Co nás naučila koronakrize?

Datum vydání: 27.05.2020, Zdroj: TV Nova | Rubrika: 21:30 Nova je vámi | Téma: Zdeněk Hřib

Rey KORANTENG, moderátor TV Nova
/reklama/ Málokdo je tak šikovný, aby si dokázal vytvořit perfektní účes sám doma před zrcadlem. Většina lidí asi čekala na otevření kadeřnictví jako na smilování. Ale jsou mezi námi i tací, kteří vzali osud a účes do vlastních rukou. Avšak ne vždy to bylo šťastné rozhodnutí. /ukázka/ Kadeřnictví otevřela už před dvěma týdny. V pondělí otevřely kavárny a restaurace. Bohužel ne všechny. Milovníci umění si jistě pamatují kavárnu ve Veletržním paláci. Několik let sloužila návštěvníkům galerie i místním. Teď ale zřejmě zavírá.

Daniel KOLSKÝ, spolumajitel kavárny
Tahle kavárna byla výjimečná tím, že byl to ohromný prostor, který dovoloval opravdu velký množství velmi odlišný věcí dělat dohromady. Prostor, kde se potkat, kde si dát kafe nebo kde si dát večer pivo a víno. Každé pondělí se tady tancoval swing. Prostě takové místo setkání.

Eva TOMÁŠKOVÁ, zaměstnankyně
V Café Jedna jsem pracoval vlastně od úplného počátku, kdy jsme tu kavárnu otvírali před šesti lety. Mělo neuvěřitelné kouzlo. V Praze podle mě takových podobných moc není.

Daniel KOLSKÝ, spolumajitel kavárny
A tudy jsme vlastně vstupovali do kavárny jako takové. Tady byl takový dlouhý stůl, kde se sedělo a kde vlastně dost často probíhaly různé schůzky. Snažili jsme se dohodnout nějakou možnost fungování, která by byla víc otevřená, jako takový sdílený prostor pro výtvarnou a kreativní komunitu, což se nepovedlo. Psali jsme i kvůli tomu ministrovi kultury, což jsme nedostali zatím odpověď. Myslím si, že to je škoda, protože to, co my jsme v tom úvodním dopisy navrhovali, by byl dobrý prostor, který teď bude potřeba.

Eva TOMÁŠKOVÁ, zaměstnankyně
Beru to tak, že se něco prostě uzavírá, no. Myslím si, že to k životu patří, že prostě člověk v tomhle nemá být jako vázaný na místa, na věci.

Rey KORANTENG, moderátor TV Nova
Zatímco loni Prahu navštívilo téměř 8 milionu lidí, teď turismus v Praze téměř zmizel. Mnohé podniky mají potíže, ale Pražané si pochvalují klid a vidí příležitost odstranit z metropole byznys, který jim otravuje život. Jakou cestou z krize Praha vykročí se zeptám primátora Prahy Zdeňka Hřiba. Dobrý večer, pane primátore.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Dobrý večer.

Rey KORANTENG, moderátor TV Nova
V předchozí reportáži jsme viděli, že některé podniky v Praze musely zavřít. Má město plán nebo vůbec nějaké možnosti, jak takovým podnikům a ostatním pomoci?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Tak co se týče konkrétně Café Jedna, tak tam je tedy problém v tom, že oni jsou vlastně v nájmu v Národní galerii, ta spadá pod ministerstvo kultury a tam je to záležitost nájemní smlouvy, kterou si musí vyřešit mezi sebou. Ale Praha se snaží pomoci těm hospodám jinak a ty hospody reagovaly vlastně na tu koronavirovou krizi třeba tady na Jižním Městě, já jsem o tom nedávno mluvil s starostou Jiřím Dohnalem, tady třeba ta hospoda, která je za mnou, tak tady bylo výdejní okénko a chlapi tady postávali u piva tedy v příslušných rozestupech samozřejmě a já jsem si sem chodil pro obědy k tomu výdejním okénku. A Praha pochopitelně pomáhá teď po krizi. Protože například jsme schválili to, že hospody nemusí platit za ty zahrádky od začátku koronavirové krize od půlky března vlastně až do konce roku. To je nějakých 200 000 000 Kč, které ti hospodští nemusí zaplatit Praze a tyhle peníze jim přímo pomůžou. A potom tedy samozřejmě jsme teď začali přijímat minulý týden žádosti o odpuštění nájmu, pokud jste v městském nájmu třeba s tou hospodou a také samozřejmě je tady program Covid Praha, což jsou zvýhodněné úvěry, které jsme spustili poté, co vláda jaksi zapomněla na pražské podnikatele v programu Covid 2 a tam také hospodští někteří tedy si požádali o ten zvýhodněný úvěr.

