Cyklus debat o výzvách Prahy

MKP_Ven_01
ilustrační obrázek, Zdroj: mlp.cz

Při příležitosti 20. výročí vstupu České republiky do Evropské unie Městská knihovna v Praze ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy pořádá sérii debat „Praha versus“. V rámci tří různě tematicky pojatých večerů budou diskutující z řad odborníků, novinářů zástupců města i neziskových organizací řešit otázku, zda a jak efektivně dokáže metropole čelit aktuálním tématům, jako je urbanistický rozvoj, dostupné bydlení či klimatická změna.

  • 1 minuta čtení

Debaty se uskuteční v Zálivu Ústřední knihovny v Praze na Mariánském náměstí 11. a 25. dubna a 2. května 2024 vždy od 18:00 hodin a jsou určeny široké veřejnosti. Večery bude provázet moderátor Matěj Michalk Žaloudek. Vstup je zdarma.

11. dubna 2024 – Jaká budou města 21. století

Jaká budou města 21. století, jak se v nich bude žít a co je největší výzvou pro budoucí architekty a urbanisty? Kdo bude rozhodovat o podobě měst, jejich samosprávy – experti, nebo nadnárodní kapitál? A jsou strategie rozvoje měst vůbec realizovatelné?

Diskutující:

  • Rozálie Kašparová, architektka a urbanistka, Studio Bistro
  • Kateřina Eklová, architektka, RethinkArchitecture
  • Prokop Vodrážka, novinář a publicista, Deník N

25. duben 2024 – Jaké kroky Praha plánuje

Jaké kroky Praha plánuje v souvislosti s adaptací na klimatickou změnu, kterými městy je možné se inspirovat? Praha schválila klimatický plán a chystá řadu opatření v oblasti dopravy, energetiky nebo cirkulární ekonomiky. Jak se tyto plány daří naplňovat a jaký dopad budou mít na život obyvatel hlavního města?

Diskutující:

  • Martin Bursík, expert na klima a vládní poradce pro oblast životního prostředí
  • Tereza Líbová, hlavní město Praha, odbor ochrany prostředí
  • Petra Kolínská, ředitelka Zeleného kruhu

2. května 2024 – Kdo se stěhuje do měst a proč

Kdo se stěhuje do měst a proč, budeme si rozumět s novými sousedy a budou mít naše děti kde bydlet? Do měst se stěhuje čím dál víc lidí, bydlení v nich je ale ekonomicky stále náročnější, migrace proměňuje města novými způsoby. Jak na tyto výzvy reagují české a evropské městské samosprávy?

Diskutující:

  • Jakub Nakládal, architekt, Re-set
  • Tomáš Brabec, specialista analýz města, IPR
  • Andrea Krchová, zástupkyně Konsorcia nevládních organizací pracujících s migranty

Přijďte si poslechnout, jakým výzvám 21. století čelí Praha a jak se jí daří naplňovat vlastní strategie ve srovnání s evropskými sousedy jako jsou např. Londýn, Vídeň nebo Helsinky.


 

4. dubna 2024
5. dubna 2024