,,Carmina Burana netradičně s dechy“

V pátek 30. 10. 2015 ve Smetanově síni Obecního domu (nám. Republiky 5, 111 21 Praha 1) vystoupí Vysokoškolský umělecký soubor Univerzity Karlovy společně s holandským královským dechovým symfonickým orchestrem Koninklijke Sophia's Vereeniging, a to uvedením slavné kantáty německého skladatele Carla Orffa Carmina Burana. Díla, jež se skládá ze zhudebněných satirických, milostných a dalších textů, které zpívali potulní středověcí hudebníci a básníci. Skladba se od svého vzniku v roce 1937 hraje s velkými úspěchy po celém světě. V průběhu koncertu mimo jiné zazní i vybrané části Symfonie č. 1 D dur rakouského skladatele Gustava Mahlera. Koncert se koná pod záštitou rektora Univerzity Karlovy v Praze prof. MUDr. Tomáše Zimy, DrSc., MBA. Začátek koncertu je v 17,00. Vstupné 650,- Kč na pokladně Obecního domu.

  • 2 minuty čtení
Carmina Burana netradičně s dechy
Autor: www.vus-uk.cz

Vysokoškolský umělecký soubor Univerzity Karlovy v Praze (VUS UK) je předním českým neprofesionálním sborovým tělesem složeným především ze studentů, absolventů a zaměst­nanců Univerzity Karlovy a ostatních pražských vysokých škol. Vznikl již v roce 1948 a je tak vůbec nejstarším českým akademickým sborem. Vedle pravidelné koncertní činnosti v Praze a v jiných místech České republiky sbor vystu­puje často i v zahraničí. Navštívil většinu evropských zemí (Německo, Rakousko, Itálie, Švý­carsko, Francie, Belgie, Holandsko, Švédsko, Dánsko, Norsko, Lotyšsko, Estonsko, Arménie, Polsko, Španělsko, Portugalsko, Velká Británie), ale koncertoval i mimo Starý kontinent – nejprve na Sibiři (1987), v roce 1990 v USA a v letech 1992 a 1995 absolvoval dvakrát čtr­náctidenní koncertní turné po Izraeli, kde sbor vystoupil jako první české pěvecké těleso po více než čtyřiceti letech. V létě 1998 podnikl další turné do zámoří, tentokrát na západní po­břeží Kanady a USA. Jeden týden v červenci 1999 strávil soubor na Islandu a v říjnu 2002 absolvoval čtrnáctidenní koncertní turné po centrálním a severním Mexiku. V dubnu 2003 se zúčastnil reprezentativního zájezdu do lotyšské Rigy, kde absolvoval dvě vystoupení v rámci přehlídky „Dny Prahy v Rize“, pořádané Magistrátem hl. m. Prahy. Nejzajímavější zahraniční aktivitu posledních let představuje dvoutýdenní zájezd do Číny na podzim 2011. Sbor také spolupracuje i s činohrou Národního divadla v Praze. Od září 1999 je hlavním sbormistrem a uměleckým vedoucím Jakub Zicha, absolvent Pražské konzervatoře v oboru viola a dirigování.

‘Koninklijke Sophia's Vereeniging’ reprezentuje okolo 80 hráčů. Jedná se o známý orchestr, mající sídlo na jihu Holandska (město Loon op Zand, blízko Tilburgu). Orchestr během své dlouhé existence vyhrál mnoho cen a několikrát se úspěšně zúčastnil  World Music Contest v Kerkrade. Repertoár orchestru se skládá jak z klasické, tak populární hudby, od George Gerschwina po Johanna Strausse či od P. I. Čajkovského ke Gustavu Mahlerovi. V loňském roce orchestr oslavil 150 let své existence. V květnu 2014 byl orchestr při svém jubilejním koncertu poctěn návštěvou holandské královny Máximy. V roce 2014 tomu bylo také 75 let, co byl orchestru udělen čestný titul “královský“ bývalou královnou Wilhelminou. Sophia’s Vereeniging absolvoval mnoho koncertních turné, mezi jinými například turné po USA (v roce 1986), Itálii (2003), Rusku (2007) či Maďarsku (2010).

Více informací:

 

15. září 2015
15. září 2015