Rey KORANTENG, moderátor TV Nova
V Praze začaly klesat nájmy, protože se na trhu uvolnila cca, teď mě možná opravíte, 15 000 bytů, které jejich majitelé krátkodobě pronajímali turistům, kteří teď nejezdí. Vy jste se kdysi vyjádřil ještě před krizí v tom smyslu, že by bylo dobré tento byznys, já nemám rád to slovo, omlouvám se za něj, toto podnikání omezit. To stále platí nebo to situace vyřešila za vás?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Tak ta situace to samozřejmě nevyřešila dlouhodobě. Ano, nájmy teď klesají, my k tomu máme analýzy, které to potvrzují, že třeba nájmy klesly v těch dvou měsících třeba o 20 % a že skutečně přibylo nabídek na dlouhodobé nájmy, ale je smutným faktem, že skutečně předchozí politické reprezentace připustily to, že vlastně se vyklidilo to centrum města od dlouhodobých obyvatel a stala se z toho taková turistická párty zóna. Já jsem rád, že se podařilo teda aspoň v době koronakrize prosadit jeden z bodů, které jsme si připravili. Vlastně máme takové 4 body, co s tím dělat v Praze a jeden z nich se podařilo už prosadit, a to je to, že vlastně se Praha dozví to, kde ty ubytovací kapacity vlastně na tom Airbnb a podobných platformách jsou a díky tomu můžeme teď uplatnit ty standardní kontrolní pravomoci, které máme, protože prostě i při tomhle podnikání se musí dodržovat určité pravidla. A když si to člověk spočítá, tak ono ve skutečnosti to není zas tak výhodné, jak by to bylo bez toho.

Rey KORANTENG, moderátor TV Nova
Tak pane primátore, uvidíme, jak budete úspěšní. Každopádně děkuji za váš čas a přeji hodně zdraví.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Děkuji také. Na shledanou.

Rey KORANTENG, moderátor TV Nova
Zatímco o problematice promoření populace koronavirem se vedou i mezi odborníky stále vášnivé debaty, o problému zamoření odpadky není sporu. Je třeba s tím něco dělat. Během epidemie byl úklid odpadků trochu opomíjený, ale někteří z nás se s tím nesmířili. Říkají si Trash Heroes, odpadkoví hrdinové. /ukázka/ Hvězdy světového plážového volejbalu, Markétu Slukovou a Barboru Hermannovou, dostihla pandemie na soustředění v Americe. Na 2 měsíce je rozdělila. Bára se totiž vrátila do Česka, zatímco Markéta zůstala ve Spojených státech. Teď už jsou zase pohromadě. Jak jim jde souhra a nevzala jim karanténa formu? To se dozvíme v následujícím videu. /ukázka/ Krize mají i svou pozitivní stránku. Otevírají nové možnosti, jak něco změnit k lepšímu. Během krizí vznikla řada chytrých nápadů i vynálezů. Jak můžeme využít tuto krizi? O tom si budu povídat s ekonomem Petrem Bartoněm. Dobrý večer.

Petr BARTOŇ, ekonom
Krásný večer.

Rey KORANTENG, moderátor TV Nova
Může tato pandemie ve výsledku přinést pro někoho profit třeba? Které obory by mohly nově vzniknout nebo posílit?

Petr BARTOŇ, ekonom
Tak můžeme to rozdělit na ty přechodné věci, které trvají po dobu nějaké světové krize, a potom nějaké ty dlouhodobější. Tak z těch krátkodobých samozřejmě diváci už zaznamenali levnou ropu, levný benzín. Do teďka byl trochu problém, že sice mohli nakoupit levně benzín, ale nikam se s ním nedostali, protože to cestování nebylo tak možné. Teď bude chvilku, pár týdnů maximálně možná měsíců trvat doba, kdy bude levný benzín nadále a budou moct trošku víc cestovat. Takže to bude určitě fajn.

