Cvičení Voda 2005 začalo

Průběh cvičení Voda 2005 dnes v noci kontroloval primátor Prahy Pavel Bém. Cvičení začalo v pátek v 19,30 a od 21 hodin stavělo více než 500 lidí v zátopových oblastech Prahy všechny dosud vybudované prvky protipovodňové ochrany města na obou březích Vltavy. Do léta roku 2006 investuje hlavní město Praha do protipovodňových opatření přes 2 mld. Kč a s výjimkou Zbraslavi, Radotína, Chuchle a Troje bude letos dokončena celá protipovodňová ochrana Prahy. Cvičení zároveň detailně prověřuje fungování a součinnost všech složek krizového managementu naší metropole.

  • 6 minut čtení
logo prahy - tiskový servis HLAVNÍ MĚSTO PRAHA
MAGISTRÁT HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY
Odbor Public Relations
Tisková zpráva

Bezpečnost

Cvičení Voda 2005 začalo

voda 2005

Průběh cvičení Voda 2005 dnes v noci kontroloval primátor Prahy Pavel Bém. Cvičení začalo v pátek v 19,30 a od 21 hodin stavělo více než 500 lidí v zátopových oblastech Prahy všechny dosud vybudované prvky protipovodňové ochrany města na obou březích Vltavy.  Do léta roku 2006 investuje hlavní město Praha do protipovodňových opatření přes 2 mld. Kč a s výjimkou Zbraslavi, Radotína, Chuchle a Troje bude letos dokončena celá protipovodňová ochrana Prahy. Cvičení zároveň detailně prověřuje fungování a součinnost všech složek krizového managementu naší metropole. 

Primátor Bém si bez doprovodu prošel většinu úseků, před jednou hodinou ranní přišel na Kampu, prohlédl si uzávěr Čertovky a odtud pokračoval na Švábky a na František.

V průběhu noci pokračovala stavba protipovodňových stěn podle operačního plánu.

Ve 21,30 - 22,00 (podle dojezdů kamionů) byla zahájena výstavba v úsecích Four Seasons, Smetanovo nábř., Masarykovo nábř. Na Františku, Hergetova cihelna - park, Q 50, Podchod Pobřežní cesta, Smíchov u železničního mostu, Štefánikův most - Negrelliho viadukt.

22.10 - Na všechny úseky výstavby na obou březích dorazily kamiony s materiálem. 

24.00 - Uzavřena Čertovka, začala montáž mobilních stěn.

0.05 - Ukončena výstavba úseku č. 12 - Four Seasons v čase 23,57 hodin.

0.27 - Ukončení instalace vaku ve Švábkách

01.26 - Dosud kompletně ukončena výstavba 3 úseků, řídící cvičení vydal pokyn k demontáži vaku ve Švábkách

01.38 - Ukončena výstavba úseku Divadelní,  Masarykovo nábř. (Žofín)  

Veškeré zatím dostupné informace říkají, že práce na všech úsecích pokračují bez  komplikací.  

Také podle náměstka ředitele Městské policie Ludvíka Klemy proběhlo navážení kontejnerů s díly mobilních hradících stěn podle plánu. Městská policie, která kamiony s kontejnery doprovázela, nezaznamenala na trasách ze skladů na okrajích Prahy (z Hostivaře a Dubče) žádné problémy. „Řidiči respektovali transport, nekomplikovali provoz, žádné vozidlo nebylo nutné z oblastí, kde se stavěly protipovodňové stěn, odtáhnout. Jen bylo třeba v některých lokalitách posílit hlídky u uzavřených komunikací, aby usměrnily řidiče. „  

