Dvě pražské střední školy dnes slaví 100. výročí

V říjnu tohoto roku slaví významná jubilea dvě vzdělávací instituce, jejichž zřizovatelem je hl. m. Praha. Gymnázium U Libeňského zámku si připomíná 100. výročí založení školy a SOŠ stavební a zahradnická na Jarově oslavuje 100 let od zahájení výuky zahradnických oborů.

  • 4 minuty čtení

 

V říjnu tohoto roku slaví významná jubilea dvě vzdělávací instituce, jejichž zřizovatelem je hl. m. Praha. Gymnázium U Libeňského zámku si připomíná 100. výročí založení školy a SOŠ stavební a zahradnická na Jarově oslavuje 100 let od zahájení výuky zahradnických oborů.

 

SOŠ stavební a zahradnická, Učňovská 1, Praha 9, 100 let od zahájení výuky zahradnických oborů v Praze

Náměstkyně primátora hl. m. Prahy Ing. Marie Kousalíková se zúčastnila oslav 100. výročí zahradnícké školy. „Letos si připomínáme výročí 100 let od zahájení výuky zahradnických oborů v Praze. Střední odborná škola stavební a zahradnická na Jarově pokračuje v této tradici a je jedinou veřejnou, neboli městem zřizovanou školou na území Prahy, kde se v současné době tyto obory vyučují. V rámci jedné školy jsou zde vyučovány obory se stavebním a zahradnickým zaměřením, které se navzájem výborně doplňují,“ uvedla k významnému jubileu Střední zahradnické školy na Jarově náměstkyně primátora pro oblast školství Marie Kousalíková a pokračovala: „Škola má vynikající zázemí pro odbornou výuku zahradnických oborů v areálu Pod Táborem 17, kde se nachází školní botanická zahrada, rozsáhlé skleníky s cennými sbírkami tropických a subtropických rostlin a také hospodářská zahrada. V současnosti navštěvuje tuto zahradnickou školu téměř 400 studentů – jedná se o obory čtyřleté zakončené maturitní zkouškou, tříleté zakončené výučním listem, nebo nástavbové studium dvouleté denní případně tříleté dálkové zakončené maturitní zkouškou.“

Zveme Vás na dny otevřených dveří, v pátek 16. 10. a v sobotu 17. 10. 2009,  vždy od 9.00 do 17.00 hodin v areálu školní botanické zahrady Pod Táborem 17, Praha 9.

 

Gymnázium U Libeňského zámku 1, Praha 8, 100 let od založení školy

„Sto let v životě jednotlivce představuje jeden celý, velmi dlouhý lidský věk. V životě instituce, jakou je například škola, je to však dostatečně dlouhá doba k tomu, aby se ukázalo, že tato vzdělávací instituce obstála v dlouholeté konkurenci a ukázala své kvality. Gymnázium u Libeňského zámku za dobu své existence vychovalo stovky a tisíce absolventů, kteří se byli schopni prosadit v celospolečenském měřítku a z nichž desítky dosáhly vynikajícího postavení na poli vědy, umění, sportu i veřejného a společenského života. Svět v 21. století klade stále větší nároky na mladé lidi, připravené obstát na trhu práce. Dnešním mladým lidem se zároveň otevírají velké možnosti a těm pochopitelně odpovídají i nároky na ně kladené. Přeji proto gymnáziu k letošnímu jubileu nekonečně mnoho budoucích úspěšných absolventů, stovky spokojených a progresivních studentů a neutuchající zájem o studium na této škole z řad žáků, odcházejících ze základních škol,“ řekla na adresu Gymnázia U Libeňského zámku náměstkyně primátora Marie Kousalíková.

Gymnázium U Libeňského zámku v Praze 8, které v současnosti vzdělává na 550 studentů, oslavuje letos 100. výročí od svého založení. Dnes, 15. října 2009, mohou zájemci během dne navštívit budovu školy, prohlédnout si zrenovované prostory, seznámit se s některými historickými dokumenty a fotografiemi nebo i pohovořit se současnými studenty a profesory. Ještě dnes od 19.00 hodin se koná slavnostní večer ve všech prostorách Paláce Žofín. Jedná se o setkání absolventů a profesorů a také o společenský ples s malým programem.

Za dobu stoleté existence vychovalo libeňské gymnázium množství vynikajících odborníků z nejrůznějších oblastí, lékařů, právníků, inženýrů, vědců rozličných oborů, učitelů, novinářů, umělců, sportovců; formovalo charaktery mnoha čestných a statečných lidí. Mezi jeho absolventy nacházíme mimo jiné hudebního vědce a publicistu Emanuela Kopeckého, básníka a dramatika Františka Hrubína, studentské pracovníky Jana Weinerta a Josefa Adamce, letce Josefa Decastella, chirurga a kulturně-historického badatele Eduarda Wondráka, profesora geodézie Miroslava Haufa, literárního a divadelního kritika a historika Jiřího Hájka, spisovatele a překladatele Vítězslava Kocourka, spisovatele a scenáristu Jiřího S. Kupku, dirigenta a muzikologa Josefa Hrnčíře, kanoistu, olympijského vítěze Josefa Holečka, geofyzika a astronoma Jiřího Mrázka, hokejistu Karla Stibora, historika, slavistu a folkloristu Zdeňka Urbana, loutkáře a divadelního ředitele Miloše Kirschnera, šachového velmistra, rozhodčího a publicistu Miroslava Filipa, sportovní novináře bratry Jaroslava a Zdeňka Šálkovy, herečku Janu Hlaváčovou, biochemičku Jarmilu Kovaříkovou-Janatovou, tenistu Jana Kodeše, plavkyni Jaroslavu Slavíčkovou-Passerovou, moderní gymnastku a trenérku Dagmar Přívozníkovou-Šťastnou, zpěvačku Yvonne Přenosilovou,  astronoma Davida Okrouhlického, a další významné osobnosti.

 

 

V Praze 15. 10. 2009

 


Ing. Marie Kousalíková – náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro školství, vzdělávání a volný čas

do funkce zvolena 30. 11. 2006. Působnost v oblasti pražského školství a vzdělávání, rozvoje školství včetně školství alternativního, sledování a hodnocení kvality vzdělávání, činnost v oblasti správy školních a předškolních zařízení. V oblasti volného času spolupráce s organizacemi mládeže, občanskými sdruženími a organizacemi, které se zabývají péčí o mládež, zejména v oblasti volného času mládeže.


 

 

15. října 2009
15. října 2009