Den otevřených dveří na stavbě„Tramvajová trať Hlubočepy – Barrandov“ - 14. června 2003 od 9.00 do 14.00 hod.

V sobotu 14. června 2003 od 9.00 do 14.00 hod proběhne den otevřených dveří s možností prohlídky stavby Tramvajové tratě Hlubočepy - Barrandov.

Organizační údaje

 

V sobotu 14. června 2003 od 9.00 do 14.00 hod proběhne den otevřených dveří s možností prohlídky stavby Tramvajové tratě Hlubočepy - Barrandov.

Stanoviště, kam mohou návštěvníci přicházet:

Informační centrum stavby - Krškova ulice č. 807, v přízemí objektu zdravotnického zařízení na sídlišti Barrandov

(spojení - ze Smíchovského nádraží - bus č. 126, stanice Chaplinovo náměstí)

Zařízení staveniště (žluté buňky) - křižovatka ulic K Barrandovu a Geologická (spojení - ze Smíchovského nádraží - bus č. 126, 105, 248, stanice Geologická)

 

Základní údaje o stavbě

 

Název stavby:  Tramvajová trať Hlubočepy – Barrandov (2. fáze)

Investor:    Dopravní podnik hl. m. Prahy, a.s.

Zhotovitel:   Sdružení zhotovitelů Subterra a.s. a ŽS Brno, a.s.
s názvem „Tramvajová trať Hlubočepy – Barrandov,
Praha“

Projektant:    Metroprojekt Praha, a.s., Ing. arch. Patrik Kotas

Obstaratel:    Inženýring dopravních staveb, a.s.

Termíny:     zahájení stavby:   08/2001

    zprovoznění:   12/2003

    ukončení stavby:   08/2004

 

Tramvajová trať Hlubočepy – Barrandov představuje jeden z nejvýznamnějších dopravně urbanistických počinů v jihozápadní oblasti Prahy.

Realizace tohoto významného dopravní projektu nabídne obyvatelům Nového Barrandova výhodné dopravní spojení a výrazně zvyšuje rychlost, bezpečnost i kulturu cestování. Nová tramvajová trať je též významným ekologickým dílem. Architektonicky ucelenou koncepci vypracoval jeden z předních současných českých architektů Ing. arch. Patrik Kotas. Zastávky navržené na úrovni současného evropského standartu budou pro jednotlivé lokality znamenat i výrazný orientační prvek. Bezbariérový přístup je samozřejmostí na všech zastávkách.

Nová tramvajová trať nabídne nejen spojení k nejbližší stanici metra (Smíchovské nádraží), ale umožní i přímou vazbu na centrum města.

 

Stručný popis trasy

Tramvajová trať Hlubočepy - Barrandov začíná u nynější konečné tramvajové smyčky v Hlubočepech. Prakticky od počátku má trať rychlodrážní charakter a je zcela oddělena od silniční dopravy. Pomocí táhlé mostní estakády mimoúrovňově překročí Hlubočepskou ulici i železniční trať Praha - Rudná a přimyká se k ulici K Barrandovu. Růžičkovu rokli tramvajová trať překonává dalším samostatným mostem, jehož tvar, konstrukce i niveleta jsou obdobné jako u stávajícího silničního mostu.

Po překonání Růžičkovi rokle trasa tramvaje dále kopíruje ulici K Barrandovu až ke křižovatce ulic K Barrandovu, Slavínského a Lamačova. Zde se trať stáčí doprava do vnitra sídliště Barrandov, ulici Lamačova podchází prvním podjezdem a míří ke svému nejdůležitějšímu dopravně urbanistickému bodu – k zastávce Chaplinovo náměstí. Tato zastávka, od stanice Hlubočepy již čtvrtá (Hlubočepy, Geologická, Lipského. Chaplinovo náměstí), navazuje na mimoúrovňovou nadzemní lávku, která je součástí hlavní pěší osy Nového Barrandova v centru sídliště. Trasa pokračuje dalším podjezdem do Tréglovy ulice. Zde je zastávka Poliklinika Barrandov, která umožňuje pěší dostupnost důležitých objektů občanské vybavenosti. Trať dále pokračuje podél Werichovy ulice do dočasné konečné zastávky „Sídliště Barrandov“. V budoucnu se totiž předpokládá prodloužení trasy tramvajové tratě směrem k Holyni.