Informace o mobilních protipovodňových stěnách, které jsou budovány v rámci cvičení Voda 2005
  • Výrobcem protipovodňových prvků, které používá hl. m. Praha jako mobilní protipovodňovou ochranu, je  výrobní společnosti Eko-systém s.r.o. Hradidlový systém byl patentován v Německu, kde se používá již více než 15 let. Právo na jeho výrobu u nás společnost jako jediná v ČR získala v roce 1997 a od roku 1998 ho uvedla na náš trh. Po roce 2002 se v republice objevilo několik dodavatelů mobilních hrazení, firma Eko-systém je ale největším dodavatelem.
  • Mimo Prahy tento systém ochrany používá i Slovensko a Rakousko. U nás to jsou to např. města Písek, Židlochovice, Roztoky u Prahy, Libčice, Hranice na Moravě, Moravský Písek atd. -  celkem cca 50 lokalit. Ze zahraničních je největší ochrana Banské Bystrice s deseti lokalitami.  Dříve než byl tento systém použit při povodni v Praze se osvědčil při povodních např. v Kolíně nad Rýnem  a v rakouské Kremži.
  • K přednostem mobilních stěn patří jednoduchá a rychlá instalace. Na nábřežích ohrožených povodní jsou  trvale zabudované armatury z nerezi. Mobilní sloupky, tzv. slupice, jsou ocelové svařence, žárově zinkované. Ocelové svařence tvoří i podpěry slupic. Hradidla jsou vyráběna ze slitiny hliníku.  Na ty se upevňují vlastní  prvky hrazení. Rozměry jednotlivých dílů jsou přizpůsobeny potřebám výšky hrazení. Nejčastěji se používají hradidla délky 2,5 - 3 metry. Výška hrazení je od 20 cm až do šesti metrů. Hmotnost slupic je dána jejich výškou. Do 2,5 m výšky nepřesahuje 80 kg a k jejich montáži není potřeba žádná mechanizace. K montáži vyšších slupic je již vhodná montáž s použitím zvedacího zařízení. Nejvhodnější je hydraulická ruka umístěná přímo na nákladním vozidle, které slupice na místo montáže doveze. Hradidla délky 3 m váží 21 kg a jejich instalace se provádí ručně. K vyložení z kontejneru, nebo nákladního vozidla je vhodný vysokozdvižný vozík, kterým se jednotlivé svazky hradidel rozváží z auta přímo na místo určení.Hradidla i slupice mají pryžové těsnění. Hradidla profilu 50/215, nebo 90/165 se skládají na sebe a vzájemně do sebe zapadají systémem "pero - drážka". Jednotlivá hradila jsou k sobě a k těsnícím prahům po montáži zakotvena pomocí stahovacích tyčí. Při správném osazení je tak zaručena téměř 100%ní těsnost.
  • Nejvyšší dosud v Praze instalované hrazení je ve Stromovce a je vysoké 5,5 metru. Tvoří ho celkem 8 polí, světlosti mezi slupicemi 2 m, v každém poli je osazeno 33 hradidel. Dle dostupných informací je to vůbec nejvyšší hrazení svého druhu v Evropě.
  • Jedno pole vysoké 3 metry lze postavit cca za 5 minut. K tomu je však nutná příprava na instalaci slupic a podpěr. Stěnu dlouhou 100 metrů, vysokou 2,5 - 3 metry lze s deseti muži kompletně postavit za dvě hodiny.
  • Hrazení je možno  stavět pouze tam, kde jsou pro ně předem vybudované základy. Tvoří je kotevní desky pro uchycení slupic, těsnící prahy a případně i navazující boční vedení ve zdech a pevných stěnách. Vše je ukotveno do betonových základů, které tvoří podzemní stěny proti průsakům spodní vody. Spodní stěny bývají většinou 2 x až 3 x hlubší než mobilní část na povrchu.
  • Podstatná část hrazení se staví bez pomoci jakékoliv mechanizace a techniky, ručně. Pro vyšší hrazení je vhodné použít nákladní auta s hydraulickou rukou, vysokozdvižné vozíky a u hrazení nad 3 metry výšky i vysokozdvižné plošiny. Samostatnou kapitolu tvoří dopravní prostředky pro transport mobilních prvků ze skladů na nábřeží. Na příklad hrazení pro Malou Stranu od mostu Legií přes Kampu, Čertovku, Hergetovu cihelnu až po Mánesův most představuje cca 175 tun materiálu!
  • Výhodou tohoto hrazení je možnost jeho postupného navyšování. V případě rychlého a nečekaného příchodu povodňové vlny lze osadit slupice a spodní vrstvy hradidel a tyto postupně navyšovat i v průběhu povodně. Hradidla jsou dutá, tudíž uvnitř plná vody, která je svou vahou přitěžuje. Platí pravidlo, čím vyšší hladina, tím lepší těsnost! V praxi je ověřena i možnost navýšení hrazení pytli s pískem při vyšší hladině než je výška hrazení. Jednoduchá a snadná montáž umožňuje, že pod vedením zaškoleného pracovníka mohou hrazení stavět dobrovolníci, kteří chtějí pomoci. Minimálně 80% členů sborů dobrovolných hasičů, kteří se zúčastňují cvičení, hrazení před cvičením vůbec neviděla!

Harmonogram cvičení

Pátek 22.7.
19.30 hod   zahájení cvičení

21.00 hod    zahájení výstavby protipovodňových  opatření v jednotlivých  úsecích

23.00 hod    uzavření protipovodňových vrat Čertovka 

Sobota 23.7.

9.00-12.00 hod    kontrola výstavby protipovodňových opatření

12.00 hod        slavnostní předání stavby primátorovi na parníku Hamburg

12.00-18.00 hod    ukázka protipovodňových opatření

18.00 hod        zahájení demontáže

Neděle 24.7.

12.00 hod        ukončení cvičení

        Press stan na Kampě je místěn v parku naproti Werichově vile.

V Praze 23.7.2005

Tiskovou zprávu naleznete na webových stránkách Magistrátu hl. m. Prahy.

Zpráva odeslána z tiskového střediska na Kampě

 

Jiří Wolf
Tiskový mluvčí Magistrátu hl. m. Prahy

Tel.: 737 208 979, 236 002 348
Fax: 236 007 092

E-mail: jiri.wolf@cityofprague.cz

Oddělení Public Relations OPR MHMP

Tel.: 236 002 355, 236 003 189
Fax: 236 007 093

E-mail: tisk@cityofprague.cz

Magistrát hl. města Prahy, Mariánské nám. 2/2, 110 01  Praha 1

23. července 2005
23. července 2005