Cenu Michala Velíška získal Roman Ferenci
Čtrnáctiletý Roman Ferenci dnes v Rezidenci primátora převzal Cenu Michala Velíška za svůj statečný čin, kterým zachránil život dvouletého chlapce. Plastiku znázorňující anděla mu jako morální ocenění jeho činu předali primátor hlavního města Prahy Pavel Bém, předseda správní rady Nadace ADRA Vítězslav Vurst a paní Iva Velíšková. Chlapec získal i osobní poděkování pražského primátora, který nad cenou převzal záštitu.
- 4 minuty čtení
Čtrnáctiletý Roman Ferenci dnes v Rezidenci primátora převzal Cenu Michala Velíška za svůj statečný čin, kterým zachránil život dvouletého chlapce. Plastiku znázorňující anděla mu jako morální ocenění jeho činu předali primátor hlavního města Prahy Pavel Bém, předseda správní rady Nadace ADRA Vítězslav Vurst a paní Iva Velíšková. Chlapec získal i osobní poděkování pražského primátora, který nad cenou převzal záštitu.
„Rád bych poděkoval nejen oceněnému, ale všem dalším letošním nominovaným i mnohým neznámým lidem, kteří v sobě našli odvahu riskovat a s nasazením vlastního života zachránili životy jiných. Z pěti příběhů ze života, které byly nominovány, hrály ve třech hlavní roli děti, z toho by si mohl vzít příklad leckterý dospělý,“ řekl primátor hl. m. Prahy Pavel Bém a připomněl větu z Talmudu: „Každý, kdo zachrání jeden lidský život, jakoby zachránil celý svět.“
Slavnostní vyhlášení vítěze druhého ročníku Ceny Michala Velíška se konalo v závěru semináře s názvem Odvaha bránit druhého: geneticky zakódováno nebo vštípeno výchovou?, který uspořádala Nadace ADRA v rámci projektu Hrdinové mezi námi. Tento projekt byl odstartován v létě výzkumem na téma Vy a násilí, na něj navázala informační kampaň, která měla seznámit co nejširší veřejnost s tím, jak se chovat v případě, stane-li se svědkem či obětí násilného trestného činu.
V září roku 2006 založilo Hlavní město nadační fond „Bezpečná Praha“, který pomáhá obětem násilné trestné činnosti v Praze, pozůstalým rodinám obětí, příslušníkům integrovaného záchranného systému či jejich rodinám v případech úmrtí při výkonu služby apod.
Oceněný skutek:
Bojoval o život chlapce ve vlnách řeky
Toho dne loni v listopadu nevypadala Nežárka v Jindřichově Hradci vůbec přívětivě. Hladina řeky stoupla až po rysku ukazující hloubku dva metry, tekla rychle a neklidně. Přesto se dvouletý Vláďa Bilai rozhodl, že právě ona bude tím nejlepším úkrytem před Punťou – psem, o kterém byl přesvědčen, že jej chce kousnout. Skočil do vody. Během okamžiku ho vzal silný proud a chlapec se začal topit. Roman s Petrem chodí téměř každý den po škole k řece. Nejinak tomu bylo i tentokrát. Chlapce uprostřed řeky si všimli hned. „To je přece Vláďa,“ ukázal však do vody čtrnáctiletý Roman.
Zatímco pár dospělých stálo na břehu a dívalo se na bezvládné tělíčko ve vodě, Roman na nic nečekal. Tak jak byl, v zimním oblečení, skočil do vody. „Vůbec jsem o tom nepřemýšlel, prostě jsem tam šel. Ale oblečení bylo těžké, stahovalo mě dolů – měl jsem co dělat, abych se také neutopil. Byla mi hrozná zima, skoro jsem necítil ruce. Nakonec se mi ale Vládíka podařilo dostat ke břehu. Tam už čekal Péťa a pomohl mi ho vytáhnout ven,“ vypráví. „Roman hned začal s umělým dýcháním,“ pokračoval ve vyprávění Petr. Chlapečka se mu podařilo oživit, ještě než přijela přivolaná záchranná služba. Techniku umělého dýchání se děti naučily ve škole při návštěvě Červeného kříže.
„Když přišel syn domů, byl celý mokrý a bez bot,“ vypráví Marta Hartmanová, Petrova maminka. „Nejdřív jsem kluka podezírala, že byl někde na ledě,“ dodává Silvia Ferenciová. „Povídal mi: Mami neřvi. Já jsem zachránil kluka.“ Obě ženy jsou pyšné na to, že jejich děti zachránili dětský život, ale nemyslí, že jejich chování je nějak výjimečné.
Kluci dostali od starosty města za statečnost dárek. Tím, co se stalo, se ale nikomu nechlubí. Záměrně. Stejně jako jejich mámy i oni si myslí, že lidé by si měli navzájem pomáhat a tedy že to, co udělali, je naprosto normální.
Plastika Ceny Michala Velíška od výtvarnice Lenky Súrové
Cena Michala Velíška je kombinovaná plastika, představující stylizovanou podobu anděla. Její základ tvoří velmi jednoduchá tvarová linie. Skládá se ze dvou skleněných půlkruhových objektů. Spodní a větší znázorňuje ŽIVOT s každodenními pozitivními i negativními okamžiky − to, co nás obklopuje, ovlivňuje, tvaruje a něco v nás zanechává. Záměrně je proto povrch tohoto půlkruhu narušen plastickým matováním.
V jeho středové části je umístěn název ceny s probroušenými čirými písmeny.
Čirý fragment písmen plynule přechází do horní části plastiky − menšího půlkruhu, který je vybroušen do křišťálového lesku. Představuje ČISTOTU DUŠE − novou životní šanci a zároveň ojedinělost činu, který kdokoliv z nás může v určité mezní situaci udělat, a tím změnit život nejen sobě, ale i druhým lidem. Tyto dva aspekty jsou podtrženy frázovitým znázorněním pohybu člověka. Oba půlkruhy jsou vzájemně propojeny, neboť spolu úzce souvisí… Jeden je součástí druhého.
Skleněné prvky plastiky jsou navíc spojeny ještě kovovým detailem, hlavou s otevřenými ústy. Ta představuje KŘIK − otevřená ústa jako symbol žádosti o pomoc oběti, bolestné volání pozůstalých.
V Praze 12.12. 2007
Za správnost: Lenka Šrachtová / tel. 236 004 404
MUDr. Pavel Bém – primátor hlavního města Prahy
do funkce opětovně zvolen 30.11.2006, působnost v oblasti finanční a zahraniční politiky, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl.m. Prahy k městským částem, oblast tělovýchovy.