Čína vyzvala primátora Prahy Zdeňka Hřiba a vedení města k tomu, aby nepoškozovali čínsko-české vztahy

Datum vydání: 18.07.2019, Zdroj: ČRo Radiožurnál | Rubrika: 12:08 Ozvěny dne - publicistika | Téma: Zdeněk Hřib

Vladimír KROC, moderátor 
Čína vyzvala primátora Prahy Zdeňka Hřiba a vedení města k tomu, abynepoškozovali čínsko-české vztahy. Podle mluvčího čínského ministerstva zahraničí Keng Šuanga se rada české metropole i primátor v jistou dobu zachovali velice špatně v otázkách čínské národní suverenity a klíčových zájmů, které se týkaly i Tibetu nebo Tchaj-wanu. Tyto kroky se podle mluvčího dotkly citů čínského lidu a narušily vztahy mezi oběma zeměmi. Jsme ve spojení s naším zpravodajem v jihovýchodní Asii Davidem Jakšem, dobrý den. 

David JAKŠ, redaktor 
Přeji dobrý den. 

Vladimír KROC, moderátor 
Jde o reakci na prohlášení primátora hlavního města o změně takzvané sesterské smlouvy, kterou s Pekingem uzavřelo minulé vedení Prahy, z něho chce současná rada hlavního města odstranit bod, kterým Praha uznává jednotnou Čínu. Čili to je ten hlavní důvod této reakce. 

David JAKŠ, redaktor 
Ano, to je pravda, to je ten hlavní bod. Pro Peking je největším politickým strašákem to, co se stalo na začátku devadesátých let se Sovětským svazem, ty turbulence v tehdejším socialistickém bloku, pád sovětského impéria. Čínská vláda je přesvědčena o tom, že jakýkoliv ústupek v otázce té územní celistvosti by dříve nebo později vedl k tomu, že by se vlastně rozpadly jednotlivé části té velké říše, té Čung-kuo, Říše středu. A ve své podstatě by to znamenalo i pád komunistické vlády. Proto jsou vlastně ti zdejší vládci na tohle téma tak citliví. Tchaj-wan a Tibet, to jsou 2 nejcitlivější témata pro čínskou vládu, už řadu desetiletí, jsou ještě více sledovaná a řekněme, tak jako politicky ošetřovaná než třeba ujgurská otázka v autonomní oblasti Sin-ťiang. 

Vladimír KROC, moderátor 
Co by znamenalo, kdyby vedení Prahy dál trvalo na tom, že chce ten článek číslo 3 z té sesterské nebo spíš partnerské smlouvy vypustit? 

David JAKŠ, redaktor 
No, tak k respektování celistvosti Číny, k respektování politiky jedné Číny se na začátku devadesátých let zavázala už nově vznikající Česká republika, když tedy navazovala diplomatické vztahy s Čínou, Čína to samozřejmě velmi dobře ví a teď vyžaduje od České republiky jako suverénního státu, aby tyhlety závazky dodržovala. A vyžaduje to i od pražské radnice. A nejen od pražské. Praha není jediné české město, které má partnerské vztahy s čínskými městy. Teď se asi budeme pohybovat na poli spekulací, ale pokud by k tomu došlo, tak se dá očekávat, že by přišla ještě ostřejší reakce od čínské diplomacie. Samozřejmě je otázka, jak by třeba zareagoval prezident Miloš Zeman, jestli by se do toho z pozice svého úřadu nějakým způsobem vložil a podobně. Těžko říct. 

Vladimír KROC, moderátor 
No, je tedy běžný v podobných případech takto ostrý, možná až nediplomatický tón, jaký užilo čínské ministerstvo zahraničí? 

