Džbán projde revitalizací

Vodní nádrž Džbán projde kompletní revitalizací, která začne v říjnu. Výsledkem celého projektu bude dlouhodobé zlepšení kvality vody v přírodním koupališti, zajištění bezpečného provozu vodního díla a zlepšení životních podmínek pro vodní rostliny a živočichy a tím i pro sportovní rybolov.

  • 3 minuty čtení

 

Vodní nádrž Džbán projde kompletní revitalizací, která začne v říjnu. Výsledkem celého projektu bude dlouhodobé zlepšení kvality vody v přírodním koupališti, zajištění bezpečného provozu vodního díla a zlepšení životních podmínek pro vodní rostliny a živočichy a tím i pro sportovní rybolov.

 

Vodní dílo Džbán bylo postaveno v letech 1966 – 1971 na Litovicko-Šáreckém potoce v Praze 6 jako rekreační zázemí Pražanů. Další funkce nádrže je vodohospodářská - zajištění minimálního průtoku pod hrází (15 l/s) a částečné snížení účinků povodní na Litovicko-Šáreckém potoce. Džbán je také významných rybářským revírem pro sportovní rybolov.

V posledních letech docházelo na vodním díle Džbán v letních měsících k přemnožení sinic, což většinou znamenalo omezování koupání až k jeho úplnému zákazu. Například v  letošním roce byl  Džbán prvním koupalištěm v Praze,  kde bylo koupání kvůli sinicím zakázáno.

Vodní nádrž Džbán Tento nepříznivý stav má několik důvodů. Prvním je nevyhovující kvalita přitékající vody z Litovocko-Šáreckého potoka, který je znečišťován zejména sídelními útvary za hranicí města Prahy. Dále zabahnění nádrže, které dosahuje cca 70 000 m3 sedimentů. Velké zabahnění má i zásadní vliv na provoz nádrže. Při pravidelných kontrolách funkce spodových výpustí již dochází k vyplavování bahna do Litovicko-Šáreckého potoka, které se projevuje ještě několik kilometrů dále po toku.

 

První studie na odbahnění nádrže vznikly již v roce 2000, ale nikdy nebyl dostatek finančních prostředků na realizaci projektu. V současné době je odbahnění spojené s celkovou revitalizací VD Džbán zařazeno do dlouhodobého celopražského projektu „Obnova a revitalizace pražských nádrží“, který je spolufinancován z fondů EU.

V průběhu tohoto měsíce začne úplné vypouštění nádrže, které vyvrcholí výlovem rybí obsádky, který zajišťuje Český rybářský svaz. Ten již provedl preventivní slovení ryb také v Litovicko-Šáreckém potoce. Při vypouštění totiž může dojít k částečnému vyplavování sedimentu usazeného v těsné blízkosti vypouštěcího zařízení do potoka. Po vypuštění nádrže bude  ve dně kvůli urychlení odvodnění sedimentu prohrnuta odvodňovací strouha.

„Hlavním cílem prací je zlepšení kvality vody jak pro ochranu přírody a krajiny, tak pro rekreaci,“ dodal radní Štěpánek.

Samotné odbahňování bude zahájeno po výběru dodavatele koncem jara 2008 a bude trvat zhruba pět měsíců. V nádrži bude vystavěna provizorní manipulační komunikace, po které bude sediment z nádrže vyvážen. Vzhledem k tomu, že kvalita sedimentu je dobrá a nedošlo zde k jeho  kontaminaci,  může být využit k rekultivaci či uložen na pole v okolí Prahy. Součástí odbahnění budou i opravy technologií v hrázi vodního díla a sanace levého břehu, který je značně erodován.

Celkové náklady na revitalizaci VD Džbán se předpokládají ve výši 50 milionů Kč.

 

 

V Praze 17.10.2007

Za správnost: Michal Mikšík / tel. 236 004 402

 


Mgr. Petr Štěpánek, CSc. – radní hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v rámci ekologické politiky města, správy a rozvoje zelených ploch města, tvorby Územního energetického dokumentu. Oblast odpadového hospodářství, oblast cyklostezek, ekologické výchovy a oblast vodohospodářské infrastruktury z hlediska životního prostředí.


17. října 2007
17. října 2007