Co ukázal prosecký případ-článek náměstka primátora hl. m. Prahy Rudolfa Blažka, zveřejněný dne 16.1.2007 v deníku Právo

Případ proseckého pedofila, který v posledních dnech děsí všechny rodiče nejen na území osmého a devátého pražského obvodu, upozornil na velmi závažný nedostatek v systému komunikace mezi strážníky Městské policie hl. m. Prahy a pražskou složkou Policie ČR.

Co ukázal prosecký případ

 

 

 

Právo | rubrika: Praha - Střední Čechy | strana: 14 | autor: Rudolf Blažek

Názor

Případ proseckého pedofila, který v posledních dnech děsí všechny rodiče nejen na území osmého a devátého pražského obvodu, upozornil na velmi závažný nedostatek v systému komunikace mezi strážníky Městské policie hl. m. Prahy a pražskou složkou Policie ČR.
Podrobnější informace a popis pachatele, který má na svědomí nejméně čtyři zneužití či pokusů o znásilnění nezletilých chlapců a dívek, totiž získali strážníci až na sklonku minulého týdne. Přitom první případ řádění devianta byl na Proseku zaznamenán už v říjnu loňského roku.
Na pondělní schůzce s ředitelem pražské policie Petrem Želáskem jsme se shodli na tom, že nebylo vše v pořádku a tento postup je nepřijatelný. Přesto nechci dlouze hodnotit, na které straně se tentokrát stala chyba. Policie ČR totiž nemá zákonnou povinnost informovat o podobných případech městskou policii, hlavní město nebo městské části, nic tedy neporušila. A čas o tři měsíce zpátky už stejně nikdo nevrátí. Jisté ale je, že celých těch deset týdnů jsme byli v situaci, kdy pravá ruka spravedlnosti přesně nevěděla, co dělá levá.
A to je v tak zásadní otázce, jakou je bezpečnost obyvatel a návštěvníků metropole, stav naprosto nepřípustný a dlouhodobě neúnosný.
Po schůzce s ředitelem Želáskem jsem řekl, že podobná situace se už nikdy nesmí opakovat. Prvním krokem je vytvoření koordinační skupiny, na níž jsme se s panem ředitelem dohodli a která by měla napříště podobným „chybám v komunikaci“ zabránit. V nejbližších dnech by měla tato skupina předložit řešení, jak v podobných případech v budoucnu postupovat.
Město by pak na jeho základě s Policií ČR uzavřelo dohodu o předávání aktuálních informací v takové podobě, aby nedošlo k případnému narušení vyšetřování kriminalistů. Pokud by podle současné legislativy nebylo možné takovou dohodu uzavřít, je Praha připravena okamžitě navrhnout změny příslušných zákonů.
K dosažení co největší efektivity všech kroků směřujících k zajištění bezpečnosti v hlavním městě je ale podle mého názoru potřeba jít ještě mnohem dál – vytvořit novou složku, která spojí pravomoci strážníků i policistů a která bude jako jediný subjekt přímo zajišťovat bezpečnost v hlavním městě Praze. Současná dvojkolejnost řízení totiž přináší velké komplikace a ve svém důsledku snižuje efektivitu zásahů strážníků i policistů.
Tou složkou by měla být Metropolitní policie, která má vzniknout sloučením existující Městské policie hlavního města Prahy, pořádkové policie a dopravní policie. Měla by mít kolem šesti tisíc mužů a žen a podřízená by byla přímo hlavnímu městu. Jen tak bude Praha moci převzít stoprocentní odpovědnost za bezpečnostní situaci v metropoli.
K vytvoření Metropolitní policie povede ještě dlouhá cesta a my vlastně ještě ani nejsme na začátku. O jejích výhodách a nevýhodách bude potřeba vést podrobnou diskusi a nalézt širokou podporu. Jsou to ale bohužel právě případy jako ten současný prosecký, které opodstatnění této myšlenky dokazují.

16. ledna 2007
16. ledna 2007