Časté otázky související s pěstounstvím

Kdo se může stát pěstounem?
Pěstounem se může stát pár i jednotlivec, každý, kdo skýtá záruky řádné péče, má bydliště na území České republiky a souhlasí se svěřením dítěte do pěstounské péče. V případě společné péče obou partnerů je manželský svazek podmínkou. Dítě může být rovněž svěřeno do pěstounské péče svých příbuzných, typická je třeba pěstounská péče prarodičů.

 

Jaký je vztah pěstoun – biologický rodič?
Rodičovská práva i odpovědnost zůstávají biologickým rodičům. Ti i v době pěstounské péče rozhodují o podstatných situacích v životě svého potomka. To se týká například plánovaných operací nebo vydání pasu. V případě, že jsou biologičtí rodiče nedohledatelní anebo odmítají spolupracovat, může tento souhlas nahradit soud.

Děti svěřené do pěstounské péče své biologické rodiče zpravidla znají a měly by s nimi (pokud je to možné) i nadále udržovat kontakt. Tuto skutečnost musejí pěstouni z povinnosti podporovat a vzájemný vztah prohlubovat také mezi dítětem a jeho ostatními příbuznými. Ne vždy je to ale možné.

 

Jaká je délka pěstounské péče?
O svěření dítěte do pěstounské péče rozhoduje soud, který délku náhradní rodičovské péče stanovuje na základě překážky bránící biologickým rodičům v osobní péči o dítě. Některé děti pobývají v pěstounské péči po dobu několika let, jiné v ní zůstávají až do své zletilosti. O předčasném ukončení pěstounské péče vždy rozhoduje soud, který tak může učinit jen ze závažných důvodů. Vždy ale musí pěstounskou péči zrušit v případě, že o to požádá pěstoun. Samovolně pak pěstounská péče zaniká nejpozději v době, kdy dítě nabude svéprávnosti.

 

Zájemcům o to stát se náhradním rodičem – pěstounem na tyto a další otázky může podrobné odpovědi poskytnout právě osvětová akce Dny pěstounství.

 

7. května 2023
7. května 2023