Do Villy Pellé se vejde celý Městosvět

Městosvět

Od 10. dubna do 19. června 2015 se výstavní prostory Villy Pellév Praze 6 promění v MĚSTOSVĚT– jedinečný imaginární prostor, ohraničený fantazií šestnácti výrazných českých ilustrátorů (nejen) dětských knih a samozřejmě dětí samotných.

  • 3 minuty čtení

Mimořádný výstavní projekt, který doprovází řada zajímavých akcí – besedy s ilustrátory, kreslírny, společná čtení i zahradní mumraje s bohatou nabídkou kreativních zážitků - připravil spolek Porte, současný provozovatel Villy Pellé. Záštitu převzali Jan Wolf, radní pro kulturu Magistrátu hlavního města Prahy a starosta MČ Praha 6 Ondřej Kolář.

Městu se jako primárnímu prostředí dětských zážitků věnuje řada ilustrátorů dětské literatury napříč generacemi. Vytvářejí vlastní snové struktury, celky prorůstající v městosvěty. Kurátorka výstavy Daniela Kramerová vybrala šestnáct tvůrců a vytvořila zajímavou platformu, kde se nestoři dětské ilustrace setkávají s autory na startu umělecké dráhy. Výstavu doprovází řada zajímavých programů, besedys ilustrátory, tvůrčí dílny, čtení (přímo v prostorách výstavy budou dětem číst senioři), kreslírny, mumraje, animační dílny, přednášky. Pro děti tří věkových kategorií (3 – 5 let, 6 – 10 a 11 – 14 let) je určena soutěž o nejkrásnější knižní obal, ať už existující nebo imaginární knihy. Vzniklá díla budou vystavena v půdní Čítárně, soubor nejlepších prací se pak promění v putovní výstavu a bude dále prezentován.

Ilustrátory dětské literatury zajímá přirozená kulisa života jejich publika, kterou v dnešní době většinou tvoří město. Nemapují realitu, vytvářejí vlastní imaginární města, mega a kosmopole, tak jako se o to v historii pokoušela v projektech ideálních měst a obcí řada filosofů, architektů a urbanistů. Jejich města nejsou ostrovy vydělené z okolního světa – s krajinou se doplňují, nechají se jí prorůstat a vrůstají zase do ní – vytvářejí organismus MĚSTOSVĚTA.

Villa Pellé. Foto: http://villapelle.cz/ „Při přípravách naší výstavy jsme si uvědomili, že spíše než cestou oddělování, vytrhování jednoho autora nebo spřízněnéhookruhu, chceme propojovat, hledat, co autory z různých světů spojuje a v čem se naopak liší“, říká kurátorka výstavy Daniela Kramerová a dodává: „V MĚSTOSVĚTĚ zjišťujeme, že tematicky, přístupem i stylově se stýkají města mnohdy generačně i místně vzdálených autorů, fungují spolu v souladu i kontrastu.“ V rámci výstavy tak návštěvníci budou moci porovnat dílo světoznámého, u nás však teprve v nedávné době objevovaného klasika ilustrace 2. poloviny 20. století Miroslava Šaška, autorů narozených v meziválečném období (Eva Šedivá, Jindřich Kovařík), silnou poválečnou generaci i skupinu již velmi dobře etablovaných autorů spojujících svou tvorbu s významnými českými i světovými nakladatelstvími, či v popřevratové době s novými aktivními subjekty (Jindra Čapek, Lucie Dvořáková, Renata Fučíková, Nanako Ishida, Michaela Kukovičová, Petr Nikl, Petr Sís, Eva Sýkorová - Pekárková, Dagmar Urbánková), po autorky nejmladší, na dohled od absolutoria vysoké školy (Eva Maceková, Alžběta Skálová, Alžběta Zemanová) či na ní dokonce ještě působící (Anastazia Stročkova).

Kromě generačních a místních odlišností výstava propojuje původní ilustrace knih pro děti i dospělé, podklady pro animované filmy, obrazové průvodce historií a geografií i vlastní autorské knihy. Ilustrace působí na diváka bez podpory textu a příběhu knihy, místo slovní informace získává na významu výtvarnost a rozmanitost.

Villa Pellé z roku 1890 patří mezi významné architektonické objekty rezidenční čtvrti na pomezí Prahy 6 a Prahy 7, jejím nejznámějším vlastníkem byl v letech 1919 – 1920 náčelník francouzské mise v ČSR generál Maurice César Pellé, československý armádní generál hlavního štábu čs. armády, který zásadně změnil její organizaci i podobu.

Více informací:

 

5. května 2015
5. května 2015