Další vlaky podzemní dráhy čeká modernizace

Modernější, bezpečnější a rychlejší budou již téměř všechny vozy pražské podzemní dráhy. Modernizace vlaků metra na trase B se přehoupla do své druhé poloviny. Do roku 2009 bude vozový park doplněn na plánovaný stav 48 vlaků, rekonstrukce zbývajících 14 vlaků počítá s 1,75 miliardami korun z městské kasy. Na obnovu vozů trasy metra A i B putovaly od roku 2000 již přibližně čtyři miliardy korun.

  • 4 minuty čtení

 

Modernější, bezpečnější a rychlejší budou již téměř všechny vozy  pražské podzemní dráhy. Modernizace vlaků metra na trase B se přehoupla do své druhé poloviny.  Do roku 2009 bude vozový park doplněn na plánovaný stav 48 vlaků, rekonstrukce zbývajících 14 vlaků počítá s 1,75 miliardami korun z městské kasy. Na obnovu vozů trasy metra A i B  putovaly od roku 2000 již přibližně čtyři miliardy korun.

 

„Smluvně jsou ještě předjednány dodávky rekonstrukcí pro trasu A při jejím prodloužení. Ukončení obnovy vozového parku podzemní dráhy se předpokládá v roce 2012,“ informoval radní pro dopravu Radovan Šteiner s tím, že modernizace trasy B začala v roce 2005. V současnosti na trasách A, B a C pendluje při plném provozu 121 vlaků, po 48 na trase B a C a na „áčku“ 25.

Do obnovy dopravní cesty v metru včetně stanic a technologického vybavení město investuje letos přibližně 660 milionů korun. „Investice do vozového parku se v průměru ročně pohybují kolem 1,5 miliardy korun, a to včetně splátek za nové vozy,“ podotkl Šteiner s tím, že stát se na financování nepodílí. Například v loňském roce metropole vložila do provozu metra zhruba téměř 4,5 miliardy korun, z toho bylo téměř 1,5 miliardy korun hrazeno z tržeb.

Celkové investice do obnovy, rekonstrukce, modernizace a rozvoje sítě MHD v Praze se vyhouply v roce 2005 na téměř devět miliard korun. „Z toho vlastní zdroje byly přibližně dva a půl miliardy korun, v roce 2006 dokonce přes deset miliard korun při zhruba stejném objemu vlastních zdrojů,“ doplnil radní Šteiner.

Nejnovějším vozovým parkem disponuje trasa C, kde jezdí vlaky typu M1 s hliníkovou konstrukcí skříně a moderní elektrickou výzbrojí.

Nynější síť podzemní dráhy by se měla znovu rozšířit již v květnu 2008 o úsek metra IV.C2 Ládví-Letňany. „Úsek o délce 4,6 km se stanicemi Střížkov, Prosek a Letňany zaručí především dopravní napojení rozvojové oblasti Letňan,“ připomněl Radovan Šteiner. V Letňanech se například plánuje výstavba terminálu dálkové, regionální i městské autobusové dopravy a velkokapacitního parkoviště P+R pro 683 vozidel.

Následovat  bude rozvoj  trasy  metra  A  za  stanici  Dejvická, která by měla v cílovém stavu dosáhnout ruzyňského letiště. „Zahájení stavby se připravuje na rok 2009, v současné době je pro stavbu dokončována dokumentace k územnímu řízení,“ uvedl radní Šteiner s tím, že prodloužení trasy metra A přinese podstatné zkvalitnění dopravní obsluhy území Prahy 6. Předpokládá se znatelný pokles autobusové i automobilové dopravy.

Stanice Motol by měla trasa A dosáhnout již v roce 2014. Prodloužení je rozděleno na úseky V.A1 Dejvická -Petřiny o délce 4,5 km a V.A2 Petřiny-Motol o délce 1,5 km. „Tato část prodloužení trasy metra A zahrnuje stanice Červený Vrch, Veleslavín, Petřiny a Motol. Část nákladů na úsek V.A1 má být hrazena z prostředků evropských fondů,“ sdělil radní Radovan Šteiner.

Další výstavba zahrnuje úseky VI.A Motol-Dlouhá Míle se stanicemi  Bílá Hora, Dědina a Dlouhá Míle o délce 4,3 km. Zprovoznění se předpokládá v roce 2017.

Následovat má VII.A Dlouhá Míle-Letiště Ruzyně se stanicemi Letiště Ruzyně o délce 2,5 km. Sloužit veřejnosti má začít v roce 2018. „Zásadní význam zde má především stanice Dlouhá Míle, kde bude podchycena vnější doprava, tedy autobusový terminál a parkoviště P+R, a zajištěny vazby na další systémy kolejové dopravy,“ poznamenal radní Šteiner.

V roce 2010 by měla být dle Programového prohlášení Rady HMP na volební období 2006-2010 zahájena výstavba nové trasy metra D, od které se očekává zvýšení kvality dopravní obsluhy Krče, Lhotky či Libuše. V neposlední řadě trasa D ulehčí „céčku“ a vytvoří dopravní alternativu ke stávajícímu vedení metra přes Nuselský most pro případ jeho oprav a mimořádných událostí.

Při financování provozního úseku metra  I.D Hlavní nádraží – Písnice se počítá se vstupem soukromého kapitálu, pravděpodobně formou PPP (Public Private Partnership – Partnerství veřejného a soukromého sektoru). Výstavbu plánuje hlavní město rozložit do tří etap. První etapa je I.D1 Pankrác-Nové Dvory s pěti stanicemi o délce 4,9 km a předpokládaným zprovozněním v roce 2014, druhá I.D2 Nové Dvory-Písnice o délce 2,2 kilometru zahrnující i depo Písnice a spojku do depa by mohla začít fungovat v roce 2016. Na rok 2018 je naplánováno zprovoznění úseku I.D3 Pankrác-Hlavní nádraží se stanicemi Náměstí Bratří Synků, Náměstí Míru, Hlavní nádraží o délce 3,8 kilometru, který vytvoří  provozní alternativu k vedení metra přes Nuselský most.

 

 

V Praze 22.11.2007

 


Radovan Šteiner – radní hl. m. Prahy pro oblast dopravy.

Do funkce opětovně zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti výstavby, rozvoje a údržby dopravní infrastruktury, rozvoje MHD, koordinace a řízení dopravních systémů a procesů.


22. listopadu 2007
22. listopadu 2007