Rey KORANTENG, moderátor TV Nova
To asi nepotrvá moc dlouho.

Petr BARTOŇ, ekonom
Tak jako do podzimu určitě minimálně, protože ta světová ekonomika se zase tak jako rychle nezvedne a přece jenom to jsou světové ceny, které tohle determinují. Ale určitě to nebude nadlouho. Z těch dlouhodobějších efektů asi si myslím, že to je dobrá zpráva zejména pro ženy, protože těm, a to známe nejenom od nás, ale v podstatě z celého světa, pro ně hlavním problémem té práce, tak jak je doteďka organizována, je ta neflexibilní pracovní doba. Prostě od, už tedy většina prací není od šesti do dvou ve směnném provozu, ale takový ten klasický od devíti do pěti, a to obzvlášť pro ženy většinou bývá problém. No a teďka už jsme všichni začali zoomovat a po nějakou dobu jsme museli většinou pracovat na vzdálenost a tohle by mohlo přežít a tím pádem tahle flexibilnější pracovní doba bude určitě velkým benefitem pro ženy a koneckonců i pro životní prostředí, protože míň toho projezdíme na té dopravě do práce. A hlavně ušetříme čas. Když každý z nás stráví hodinu a půl denně často i déle dojížděním do práce, a když si to párkrát týdně budeme moci odpustit, tak i to životní prostředí může potom trošku vydechnout.

Rey KORANTENG, moderátor TV Nova
Jaké pro vás největší poučení jako pro ekonoma z této krize? Naučila vás něco, co jste do této chvíle netušil?

Petr BARTOŇ, ekonom
To bych přímo neřekl, ale spadl nám kámen ze srdce, že konečně zase došlo na naše slova, protože ono se teďka stalo okřídleným výrokem paní ministryně, že by podnikatelé měli mít vatu. Tohle ekonomové vládám říkali vždycky. Když byly, a bohužel to platí i o té naší, v dobách růstu jsme pořád jako zadlužovali se, zadlužovali se. A ono to vypadalo, že jako, proč ne, protože byly nízké úroky, proč se nezadlužit. A ekonomové říkali, ale my vám nedokážeme říct, odkud ta další krize přijde, ale můžeme vám říct na jistotu, že přijde. Ano, ekonomové asi nepředpokládali ve velké míře, že to zrovna bude z té korony, ale že tam ty vlády potřebují vatu právě pro takové situace, to říkali vždycky.

Rey KORANTENG, moderátor TV Nova
Já vám zatím děkuji za odpovědi, ale ještě se ne loučíme. Za malinký moment si budeme povídat dál. Scénářů, jak se může vyvinout ekonomická situace, je asi více, ale jedno je víceméně jisté. Budoucnost změní nové technologie. Zejména se očekává revoluce v oblasti robotů. Jen musíme dávat pozor, aby tato revoluce strojů vypadala jinak, než bychom možná čekali. /ukázka/ Tak stále si povídáme s ekonomem Petrem Bartoněm. Občas se mluví o tom, že koronavirus bude znamenat konec globalizace tak, jak ji známe, že už nebudeme moci cestovat tak jednoduše, jak to známe, že se státy ve svých ekonomikách začnou uzavírat více do sebe. S tím souhlasíte?

Petr BARTOŇ, ekonom
Ano, ale s určitým upřesněním. Samotný Covid nám nezabránil cestovat. Byly to vlády, které se rozhodly zavřít ty hranice a nechat je zavřené i v době, kdy dneska my máme z okolních států téměř největší nakaženost, to znamená, kdyby k nám přijel někdo ze sousední země, tak přichází z méně nakažené země, takže maximálně by nám tady ten virus naředil. A představte si, hranice zůstávají zavřené. To je problém. A taky z druhé strany bude problém, že v lidech teď ten stav vytvořil pocit toho, že ten cizinec je něco špinavého, že k nám vlastně zavlekl.

Rey KORANTENG, moderátor TV Nova
Nebezpečného, možné riziko.

Petr BARTOŇ, ekonom
Tak, že se zvyšuje a ta důvěra mezi těmi lidmi obzvlášť jako z jiných kultur může polevit. Čili to, jak by mělo teďka zlevnit cestování s tou levnější ropou, tak je otázka, jestli opravdu ta poptávka bude. Hlavní ale riziko bude, pokud politici opravdu půjdou tou cestou, že musíme vybudovat soběstačnost a odříznout se o těch asijských trhů. To bude obrovským problémem pro budoucí pandemie, protože my právě potřebujeme mít provázanou tu ekonomiku, protože zboží bude moci cestovat vždycky.

