Dejvice? Dělali jsme to, co jsme uměli

Mladá fronta DNES | 24.6.2015 | Rubrika: Praha | Strana: 2 | Autor: Tereza Blažková | Téma: Volené orgány - Rada - Libor Hadrava

Z dejvické krize, kdy z vodovodů tekla kontaminovaná voda, se podle radního pro bezpečnost musí nejvíce ponaučit vodárenské společnosti.

Od havárie vody v Dejvicích a Bubenči uplynul již měsíc. „To není zdaleka konec, musíme zajistit, aby se situace v takové míře neopakovala,“ říká radní Libor Hadrava (ANO).

* Podle ředitele Pražské vodohospodářské společnosti (PVS) Petra Žejdlíka se podobná situace může v metropoli opakovat. Je na ni dnes Praha lépe připravena?

Myslím si, že konkrétně třeba PVS a PVK (Pražské vodovody a kanalizace) určitě. Je to pro ně velké varování. Jistě budou dělat vše pro to, aby se to už neopakovalo. Minimálně se to budou snažit eliminovat.

* Jak?

Už vytyčily tři zásadní body, na které se zaměří. Nejprve musí vytipovat obdobná kritická místa, jako bylo to, ve kterém došlo k havárii. Tedy ta místa, kde je vodovod uložen pod kanalizací, případně ve velké hloubce. Následně při zásahu do vodovodního řadu se v těchto lokalitách bude přistupovat k hygienizaci potrubí, zkrátka jako by byl vodovod kontaminovaný. Preventivně ho budou propírat a pročišťovat mnohem více, aby k podobným situacím už nedocházelo.

* Jaký je ten třetí bod?

Ten se týká plánování odstávek vody. Ty se vždycky načasují tak, aby, pokud to bude možné, nedošlo ke zprovozňování vodovodních řadů před víkendem nebo před dnem pracovního volna.

* To má jaký důvod?

Nedojde ke zprovoznění v době, kdy jsou lidé třeba na chatě nebo jinde mimo město. Při informování občanů o havárii v Praze 6 byla zrovna neděle. Lidé mohli být pryč. Nemuseli se vůbec dozvědět, že se něco děje. Nebylo to na úplně každých dveřích. Nikdo to dotyčnému třeba neřekl, přijel domů, neslyšel hlášení, a tak si pustil vodu a napil se.

* Odborník na bezpečnost Andor Šándor tvrdí, že přesně kvůli tomu se měla vypnout voda úplně...

Museli jsme počkat na rozbor, nebylo jisté, zda je nákaza z vody.

* On tvrdí, že se měla vypnout preventivně.

To je otázka do budoucna. Nicméně je zase nebezpečné zbytečně šířit poplašné zprávy. Člověk musí v tomto postupovat velice citlivě, jinak může napáchat ještě větší škody. Postupovali jsme tak rychle, jak jsme uměli. Vždy můžeme jednat až ve chvíli, kdy k tomu máme nějaké podklady. Pokud nemám informace, nemohu rozhodovat. A my jsme je v sobotu či v pátek neměli.

* Neměli vás tedy hygienici informovat dříve?

To je problém výsledků testů. Oni nevěděli, odkud zdroj nákazy pochází. Nebyly hotové rozbory.

* Takže komunikace podle vás probíhala dobře...

Podle mě ano. I generální ředitel PVK Petr Mrkos tvrdí, že spolupráce byla perfektní. Požádali nás o pomoc, my jsme hned reagovali.

* Je podle vás něco, co jste mohli udělat lépe?

Opoziční zastupitelé nám vytýkají, že jsme je o události neinformovali. Tu povinnost jsme neměli, ale myslím si, že příště bychom je informovali. A informovali bychom třeba i ostatní starosty v rámci celé Prahy. I když by šlo o vzdálenější části. Ta zpráva by samozřejmě měla pouze informativní charakter. Děje se něco tam a tam, vás se to netýká, jedná se jen o upozornění.

* Neměli jste třeba lépe informovat místní občany? Plno z nich o kontaminaci nevědělo.

Informovali jsme je, jak jsme mohli. Upozorňování občanů máme technicky zabezpečené. Máme speciální sirény a ampliony, které se v současné době i po Praze vyměňují. Tam, kde nejsou nebo kde je menší srozumitelnost, využíváme městskou policii, která občany informuje pomocí letáků i osobně.

* Rozhodnutí o plošném očkování dětí jste se neúčastnil. Proč?

Ne, to jsem byl na dovolené. Už tam byl nějaký časový posun. Byl svolán krizový štáb, rozhodlo se a já myslím, že dobře. Ale přítomen jsem nebyl, to je pravda.

* Co má Praha v plánu nyní?

Určitě budeme jednat s PVS a PVK, základem jsou ty tři body, které jsem uváděl na začátku. Ty musíme nějak zakotvit, například ve směrnicích PVS, aby byly někde dané a my je mohli třeba připomínkovat.

 

24. června 2015
24. června 2015