Dejte šanci biodpadu – kompostujte!

Občanské sdružení Ekodomov s podporou Magistrátu hl. m. Prahy připravilo kampaň „Dejte šanci bioodpadu“ na podporu odpovědného nakládánís bioodpady. Dnes dopoledne proběhla v budově Nové radnice na Mariánském náměstí tisková konference k začátku kampaně, které se zúčastnil radní hl. m. Prahy pro životní prostředí Petr Štěpánek. Ten také pražské části projektu udělil čestnou záštitu.

  • 3 minuty čtení

   

Občanské sdružení Ekodomov s podporou Magistrátu hl. m. Prahy připravilo kampaň „Dejte šanci bioodpadu“ na podporu odpovědného nakládánís bioodpady. Dnes dopoledne proběhla v budově Nové radnice na Mariánském náměstí tisková konference k začátku kampaně, které se zúčastnil radní hl. m. Prahy pro životní prostředí Petr Štěpánek. Ten také pražské části projektu udělil čestnou záštitu.

 

„V současné době pokračuje alarmující eroze, snižování kvality půdy, úbytek organické hmoty a zhoršování kvality vod. Na druhé straně na skládkách končí miliony tun bioodpadu, které mohou být zkompostovány. S kompostem se do půdy  navrací  organická hmota, živiny a jedinečný humus. Výzkum realizovaný společností Factum Invenio odhalil, že 27 procent občanů neví, proč by mělo bioodpad třídit
a 31 procent neví, co by mělo s bioodpady dělat. Připravovaná kampaň si klade za cíl tuto situaci změnit,“
řekl při zahájení tiskové konference radní Petr Štěpánek.

Na tiskové konferenci byla představena výherní celorepubliková soutěž pro veřejnost MISS KOMPOST 2009 nebo nová dobrovolnická služba Mistr nulového odpadu na podporu domácího a komunitního kompostování. Organizátoři zde také upozornili na semináře k možnosti čerpání prostředků z Operačního programu Životní prostředí. Ty jsou plánovány v souvislosti s připravovanými změnami v zákoně
o odpadech, které zvýší požadavky na realizaci odděleného sběru bioodpadů
v obcích s cílem snížit množství bioodpadu ukládaného na skládky.

Více informací ke kampani získáte na: www.ekodomov.cz nebo na www.biosance.cz.

 

Aktivity hl. města Prahy spojené s problematikou bioodpadu:

 

  • Kompostování na školních zahradách 

Pilotní projekt Odboru ochrany prostředí Magistrátu hlavního města Prahy. Projekt upozorňuje na význam kompostování. Naučí děti, jak správně při kompostování postupovat a vytvořit si správné návyky. Dále pomůže žákům uvědomit si význam snížení množství odpadu v obcích tím, že oddělí bioodpad a získají cennou surovinu, která vylepší kvalitu zeminy na záhonech a zahradě základní školy. Projekt je realizován tak, že vybraná základní škola dostane zahradní kompostér, vyrobený z recyklovaného plastu, potřebné materiály a odbornou literaturu.

  • Komunitní kompostování v Praze-Řepích

Třicet domácností na pražském sídlišti Řepy ve Španielově ulici začalo před dvěma lety společně třídit kuchyňský odpad. Rozhodli se vyrobit si vlastní kompost a hnojivo použít na zušlechtění zahrádek před panelovými bloky nebo do květináčů. Vytříděný biologický odpad dávají domácnosti do společného kompostéru, který finančně formou grantu podpořil pražský magistrát a sdružení Hnutí DUHA.

  • Na bioodpad použijte kompostejner ! 

Projekt s názvem „Vracejte přírodu, vrátí vám to,“ vznikl spoluprací Magistrátu hlavního města Prahy a společnosti Pražské služby a je zaměřen na možnost separace významné složky komunálního odpadu s jejím následným využitím formou kompostování. Jedná se o službu sběru a svozu odpadu ze zahrad, údržby zeleně a z domácností. Pro shromažďování bioodpadů společnost Pražské služby nabízí speciální sběrné nádoby hnědé barvy o obsahu 120 nebo 240 litrů, takzvané kompostejnery. Ty jsou obsluhovány společností Pražské služby, a. s. v pravidelné četnosti 1x za 14 dní (v sobotu) s tím, že svoz bioodpadu probíhá speciální svozovou technikou pouze ve vegetačním období, tzn. od 1. 4. do 30. 11. kalendářního roku.

  • Projekt BIOREAKTOR

Pražské služby a. s. plánují instalaci speciálního zařízení na zpracování zbytků jídla, prošlých potravin a městské zeleně. Cílová kapacita projektovaného zařízení bude 14-16 tis. tun / rok biologicky rozložitelného komunálního odpadu. Výsledným produktem bude kromě výroby bioplynu a elektrického proudu také výroba tepla a kvalitního substrátu. S uvedením do pilotního provozu se počítá v roce 2010.

 

 

V Praze, 12. 2. 2009

 


Mgr. Petr Štěpánek, CSc. – radní hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí

Do funkce zvolen 30. 11. 2006. Působnost v rámci ekologické politiky města, správy a rozvoje zelených ploch města, tvorby Územního energetického dokumentu. Oblast odpadového hospodářství, oblast cyklostezek, ekologické výchovy a oblast vodohospodářské infrastruktury z hlediska životního prostředí.


 

12. února 2009
12. února 2009