Rey KORANTENG, moderátor TV Nova
Teď poslední otázka, protože náš čas pomalinku je vyčerpán. Ve třech bodech, ve třech slovech, 3 věci, které by měla vláda udělat pro prosperitu této země. Ve třech slovech.

Petr BARTOŇ, ekonom
Zaplatit ty krizové opatření z půjček, nikoliv z daní, to znamená rozprostřít to na budoucí generace. Uvolnit co nejrychleji obzvláště služby, protože ty jsou na tom nejvíc bity a navazuje to i na tu robotizaci, co jste tady měli, protože jakmile ty služby lidem vezmou práci roboti, tak to bude naprostá katastrofa. A poslední asi začít mnohem lépe sledovat data a začít svoje konání odrážet na skutečných datech, a nikoliv na domněnkách a strašení lidí.

Rey KORANTENG, moderátor TV Nova
Tak pane Bartoni, já vám moc děkuji za odpovědi a těším se zase někdy příště. Děkuji, že jste přišel.

Petr BARTOŇ, ekonom
Hezký večer.

Rey KORANTENG, moderátor TV Nova
Za dobu, co se pořad Nova je s vámi vysílá, jsme si tu ukázali desítky video deníčku, které nám během pandemie poslaly známé osobnosti i vy naši diváci. Pokud má někdo u obrazovky příběh, o který by se chtěl podělit, může ho natočit a poslat na adresu, kterou právě teď vidíte na obrazovce. Radka Kašpárka znáte jako nesmlouvavého po roce soutěže MasterChef Česko a jednoho ze dvou tuzemských držitelů michelinské hvězdy. Jeho restaurace Field se sice pyšní nejvyšším kuchařským oceněním, ale to neznamená, že by se jí krize vyhnula. Radek si ale dokáže poradit v každé situaci. Pojďme se podívat na to, co chystá nového. /ukázka/ Popravdě restaurace mají problém všude na světě. Nebojují jen o zákazníky a tržby, ale vyrovnávají se i s přísnými hygienickými příkazy. Jak například zařídit, aby od sebe hosté dodržovali povinné rozestupy? Tato americká restaurace přišla s originálním řešením. /ukázka/ Do rodiny v americké Kalifornii se podívala Dominika Číčelová, která ve městě San Jose našla práci jako vychovatelka dětí. I tady se život vrací do zajetých kolejí a lidé pomalu opět vychází ven ze svých domovů. /ukázka/ Bývalá Miss České republiky Jitka Nováčková dostala před rokem ke svým sedmadvacátým narozeninám od svých blízkých za úkol splnit přesně 27 výzev, často na hranici jejích schopností. Teď už jí zbývají poslední 4. Pojďme se podívat, jak si s nimi poradí. /ukázka/ Patří mezi nejčtenější autorky v Česku. Její román Bábovky se stal předlohou pro nový film. Teď vydává román Foukneš do pěny o jedné partnerské krizi. Za manžela má známého fotografa Tomáše Třeštíka a kromě psaní knih vychovává 2 děti. Vítám tady spisovatelku Radku Třeštíkovou. Dobrý večer.

Radka TŘEŠTÍKOVÁ, spisovatelka
Dobrý den.

Rey KORANTENG, moderátor TV Nova
V krátkosti jsem na vás prozradil všechno, co se snad ze soukromého života dalo. Vy teď jste vydala svou novou knihu Foukneš do pěny. Pomohla vám v jejím dokončení koronakrize?

Radka TŘEŠTÍKOVÁ, spisovatelka
Ne, to vůbec, já jsem ukončila knihu nebo odevzdala nakladatelství 16. března, a tuším, že sedmnáctého mi vlastně spisovatelskou karanténu nahradila ta všeobecná, takže já jsem jenom plynule přešla z toho, že jsem doma na to, že jsem byla doma.

