ČR-doprava-okresy

čtk
Ministerstvo dopravy odmítá, že ignoruje problémy dopravní agendy
OLOMOUC/PRAHA 6. května (ČTK) - Ministr dopravy Jaromír Schling odmítl obvinění okresních úřadů, že jej nezajímají problémy motoristů, kteří v některých okresech musí trávit dlouhé hodiny ve frontách při vyřizování formalit v registrech řidičů.
Například v Olomouci či Šumperku je situace kritická a úřednice za přepážkami denně snášejí nadávky nespokojených lidí. Okresní úřady tvrdí, že na vině nejsou úředníci, ale špatná legislativa.
"Už v okamžiku, kdy jsme přebírali agendu od policie, bylo jasné, že se to se stejným počtem lidí a větším objemem práce nedá zvládnout. Připravili jsme ministrovi materiál pro vládu, aby se tato oddělení posílila, ten jej však odmítl předložit,"
řekl dnes ČTK olomoucký přednosta Roman Váňa. Podle něj dal resort od problému, který se dotýká mnoha tisíc lidí, ruce pryč.
To však ministerstvo popírá. "Ministr Schling se samozřejmě problematikou dopravně správních agend zabývá," uvedla mluvčí resortu Ludmila Roubcová. Podle ní je agenda na okresních úřadech krátkou dobu a úředníci se ji učí zvládat. "Záležitost se snažíme
vyřešit tak, aby stávající počet úředníků zvládal tuto problematiku," uvedla mluvčí resortu Ludmila Roubcová.
Váňa či jeho kolega z Prostějova Lubomír Šobich to však nepovažují za možné. Odmítají také, že by hlavním důvodem problémů bylo zaučování úředníků. "Problém je v tom, že je špatně
připravená a nesmírně komplikovaná legislativa, neustále se mění
a doplňuje. "Navíc je s ministerstvem dopravy nejsložitější komunikace ze všech resortů," postěžoval si Váňa. Jako příklad uvedl půlroční zpoždění některých formulářů.
Schling však trvá na tom, že zvyšování počtu úředníků okresu není trendem v době, kdy mají úřady zanikat. "Jako resort dopravy ani nemůžeme ovlivnit jejich počet," řekla ČTK Roubcová.
Motoristé však přece jen mají šanci, že se dočkají důstojného vyřízení formalit. Vnitro totiž aspoň povolilo posílit řady zaměstnanců dopravně správní agendy, na druhou stranu ovšem nedá přednostům peníze na jejich platy. "Jednáme s městy, v nichž
budou sídlit budoucí malé okresy, aby zaplatila úředníky, kteří pod ně od příštího roku přejdou, chceme také vzít stážisty z úřadů práce a najet na dvousměnný provoz," podotkl Váňa.
Pavel Vysloužil kš

Redakce IN
Informace se sice netýká bezprostředně Prahy, ale zveřejňujeme ji jako ilustraci faktu, že Praha není jediným okresem, který zápasí s dopravně správními agendami. Stejné potíže při jejich převzetí od policie mají evidnetně i ostaní kraje, což o něčem vypovídá. Konstatování pana ministra, že zvyšování počtu úředníků není trendem, je poněkud úsměvné, když je všeobecně známo, že u policie tyto agendy vykonávali i lidé, kteří na tuto práci nebyli "škatulkově zařazeni", přičemž před převodem na obce se jejich tabulkový počet ještě uměle snižoval, aby si policie nadlepšila stavy jinde. A zákony navíc dopravně správní agendy dále rozšířily, takže při stejném počtu lidí se prostě zvládat nedají. A že stát na jejich výkon nedá více peněz je trend vcelku obecný i při převodech jiných agend. Možná by v této souvislsti stálo za to připomenout slova ředitele magistrátu Zdeňka Zajíčka, podle něhož by vláda měla změnit dosavadní praxi - a při návrzích zákonů předkládat sněmovně nikoli jen konstatování, že se nezvýší počet státních úředníků, ale výpočet o kolik se v důsledku přijetí zákona zvýší počet úředníků veřejné spávy. Při převodech stále dalších agend na kraje a obce se totiž stále častěšji státá, že nové zákony sice nemají dopad do správy státní, ale dramticky zvyšují počet pracovníků úřadů krají a obcí. Stát se může tvářit, že tento problém nevidí, ale ve skutečnosti tím jen přibližuje chvíli, kdy začne už skutečně ostrá diskuse o novém rozdělení daní mezi stát, kraje a obce.
6. května 2002
6. května 2002