Dopravní podnik dokončil výstavbu bezbariérového přístupu do stanice metra Národní třída
Zástupci Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP) a Magistrátu hl. města Prahy dnes slavnostně zahájili provoz čtyř nových výtahů do stanice metra linky B Národní třída.
- 3 minuty čtení
- 5 fotografií
Bezbariérový přístup do stanice metra linky B Národní třída začal Dopravní podnik ve spolupráci s dodavateli stavby budovat v lednu 2010. S ohledem na stávající zástavbu a polohu stanice metra bylo nutné zvolit netradiční stavební řešení ve formě kombinace dvou dvojic výtahových šachet a mezilehlé podzemní přestupní chodby. Nově zbudované výtahy ústí z nástupiště stanice Národní třída do ulice Magdaleny Dobromily Rettigové v blízkosti tramvajové zastávky Lazarská.
„Pražské metro je nejinteligentnějším, nejbezpečnějším a nejekologičtějším prostředkem městské hromadné dopravy, na který jsme všichni právem pyšní: přepraví 537 milionů lidí ročně – téměř 50 % všech cestujících v městské hromadné dopravě. V současnosti má celkem 57 stanic, z nichž bezbariérově přístupných je jen 36. Chceme proto i nadále pokračovat v jejich zpřístupnění, a to především na klíčových stanicích metra – stanice Národní třída je tak splněnou částí naší vize,“ řekl úvodem primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda.
„Postupné odstraňování bariér z pražské veřejné hromadné dopravy pro nás představuje jednu z klíčových priorit v oblasti rozvoje dopravy v metropoli. Jsem velmi rád, že jsme cestujícím s omezenou možností pohybu zpřístupnili právě stanici metra Národní třída, která je jedním z klíčových dopravních uzlů v Praze. I když je dodatečné budování bezbariérových vstupů do starších stanic metra velmi nákladné a složité, budeme v těchto projektech pokračovat i nadále,“ uvedl při slavnostním zprovoznění nových výtahů první náměstek primátora hl. m. Prahy Karel Březina.
Investiční náklady projektu činí 185 mil. Kč, z nichž 174,31 mil. Kč tvoří předpokládaná účelová dotace od Magistrátu hl. m. Prahy. Dopravní podnik se na výstavbě nových výtahů podílí částkou 10,68 mil. Kč.
„Národní třída je po Hájích, Chodově a Stodůlkách další stanicí metra, kterou jsme v poslední době vybavili bezbariérovým přístupem a kam se bez problémů dostanou cestující na invalidním vozíku nebo maminky s kočárkem. Spolu s instalací akustických a vodících prvků ve stanicích MHD, nákupem nízkopodlažních autobusů a tramvají je postupné budování nových přístupů do systému metra klíčovým opatřením ke zvyšování bezbariérovosti pražské MHD,“ řekl generální ředitel Dopravního podniku Martin Dvořák.
Nový bezbariérový přístup tvoří kombinace dvou výtahových šachet s dvojicí výtahů a mezilehlou podzemní přestupní chodbou. První šachta je oválného průřezu se stavební hloubku 30,38 m, druhá šachta má obdélníkový průřez s hloubkou 11,60 m.
„V daných podmínkách se jedná o náročné podzemní dílo budované hornickým způsobem. Ve stanici metra bylo nutno provést stavební úpravy a doplnění nezbytných technologií. V uliční úrovni vznikl prosklený kiosek výtahů. Bezbariérový přístup byl vybudován za plného provozu stanice,“ Josef Čibera, projektový manažer stavby.
Každý z použitých výtahů má nosnost 1 200 kg. Dopravní výška výtahů v šachtě Š1 je 28,30 m, v šachtě Š2 činí 10,92 m. Projektovaná kapacita bezbariérového přístupu v jednom směru činí 720 osob/hod. Součástí stavby je i naváděcí informační systém od tramvajových zastávek ve Spálené ulici.
Pražské metro má v současnosti celkem 57 stanic, z nichž bezbariérově přístupných je 36. Na lince A je bezbariérový přístup v 5 stanicích, na lince B ve 14 stanicích a na lince C v 17 stanicích. Podle Programu strategické koncepce hl. m. Prahy na období do roku 2015, schváleného Zastupitelstvem hlavního města Prahy v loňském roce, mohou náklady na další rozšíření přístupu do stanic metra pro osoby se sníženou pohyblivostí dosáhnout výše až 1,4 mld. Kč.
Informace ke stavbě:
Projektant – METROPROJEKT Praha, a.s.
Obstaratel inženýrské činnosti – Inženýring dopravních staveb, a.s.
Dodavatelé – Sdružení OHL ŽS, PROMINECON GROUP, SYNER
Investiční náklady: 185 mil. Kč
Doba výstavby: 01/2010 – 05/2011
V Praze 6. 5. 2011