Rey KORANTENG, moderátor TV Nova
To jste to stihla opravdu tip ťop, protože od šestnáctého potom platilo to omezení pohybu. Nepřemýšlela jste o tom, tato kniha, jestli se nemýlím, je o nějakých partnerských problémech a snad i o rozchodu. Nepřemýšlel jste o tom, že byste třeba se nechala inspirovat tím, čím jsme prošli teď, protože spousta vztahů během karantény procházela napětím.

Radka TŘEŠTÍKOVÁ, spisovatelka
Já myslím, že asi radši ani ne. Jako obecně si myslím, že ta situace byla do určité míry jakousi zkouškou těch vztahů, protože to množství společně stráveného času bylo občas až jako nemilé, anebo ne vždycky to mělo úplně pozitivní efekt. Ale že bych to nutně musela zpracovávat nějak jako literárně, to mě zatím nenapadlo.

Rey KORANTENG, moderátor TV Nova
Propo, jak vy jste prožívali karanténu u vás doma?

Radka TŘEŠTÍKOVÁ, spisovatelka
No já jsem byla vlastně učitelka nebo já jsem vždycky chtěla být učitelka, tak jsem si říkala, že by se ta přání neměla říkat úplně jako nahlas, tak se mi to splnilo. Takže já jsem se učila se starší dcerou, která je v první třídě a mladší je předškolák, tak tomu jsem organizovala volný čas, řekněme.

Rey KORANTENG, moderátor TV Nova
A poslední otázka. Kam bude směřovat vaše příští kniha? Už máte nápad nebo jste o tom nepřemýšlela? Prosím kratší odpověď.

Radka TŘEŠTÍKOVÁ, spisovatelka
Mám nápad a je takový znovu jako komplikovaný a znovu to bude něco úplně jiného, tak jsem zvědavá sama.

Rey KORANTENG, moderátor TV Nova
Jste tajemná, tak dobře. Radka Třeštíková byla s námi. Já vám děkuji za to, že jste si na nás udělal čas a těším se, že se brzy uvidíme.

Radka TŘEŠTÍKOVÁ, spisovatelka
Děkuji za pozvání.

Rey KORANTENG, moderátor TV Nova
V dnešním díle MasterChef Česko jsme viděli, že soutěžící Eva umí být klidnou silou, která když je zapotřebí, dokáže úspěšně vést svůj tým a převálcovat i zdánlivě silnější soupeře. A dnes nám ukáže, jak to vypadá, když vaří ve své kuchyni svůj oblíbený recept, knedlíky na špeku, s nimiž přesvědčila porotu a vrátila se tak do soutěže. /ukázka/ S nadsázkou by se dalo říct, že podle roušky poznáte Čecha. Zatímco v Česku bylo jejich nošení povinností, v Británii to vláda jen doporučovala. Rodačka z Prahy Lenka Stolařová, která žije ve Velké Británii už několik let se rozhodla, že naučí království nosit roušky a celé dny trávila u šicího stroje. /ukázka/

Rey KORANTENG, moderátor TV Nova
Spousta restaurací a fast foodů musela během pandemie přejít na prodej skrze okénko. Mezi nimi i jeden podnik v Oregonu na západním pobřeží Spojených států. Akorát z jeho okénka si domů nic neodvezete. Tedy kromě zážitků. Jedná se totiž o striptýzový klub. /ukázka/ No na začátku dnešního dílu jste viděli píseň v podání 10 finalistů soutěže SuperStar. V soutěži jich zůstalo 5. 5 nejtalentovanějších zpěváků a zpěvaček, z nichž v neděli porota vybere celkového vítěze. A tato pětice nejlepších bude za chvíli našimi hosty tady ve studiu. Nejdříve si je ale pojďme poslechnout.

Rey KORANTENG, moderátor TV Nova
/ukázka/ A už za chvíli si budeme s těmito pěti nejlepšími povídat tady ve studiu. Tak si to nenechte ujít, za chvilku jsme zpátky. /reklama/ Tak jsme zpátky ve studiu a s námi je tu i 5 nejtalentovanějších účastníků soutěže SuperStar. Barbora Piešová, Diana Kovalová, Dominika Lukešová, Giovanni Ricci a Martin Schreiner. Vzal jsem to strašně rychle, abych ušetřil čas. Dobrý večer. Úvodem vám musím říct, že máte velké štěstí, že jsem se nepřihlásil já do soutěže, protože já jsem velký zpěvák, doma ve sprše naprosto báječný. Barboro, když jsi se dozvěděla, že jdeš do superfinále, tak si prý v zákulisí utrousila větu, já nevím, jestli to je pravda, jsou i horší věci. Tak co to má znamenat? Tak ty se přihlásí do soutěže a pak říkáš, stanou se i horší věci.