David JAKŠ, redaktor 
Popravdě řečeno, není tak neobvyklý. Když sledujete třeba to, jaký tón teď aktuálně zaznívá mezi Čínou a Velkou Británií kvůli Hongkongu nebo mezi Čínou a Kanadou kvůli vězněné manažerce firmy Huawei Meng Wan-čou, tak ano, Peking umí být velmi tvrdý rétor. Jiná věc je pochopitelně, jestli nakonec udělá to, čím vyhrožuje, ale taková ta jednotná fronta od posledního úředníka až po ministra zahraničí, tak ano. Ta je tady v Číně velmi tvrdá a jednolitá. 

Vladimír KROC, moderátor 
Ve vyjádření se mluví o narušování česko-čínských vztahů, jak by se daly v tuto chvíli charakterizovat, jaké jsou? 

David JAKŠ, redaktor 
Čína rozděluje všechny země, se kterými má navázány diplomatické vztahy, do čtyřech skupin podle důležitosti, Česko je tedy podle informací tiskového odboru čínského ministerstva zahraničí aktuálně v té druhé nejdůležitější skupině, no a samozřejmě podle toho se odvíjí i ta komunikace v podobných případech. Peking si zatím česko-čínské vztahy oficiálně pochvaluje, no a, jak známo, prezident Miloš Zeman je podle čínského prezidenta si Si Ťin-pchinga doslova přítelem Číny. 

Vladimír KROC, moderátor 
Jakého druhu by mohla být čínská protiopatření, kterými mluvčí ministerstva zahraničí nepřímo pohrozil? 

David JAKŠ, redaktor 
Můžou se týkat samozřejmě českých firem na zdejším trhu. Můžou se týkat i cestovního ruchu. O tom ví své například Thajsko nebo Tchaj-wan. Čas od času se v některé zemi totiž stane něco, o čem vlastně čínská vláda usoudí, že je třeba před tím varovat své obyvatele, a tady tedy varování rovná se příkaz, a prostě jim doporučí do těchto zemí necestovat. S Thajskem se tohle stalo minulý rok, když se tam potopila výletní loď, utopilo se přitom několik desítek čínských turistů, no a Peking zareagoval výzvou, ať lidé jezdí jinam. A během několika týdnů třeba ten pokles čínských turistů v Thajsku byl vyšší než 20 %. Velmi podobné je to s Tchaj-wanem. Tam je to samozřejmě vyloženě politická otázka. Ale vlastně samozřejmě je to od čínské vlády pokaždé taková určitá forma trestu směrem k té dané zemi, protože ona ví, že občané ji poslechnou, její občané ji poslechnou a bude to tedy samozřejmě takový ekonomický trest. 

Vladimír KROC, moderátor 
To byl zpravodaj Českého rozhlasu Pekingu David Jakš, děkuju, na shledanou. 

David JAKŠ, redaktor 
Na slyšenou. 

Vladimír KROC, moderátor 
Primátora hlavního města Prahy Zdeňka Hřiba za Piráty jsem se dopoledne zeptal, jestli chystá nějakou odpověď na vyjádření čínského ministerstva zahraničí. 

Zdeněk HŘIB, primátor hl. města Prahy /Piráti/ 
Co se týče té komunikace mezi Prahou a, jak bych řekl v uvozovkách, Čínou, tak pražská samospráva se baví se svým partnerem, kterým je pekingská samospráva. A s těmi momentálně vyjednáváme o odstranění toho takzvaného článku číslo 3 z partnerské smlouvy mezi Prahou a Pekingem jako městy. 

Vladimír KROC, moderátor 
A jak jste v tom jednání daleko, o změně smlouvy? 

Zdeněk HŘIB, primátor hl. města Prahy /Piráti/ 
Ta jednání probíhají tak, že probíhají korespondenčně, momentálně vlastně včera jsme odeslali další dopis do Pekingu, kde zdůrazňujeme, proč je to pro nás důležité, chystáme se to vyjednávání ukončit, řekněme, do podzimu a potom tedy oznámíme výsledek. 

Vladimír KROC, moderátor 
Pane primátore, proč je tedy pro současné vedení Prahy tak důležité, aby bod o nedělitelnosti Číny v té smlouvě nebyl? 