 

Protihluková opatření

 

Od severu je trať lemována nízkým lesem, podél jižní strany se nacházejí vysoké obytné domy. Aby byly dodrženy hlukové normy, je v celém úseku podél Werichovy ulice nezbytná výstavba protihlukové zábrany. Jelikož je zcela nemyslitelné umístit do městského prostředí vysokou kompaktní protihlukovou stěnu, byl zvolen princip, který by umožňoval vizuální kontakt s tramvajovou tratí a přitom splňoval protihlukovou funkci. Jde o ocelové stojiny tvarované do kruhového segmentu, mezi nimiž je umístěna protihluková výplň ze zvukově izolačního bezpečnostního skla. Cílem tohoto řešení je zachovat prostorovou kontinuitu tramvajové tratě a nijak ji pohledově nezastiňovat, protože přirozeně patří k charakteru městské ulice.

 

Stav prací k 06/2003

 

Zastávky

Zastávky jsou provedeny na úrovni prací hlavní stavební výroby a prakticky na všech jsou zahájeny práce na podkladní vrstvě hutněného zásypu, do kterého budou uloženy chráničky pro kabely k různým spotřebičům, jako jsou především reklamní tabule, obchodní vybavenost, multifunkční skříň informačního systému ,dále budou provedeny základy koncových sloupků zastávek, označníků zastávek a dalších zařízení, které se budou v tomto prostotu nacházet. Teprve po provedení těchto prací, které je nutno pečlivě koordinovat, lze zahájit práce na položení dlažby v zastávkách a dalších dokončovacích pracech, jako jsou např. kamenné obklady, zasklení a oplechování.

 

Podjezdy

Podjezdy jsou provedeny v hrubých pracech a v současné době probíhá výkop rýh a pokládka kabelů, které prochází podél celé tratě. Po dokončení těchto prací bude provedena finální úprava stěn podjezdů ofrézováním a dále budou pokračovat práce na pokládce svršku tramvajové trati. Na  opěrných zdech zbývá provést oplechování  a dokončit portály podjezdů.


Tramvajová trať

Na dvou úsecích tramvajové tratě  je položen tramvajový svršek. Jedná se o úsek od křižovatky ulic Werichova a Do Klukovic směrem k zastávce Sídliště Barrandov  a úsek od křižovatky ulic Geologická a K Barrandovu směrem k zastávce Lipského.

Pokládka svršku na dalších úsecích (v podjezdech a v prostoru opěrných zdí) se váže na pokládku kabelů. Tyto práce budou probíhat v červnu a červenci roku 2003. V prostoru tramvajové tratě byly osazeny první brány pro vedení troleje.

 

Estakády

Probíhají práce na izolacích mostovky, dále se provádí zmonolitnění nosné konstrukce a chodníky. Osazují se svodidla, zábradlí a provádí se nátěry prefaprvků. Je též zahájena montáž trolejových bran.

Po provedení těchto prací budou dále prováděny práce na pokládce tramvajového svršku. Kabely na estakádách budou procházet tubusem nosné konstrukce.

 

Rozhodující práce pro rok 2003

-  dokončení estakád        -  dokončení podjezdů a jejich portálů 

-  pokládka kabelů        -  montáž oplechování opěrných zdí 

-  dokončení zastávek      -  dokončení tramvajové trati 

-  provedení trolejových vedení

Z tohoto výčtu prací není patrná složitost časových a technologických návazností jednotlivých stavebních prací, jejichž postup je nutno sladit tak, aby byly ve zbývajícím čase úspěšně provedeny a odzkoušeny.

 

Rok 2004

Pro rok 2004 jsou určeny pouze práce, které je technologicky možné provést až po jisté zátěži tedy po určité době zkušebního provozu tramvajové trati. Jde především o provedení třetího podbití tramvajové trati, osazení bokovnic, které snižují hladinu hluku od provozu tramvají  a dále o zatravnění a vydláždění tramvajové trati, dokončení sadových úprav a likvidace zařízení staveniště. Třetí podbití  a návazné práce budou prováděny na jaře roku 2004 a to za úplné výluky provozu tramvajové trati. Tato kompletní výluka je sladěna s dalšími nutnými opravami tramvajové trati v Hlubočepích a na Smíchově, které zajišťuje Dopravní podnik města Prahy.

