Divadlo Komedie zpívá labutí píseň

Mladá fronta Dnes - 14. 1. 2002
Jedna z podstatných scén pražské divadelní mapy zmizí ve stávající podobě ze světa
Praha - Divadelní mapu Prahy čeká od příští sezony citelná změna Divadlo Komedie ve své současné podobě končí. Odchází z něj umělecký ředitel Michal Dočekal, který od 1. července usedne do křesla šéfa činohry Národního divadla. A navíc Komedii čeká transformace, která divadlo vyjme z organizace Městských divadel pražských. Transformace divadel v hlavním městě, která by se do konce roku měla v první vlně dotknout také Archy, Semaforu a Činoherního klubu, podle radních i mnohých teatrologů přinese scénám větší samostatnost.
O co jde? Divadla se z příspěvkových organizací promění například na obecně prospěšné společnosti. Scény tudíž nebudou napojeny přímo na rozpočet města a každý výdaj tak nebude muset schvalovat městská rada. Město bude divadla nadále financovat, ovšem jinak než doposud: grant udělí na čtyřleté období.

Je nám to divné
Jenže v případě Komedie nejde podle uměleckého vedoucího Michala Dočekala o šťastné rozhodnutí. Magistrát totiž vypsal výběrové řízení nejen na nového uměleckého šéfa, jak tomu bylo dosud, ale na celou koncepci divadla a nový soubor. Na začátku příští sezony se tak většina členů stávajícího souboru ocitne bez stálého místa. "Po třiceti letech u divadla budu poprvé bez angažmá," konstatuje například Václav Knop. Existenční starosti však nejsou to hlavní, tvrdí svorně soubor: Nejvíc prý mrzí, že by se tak do července stáhly všechny inscenace a osm let práce by zmizelo beze stopy.
"Nemám nic proti transformaci, ale nevím, proč do první vlny posílat zrovna Komedii, která se mým odchodem už tak ocitá v nelehké situaci. Proč dělat nad divadlem v téhle podobě kříž?" stojí za souborem Dočekal. Navíc vypočítává i další důvody, proč je zařazení Komedie jakožto "pilotní scény" nevhodné: "Grant neřeší, z čeho se bude platit běžná údržba a nutné investice; kupříkladu část světelného parku je v katastrofálním stavu. Budova navíc nepatří městu, ale ministerstvu financí: každý provozovatel je zde pouze v nájmu. Nemůže tře ba vydělávat na kavárně v horním foyer, a ztrácí tak jednu z možností, jak divadlo financovat," upozorňuje ředitel. "Obávám se byť skryté komercionalizace tohoto prostoru. Navíc nechápu, proč transformovat zrovna divadlo s nekonvenční dramaturgií, kterých tolik není," míní Dočekal.
Stejně tak herečka Linda Rybová: "Mám pocit, že magistrát si soubor s tímhle repertoárem tady nepřeje. Nejsme totiž Divadlo ABC, nevyděláváme takové sumy, a to zřejmě někomu vadí."
Komedie si pověst kvalitní scény vybojovala v tvrdých podmínkách devadesátých let. "Teď teprve sklízíme plody několikaleté práce dostali jsme cenu Divadelních novin, jednáme o účasti na mezinárodním festivalu v Avignonu. To všechno je přece potvrzením kvalit. Dovedete si představit, že by někdo v Praze rozpustil třeba ansámbl Činoherního klubu?" ptá se Dočekal.

Výměna názorů
Pražský radní pro kulturu Igor Němec odmítá tvrzení, že jde o likvidaci divadla: "Transformaci Komedie jsme tak brzy neplánovali, ale odchodem Dočekala do ní divadlo vlastně spadlo."
"Pokud magistrát řeší reformu pražské divadelní sítě tak, že někdo někam spadne, nevypadá to příliš jako koncepční řešení," kontruje Dočekal. Herečka Alena Štréblová volí ostřejší slova: "Jsme jen pokusní králíci."
"To, že divadlo skončí, věděli herci už dlouho. Je přece jasné, že odchází-li umělecký šéf, znamená to i rozpad souboru," tvrdí Němec.
Právě tento výrok pobouřil herce. "Pan radní v našem divadle nebyl a nerozumí mu," domnívá se herec Zdeněk Vencl. "Nepanuje tu ovšem nálada jako na Titaniku. Hrajeme a zkoušíme dál pořád stejně," upozorňuje herec David Matásek.
"Všichni se tu chovají velmi profesionálně, a přitom by jim nikdo nemohl mít za zlé, kdyby se na všechno vykašlali," míní Michal Dočekal a chválí práci souboru při práci na nejnovější inscenaci Deset malých černoušků.