Barbora PIEŠOVÁ, finalistka Superstar
Ano, řekla jsem to. Ono to bylo myšlené jako vtip. Jelikož se s dramaturgem známe, tak ono to bylo myšleno jako vtip a možná to špatně vyznělo, ale byl to vtip. Oni se mě ptali, jestli to myslím na ty dva měsíce, co to bylo, ale ne. Byl to nejlepší čas, co jsem mohla zažít, takže byl to čistě jen vtip.

Rey KORANTENG, moderátor TV Nova
A takhle vtipkuješ často?

Barbora PIEŠOVÁ, finalistka Superstar
Ano, já mám takový suchý humor.

Rey KORANTENG, moderátor TV Nova
Tak, abychom se v tom orientovali. Dominiko, ty bys chtěla být psycholožkou. Říkám to správně? Tak zkus, kdyby ti nevyšlo zpívání, že bys chtěla být psycholožkou, zkus udělat takový psychologický profil svých konkurentů. Ano. A máš na to 15 sekund.

Dominika LUKEŠOVÁ, finalistka Superstar
Tak Barča je ten nejvtipnější člověk, kterého znám. Martin je strašně přátelský a takový pohodář. Giovanni je strašný sympaťák a nikdy s ním nezažijete takové to trapné ticho. A Dianka, to je andílek strašně čistá duše.

Rey KORANTENG, moderátor TV Nova
Jsi velký diplomat a taktik, protože to jsou charakteristiky, které se dají podepsat. To jste všichni spokojení. Se usmívá. Ale víš, že můžeš být zpěvačka i psycholožka.

Dominika LUKEŠOVÁ, finalistka Superstar
Jo, to by asi šlo.

Rey KORANTENG, moderátor TV Nova
To by asi šlo. Takže když vyhraješ, neznamená to, že se vykašleš na psychologii.

Dominika LUKEŠOVÁ, finalistka Superstar
Ne, to ne.

Rey KORANTENG, moderátor TV Nova
To je jenom vzkaz pro rodiče, aby byli klidnější. Diano, Diana Kovalová, já se omlouvám, ale já nejsem schopen vyslovit měkké slovenské L, tak se o to nebudu pokoušet, ty žiješ s rodiči ve Španělsku a prý jsi se málem nedostala na natáčení do Prahy vzhledem k pandemii. Popiš nám, jak to bylo?

Diana KOVALOVÁ, finalistka Superstar
Byla to velmi stresující cesta. My jsme museli si zařídit velmi mnoho papírů a udělat ty testy na Covid 19 a měli jsme opravdu stres, protože jsme se báli, že nás pošlou nás zpět do Španělska z nějaké hranice, ale nakonec jsme tu. Takže jsem ráda.

Rey KORANTENG, moderátor TV Nova
A kdy jsi přijela?

Diana KOVALOVÁ, finalistka Superstar
Přijela jsem asi ve čtvrtek, před týdnem.

Rey KORANTENG, moderátor TV Nova
To znamená těsně před vysíláním?

Diana KOVALOVÁ, finalistka Superstar
Ne, ještě před tím.

Rey KORANTENG, moderátor TV Nova
Ještě před tím. Ty jsi, na tebe prozradím, že jsi strašně mladinká. Teda já říkám strašně, a to je dobře, že jsi mladinká. Slovo strašně tam nepatří. Čím by jsi chtěla být, kromě toho, že chceš být vítězkou SuperStar předpokládám. Čím by jsi chtěla být v životě?

Diana KOVALOVÁ, finalistka Superstar
Tak já by jsem se chtěla věnovat hudbě a zpěvu. Asi jen to.

Rey KORANTENG, moderátor TV Nova
Takže jdeš prostě za tím. Giovanni, ty máš italskou maminku. Říkám to správně? Jak jste u vás doma prožívali tu epidemii, protože v Itálii tam odsud začaly chodit špatné zprávy. Jsou všichni vaši blízcí, kteří tam jsou, v pořádku?