 

Technologický postup provádění nosné konstrukce estakád

Pro podmínky, ve kterých se stavba nachází byla jako nejvhodnější zvolena kombinace metody postupného vysouvání nosné konstrukce (estakáda přes Růžičkovu rokli a část Hlubočepské estakády, která se nachází v kruhovém oblouku) a provádění konstrukce na skruži (zbylá část Hlubočepské estakády).

Základ nosné konstrukce (komorový nosník) je vyráběn ve výrobně situované za horními opěrami mostu. Zde je na betonové konstrukci osazen ocelový rošt výškově i směrově rektifikovatelný pomocí hydraulické soustavy. Na roštu je umístěno bednění jedné lamely mostu. Před zahájením betonáže je bednění umístěno a rektifikováno do projektované polohy. Do bednění je umístěn armokoš dolní části  tvaru „U“. Po jeho zabetonování je položena výztuž horní desky a následně zabetonována. Po dosažení pevnosti pro předpínání (cca 48 hodin) je lamela, původní délky ½ rozpětí mostního pole, předepnuta. Provedení jedné lamely před výsunem se v průběhu prací ustálilo na cca 9 dnů.

Takto vzniká souvislá nosná konstrukce, která je vysouvaná (spouštěna) do projektované polohy. Po pilířích je konstrukce sunuta na pomocných provizorních ložiscích. Směrově je konstrukce vedena vodítky umístěnými na pilířích. V počátečních fázích výsunu (první 2 – 3 lamely) je konstrukce uvedena do pohybu tahem ve směru výsunu. Při dosažení určité hmotnosti je konstrukce spouštěna pomocí předpínacích lan dimenzovaných na maximální sílu při dokončení výsunu celé estakády.

Po dosažení projektované polohy nosné konstrukce je provedeno její „zaparkování“. Konstrukce je dostrojena jsou osazeny prefabrikované válcovité vzpěry, které jsou zmonolitněny s nosnou konstrukcí.

Následuje výměna provizorních ložisek za definitivní a do konstrukce je vneseno definitivní (sekundární) předpětí. V tento okamžik je konstrukce schopna přenést projektované zatížení a může být provedeno dokončení montáže mostního příslušenství a kolejového svršku.

Po estakádách bude vedena dvoukolejná tramvajová trať. Kolejový rošt na dřevěných pražcích je umístěn v průběžném štěrkovém loži. Pro větší bezpečnost kolejových vozidel proti pádu z estakád při případné nehodě je kolej opařena klasickým pojistným úhelníkem a betonovými svodidly umístěnými na chodníku podél koleje.

 

 

Základní technické údaje

počet zastávek: 6 dvojic (Hlubočepy, Geologická, Lipského, Chaplinovo náměstí, Poliklinika Barrandov, Sídliště Barrandov)

celková délka tramvajové tratě: ...................................................3567 m
z toho délka 2. fáze:....................................................................3297 m
z toho estakády: ...........................................................................761 m

- Hlubočepský most – délka 477 m, max. výška 19 m, počet polí 11
- most přes Růžičkovu rokli – délka 304 m, max. výška 32 m, počet polí 7
z toho podjezdy: ...........................................................................365 m
- pod ulicí Lamačovou – délka 206 m, max. hloubka pod terénem….9 m
- pod ulicí Tréglovou – délka 155 m, max. hloubka pod terénem …..8,5 m
celkové převýšení: .......................................................................130 m
2 tramvajové smyčky: Hlubočepy – rekonstruovaná ......................390 m
  Barrandov – nová (dočasná) ...................490 m
maximální podélný sklon: ......................................................cca 6,9 %
2 nové měnírny: Hlubočepy, Barrandov
průměrná mezistaniční vzdálenost: .................................................629 m
časová dostupnost sídliště Barrandov ze stanice Anděl: ..................16 min

 

Subterra a.s.          tiskové informace:

Bezová 1658         Ing. Pavel Stoulil

147 14 Praha 4 – Braník         tel.: 244 062 634

tel.: 244 061 111        fax: 244 062 606

fax: 244 466 179        e-mail: pstoulil@subterra.cz

e-mail: info@subterra.cz

www.subterra.cz

9. června 2003
9. června 2003