Nechť to povědí obálky
Jedinou šancí na zachování nynějšího souboru i představení zůstává pro herce právě výběrové řízení na nového provozovatele. Ansámbl se konkursu zúčastní pod vedením některé umělecké osobnosti. Dočekal by jako svého nástupce rád viděl Davida Drábka z divadelního studia Hořící dům v Olomouci, ale obává se, že ze strany komise panuje nechuť ke všemu, co je spjato se stávajícím souborem a jeho prací.
O nájemci má rozhodnout magistrátem jmenovaná komise. Vedle městských úředníků v ní mimo jiné zasednou ředitel Divadelního ústavu Ondřej Černý či herec Ivan Řezáč. Termín rozhodnutí: konec února.
"Nejspíš zvítězí nějaká komerční produkce, která bude třeba uvádět muzikály," předpovídá herečka Linda Rybová.
"V Komedii žádný muzikál technicky být nemůže," oponuje na dálku pražský radní Igor Němec.
Helena Brabencová z odboru kultury odmítá o budoucím nájemci Komedie spekulovat: "Obálky rozlepíme 15. ledna, do té doby nelze ani jen naznačit, co by v Komedii mohlo, nebo nemohlo být. Necháme se překvapit, co obálky schraňují."
KATEŘINA KOLÁŘOVÁ

RNDr. Igor Němec, radní hl. m. Prahy
Dne 14.1.2002 vyšel ve vašem deníku obšírný článek zabývající se problematikou Divadla Komedie. Nechci reagovat proto, že pan Dočekal a někteří členové souboru emotivně reagovali na moje vyjádření (jejich situaci plně chápu - vždyť povolání herce i politika je tak nejisté), ale proto, že čtenáři se dostává poněkud zkreslená informace.
Shrnu proto fakta. Pan Dočekal jako ředitel, režisér a vůdčí osobnost souboru odchází. Proto nastala situace, ve které se divadlo i soubor ocitl. Osobně tento odchod pociťuji jako ztrátu (i když uznávám, že výzva naší první scény se těžko odmítá), neboť jeho práce přinesla plody v podobě inscenací, které vstoupí do dějin pražského divadelnictví. Navíc se domnívám, že možnosti jeho i souboru nebyly zdaleka vyčerpány, takže se můžeme pouze dohadovat o výsledcích, které by byly-kdyby. Inscenace Divadla Komedie jsem měl velice rád, i když se pan Vencl domnívá, že do jejich divadla nechodím a že mu nerozumím. Rád bych podotkl, že jsem a chci být vždy anonymním divákem a svou návštěvou se nemíním nijak zviditelňovat. Je sice pravdou, že jsem nestudoval DAMU, ale proto divadlo řídí pan Dočekal a nikdo jiný.
Pan Dočekal vytvořil specifickou podobu divadla i souboru podle svých uměleckých záměrů. Stejné právo na umělecké sebevyjádření by proto měl mít i ten, kdo zvítězí ve výběrovém řízení. V tom přeci spočívá vývoj, jeho dynamika. Nelze si přeci přát, aby město „zakonzervovalo“ svoji divadelní síť. Vždyť malá dynamika, jistá ztrnulost divadelní sítě je terčem kritiky nové generace divadelních umělců a souborů. Pan Dočekal opouští cestu, kterou nastoupil a lze mu popřát, aby byl stejně úspěšný na nové cestě jako byl v Divadle Komedie. Nelze stanovit podmínky novému řediteli, podmiňovat jeho vidění stávajícím souborem.Výběrem nové osobnosti a souboru je pověřen fundovaný tým, který si je vědom významu Divadla Komedie i jeho postavení, které si vydobylo v tvrdé konkurenci ostatních divadel. Osobně mohu garantovat, že město nenechá divadlo tzv. “padnout“, že bude zohledněna tradice Divadla Komedie jako nekonvenční, experimentální scény. Investiční problémy, o kterých se zmiňuje pan Dočekal, město řešit bude a řešit je umí. Za nepatřičné považuji poznámky o finančním přínosu (v porovnání s Divadlem ABC), neboť příjmy ze vstupného z žádných divadel podporovaných městem nejsou rozhodně částkou, která by rozhodujícím způsobem ovlivňovala rozpočet pražských scén.
Závěrem bych rád připomněl, že díky podpoře města trvale působí patnáct pražských scén,což je číslo,kterým se může pochlubit jen málokterá evropská metropole.
14. ledna 2002
14. ledna 2002