Chlouba Prahy, Staroměstský orloj, oslaví 600. narozeniny v sobotu 9. října 2010
Staroměstský orloj, středověké astronomické hodiny, které patří k nejznámějším památkám Prahy, oslaví v sobotu 9. října své 600. narozeniny. Na počest tohoto významného jubilea se odehraje vizuální projekce (video-mapping) přímo na jižní stranu budovy Staroměstské radnice, kde je orloj umístěn. Jednotlivé části projekce představí divákům významné kapitoly z dějin této památky.
- 2 minuty čtení
První písemné zmínky o orloji v literatuře jsou datovány k 9. říjnu 1410. Staroměstský orloj prošel mnoha přestavbami a vylepšeními. Kamenická výzdoba orloje je pravděpodobně dílem kamenické huti Petra Parléře, která v Čechách působila do roku 1420. V druhé polovině 16. století upravil a zdokonalil orloj Jan Táborský z Klokotské Hory. V roce 1866 byla osazena kalendářní deska od Josefa Mánesa se symboly zvěrokruhu, měsíce a se znakem Starého Města pražského. Ke konci 2. světové války během Pražského povstání byl orloj značně poničen a jeho obnovení si vyžádalo celkovou rekonstrukci.
„Projekce představí stavbu orloje od architektonického plánu přes kamenickou práci Petra Parléře až po umístění kalendářní desky od Josefa Mánese. Návštěvníci Staroměstského náměstí budou moci nahlédnout díky optické hře i do útrob orloje. Promítání také připomene dramatické události - husitské války, popravu pražských pánů i poškození orloje při osvobozování Prahy v roce 1945,“ uvedl radní hl. m. Prahy pro oblast památkové péče Ondřej Pecha a pokračoval: „Námět pochází z dílny pražské produkce Tomato production, na scénáři pak spolupracovali výtvarníci ze seskupení The Macula, které se zabývá převážně mappingovou produkcí. Nyní již třetím měsícem vytváří 2D a 3D animace, z nichž bude pásmo poskládáno.“
Video mapping, neboli projekce na budovy, je ve světě rok od roku populárnější umělecké odvětví, které si získává stále početnější publikum také v České republice. Budova, na kterou je mapping připravován, je vždy laserově zaměřena, animace se připravují přímo „na míru“ každému domu nebo projekčnímu prostoru zvlášť. Vzniká tak pokaždé unikátní audiovizuální dílo.
Mapping Staroměstského orloje berou čeští audiovizuální umělci jako prestižní záležitost. V programu se objeví kromě výše uvedených aspektů této památky – technických, uměleckých a historických - i ty mystické, neboť je známo, že orloj je opředen řadou legend. To vše zůstane v rovině obrazové za použití hudby. „Dialogy tvůrci vůbec nebudou používat a dílo tak bude mezinárodně srozumitelné pro všechny diváky. Tvůrci věří, že mapping Staroměstského orloje bude důstojnou oslavou šestistých narozenin této významné národní památky,“ dodal radní Ondřej Pecha.
Vizuální projekce se bude konat v sobotu 9. října od 19.30 do 22 hodin. Projekce budou začínat vždy v každou půl a celou hodinu – hned po promenádě Apoštolů. Délka audiovizuálního díla je cca 10 minut. Vstup na Staroměstské náměstí je zdarma.
Bc. Ondřej Pecha – radní hl. m. Prahy pro oblast kulturní politiky, památkové péče, cestovního ruchu a volného času.
Do funkce zvolen 22. 12. 2009. Působnost v oblasti podpory vybraných kulturních projektů a vytváření nových kulturních projektů, v oblasti spolupráce s kulturními institucemi působícími v hl. m. Praze, v oblasti spolupráce hl. m. Prahy a MČ s církvemi a náboženskými společnostmi.