Zdeněk HŘIB, primátor hl. města Prahy /Piráti/ 
Z našeho pohledu je to politická deklarace, která vlastně vůbec nepatří do smlouvy tohoto typu, do partnerské smlouvy mezi dvěma městy. Praha chce mít apolitická partnerství, které jsou založené na oboustranně výhodné kulturní výměně, a tenhle článek je tam z našeho pohledu nadbytečný, vlastně úplně zbytečně Prahu zatahuje do těch sfér zahraniční politiky mezistátní, která v téhle smlouvě nemá vůbec co dělat. Z mého pohledu jde tedy jednoznačně o chybu předchozího vedení Prahy, že se nechali vlastně do tadyté záležitosti zatáhnout. 

Vladimír KROC, moderátor 
Není to ale tak, že v tuto chvíli už ta situace jaksi přesáhla hranice Prahy? Nemělo by se do věci třeba už vložit české Ministerstvo zahraničí? 

Zdeněk HŘIB, primátor hl. města Prahy /Piráti/ 
Já jsem mluvil s panem ministrem zahraničí asi před několika měsíci a shodli jsme se na tom, že ta záležitost ohledně partnerských smluv mezi jednotlivými městy je plně v moci pražské samosprávy, že to je záležitost, do které Ministerstvo zahraničí nezasahuje. 

Vladimír KROC, moderátor 
V červnu bylo zrušeno čínské turné orchestru PKF Prague Philharmonia evidentně právě kvůli tomuto sporu. Je takových, řekněme, odvetných akcí víc? 

Zdeněk HŘIB, primátor hl. města Prahy /Piráti/ 
Já jsem si vědom pouze téhle záležitosti, tuhle záležitost intenzivně řešíme, jednáme například se zástupci Tchaj-wanu, kteří nabídli, že by pražská filharmonie mohla místo toho vyjet na Tchaj-wan a to turné udělat vlastně tam, a jednáme i o dalších možnostech, kterými by se dala tahle záležitost kompenzovat pražské filharmonii. 

Vladimír KROC, moderátor 
Jak budete jako hlavní město Praha postupovat dál, pokud tedy Peking bude trvat na svém postoji? Ustoupíte od té sesterské smlouvy? K čemu je vůbec dobrá? 

Zdeněk HŘIB, primátor hl. města Prahy /Piráti/ 
Tak v rámci té smlouvy se odehrály nějaké projekty, které byly výhodné primárně pro čínskou stranu, jednalo se konkrétně o školení leteckých záchranářů čínské strany, které tedy hradila firma HomeCredit, ale přestože šlo o záležitost, kterou tedy Praha nedotovala vyloženě, tak si myslím, že pražští záchranáři mají především zachraňovat tedy životy Pražanů, ne, že bych já nepřál jakožto vystudovaný lékař i všem ostatním lidem na světě tu velice kvalitní zdravotní péči, jakou máme v České republice, ale pražští záchranáři prostě jsou zřízeni proto, aby zachraňovali Pražany. To znamená, že Praha momentálně z té spolupráce vlastně nic moc nemá a tadyta zbytečná politická deklarace, která tam navíc je, nás ještě staví do špatného světla, ostatně města jako Riga nebo Londýn žádnou takovouhle politickou deklaraci v té partnerské smlouvě s Pekingem nemají. Takže i z tohohle důvodu si myslím, že tímhle by ta spolupráce vůbec neměla být nějakým způsobem doplňována. 

Vladimír KROC, moderátor 
Jinými slovy ale, dokážete případně i oželet takovou smlouvu? 

Zdeněk HŘIB, primátor hl. města Prahy /Piráti/ 
V případě, že to vyjednávání o odstranění toho článku číslo 3 nedopadne tak, jak by mělo, tak určitě je i realistická možnost, že tu smlouvu vypovíme zcela. 

Vladimír KROC, moderátor 
To byl primátor hlavního města Prahy za Pirátskou stranu Zdeněk Hřib.

 

18. července 2019
18. července 2019