Giovanni RICCI, finalista Superstar
Ano. Moje rodina je úplně v pořádku. Naštěstí žijí ve středu Itálie, kde ta epidemie nebyla až tak silná. A samozřejmě museli být zavřeni doma v karanténě, nemohli vyjít z domu, nosili jim jídlo, léky, potraviny, takovéto věci, takže bylo to pro ně velmi těžké. Ale zvládli to.

Rey KORANTENG, moderátor TV Nova
Takže všechno v pořádku. Chystáš se tam? Ono to teď ještě asi nebude úplně nějaký týden možné.

Giovanni RICCI, finalista Superstar
Přesně tak. Oni mi teď volají, že pojď nám zazpívat do Itálie, tak ale bohužel, neví se, kdy se tam dostaneme.

Rey KORANTENG, moderátor TV Nova
Sledují tě třeba?

Giovanni RICCI, finalista Superstar
Jasně, ano.

Rey KORANTENG, moderátor TV Nova
Fandí ti takhle na dálku až z Itálie. Takže máš zřejmě fanouškovskou základnu i v Itálii. To by mohla být předzvěst velké kariéry. Martine, ty si prý odešel relativně brzy od rodičů. To znamená v kolika letech?

Martin SCHREINER, finalista Superstar
Jsem poprvé odešel asi v 17.

Rey KORANTENG, moderátor TV Nova
Poprvé. To bylo víckrát? Většinou se to dělá jednou tedy a později. Tak u tebe to bylo vícekrát?

Martin SCHREINER, finalista Superstar
Bylo to, protože jsem tady dostal příležitost v muzikálu v Praze. Tak jsem začal zkoušet v těch 17 letech, spal jsem tady po kamarádech, a pak jsem se vlastně, když jsme to nazkoušeli a odehráli jsme pár repríz, tak jsem se vrátil zpátky. A pak asi 19 nebo v 18 už jsem odešel jako úplně.

Rey KORANTENG, moderátor TV Nova
A to znělo tak jako až rebelsky. Ty jsi rebel v duši? Že máš takový andělkovský pohled.

Martin SCHREINER, finalista Superstar
No to sice jo, ale vždycky jsem si tak nějak dělal, co jsem jakoby chtěl já, jak jsem to prostě cítil já.

Rey KORANTENG, moderátor TV Nova
Potíže, problémy, zlobí. Je to tak?

Martin SCHREINER, finalista Superstar
Sem tam nějaká poznámka.

Rey KORANTENG, moderátor TV Nova
Poslední otázka velmi rychle. Kdo z vás vyhraje SuperStar?

Barbora PIEŠOVÁ, finalistka Superstar
Dianka.

Rey KORANTENG, moderátor TV Nova
Tak diváci si udělali obrázek sami. Každopádně, ať už vyhrajete nebo ne, tak vám přeji hodně úspěchů v soutěži a hodně radosti v životě.

Martin SCHREINER, finalista Superstar
Děkujeme.

Rey KORANTENG, moderátor TV Nova
Nadace Nova pomáhá těm, kdo se sami nebojí pomáhat v těžké době. Dnešní iniciativu pro pomoc potřebným jako vždy představí moje kolegyně Kristina Kloubková.

Kristina KLOUBKOVÁ, redaktorka
Milí diváci televize Nova, uplynulé týdny ve spoustě z nás vzbudily tou pomáhat, ale také poděkovat těm, kteří jsou v první linii. Pojďme se společně podívat na to, jak se toho zhostili na Benešovsku. /ukázka/

Kristina KLOUBKOVÁ, redaktorka
Tak to bylo dnešní okénko nadace Nova. Ale i teď mám na vás prosbu. Pokud víte o nějakých dalších skvělých námětech nebo podnětech, tak nám napište na e-mail nadace@nova.cz, do předmětu pište pomoc. Těšíme se vaše zprávy, přeji vám krásný večer a brzy naviděnou.

Rey KORANTENG, moderátor TV Nova
Dnešní díl pořadu Nova je s vámi se pomalinku chýlí ke konci. Věřím, že nám naši hosté pomohli pochopit, co svět potřebuje. Tak se mimochodem jmenuje 1 starý hit, který si teď pustíme. /nesrozumitelné/ /ukázka/ Tak pro dnešek je to všechno. Přeji vám klidnou noc.

 

27. května 2020
27. května 2020