Evropa proti antisemitismu a neonacismu – Praha 2009
Sérii veřejných akcí zaměřených na problematiku antisemitismu pořádá ve dnech 17. a 19. dubna 2009 v Praze Česká pobočka Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ). V pátek 17. 4. Se bude v budově Magistrátu konat mezinárodní konference „Antisemitismus a současnost“, v neděli 19. 4. Pak ze Staroměstského náměstí vyrazí „Pochod dobré vůle“, který bude zakončen veřejným shromážděním „Všichni jsme lidi“. To vše pod souhrnným názvem „Evropa proti antisemitismu a neonacismu – Praha 2009“. O akcích dnes v Rezidenci primátora promluvila náměstkyně primátora hlavního města Markéta Reedová a také zástupci Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém.
- 6 minut čtení
Sérii veřejných akcí zaměřených na problematiku antisemitismu pořádá ve dnech 17. a 19. dubna 2009 v Praze Česká pobočka Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ). V pátek 17. 4. Se bude v budově Magistrátu konat mezinárodní konference „Antisemitismus a současnost“, v neděli 19. 4. Pak ze Staroměstského náměstí vyrazí „Pochod dobré vůle“, který bude zakončen veřejným shromážděním „Všichni jsme lidi“. To vše pod souhrnným názvem „Evropa proti antisemitismu a neonacismu – Praha 2009“. O akcích dnes v Rezidenci primátora promluvila náměstkyně primátora hlavního města Markéta Reedová a také zástupci Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém.
Mezinárodní konference „Antisemitismus a současnost“
Mezinárodní konference „Antisemitismus a současnost“ je první z trojice dubnových veřejných akcí, pořádaných Českou pobočkou Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ) pod souhrnným názvem „Evropa proti antisemitismu a neonacismu – Praha 2009“. Bude slavnostně zahájena v pátek 17. dubna ve Velkém zasedacím sále Magistrátu a jejího slavnostního otevření se za hlavní město ujme náměstkyně primátora Markéta Reedová. Součástí každého předneseného příspěvku bude diskuse moderovaná novinářem Jefimem Fištejnem. Jednacími jazyky jsou angličtina a čeština, simultánní tlumočení je zajištěno. Odpoledne na konferenci zavítá velvyslanec státu Izrael pan Jaakov Levy.
Pochod dobré vůle
„Pochod dobré vůle“, který se uskuteční v neděli 19. dubna, povede ze Staroměstského náměstí do Valdštejnské zahrady. Jeho cílem je prakticky a viditelně se přihlásit k hodnotám přátelství a pravdy a vyjádřit jasný občanský postoj nesouhlasu s rasistickými předsudky. Ze Staroměstského náměstí, kde je sraz účastníků před 13:30, vyrazí do Valdštejnské zahrady, kde se v 15:00 připojí k navazujícímu shromáždění „Všichni jsme lidi“. Pochod je pojatý jako performance, které se zúčastní několik desítek profesionálních tanečníků a hudebníků. Trasa bude mít na významných místech někdejší židovské čtvrti několik zastavení, umělecky ztvárněných tancem, hudbou a rytmikou včetně recitace starozákonních textů. Choreografie pochodu pod vedením šéfa baletu Národního divadla moravskoslezského v Ostravě má umělecky vyjádřit duchovní proměnu beznaděje v naději.
Všichni jsme lidi
Veřejné shromáždění ve Valdštejnské zahradě začíná v 15 hodin. Koná se již pošesté ve spolupráci se Senátem Parlamentu ČR a pod záštitou jeho předsedy a pražského primátora Pavla Béma. Tradicí je velmi bohatý a originální hudební program. Na setkání bude také zveřejněna Pražská výzva „Stop antisemitismu a neonacismu“.
Kdo je kdo
Jaakov Levy
působí jako mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Státu Izrael v České republice od 15. dubna 2008, kdy předal prezidentu republiky své pověřovací listiny. Přislíbil svou účast na konferenci „Antisemitismus a současnost“ a taktéž na shromáždění „Všichni jsme lidi“, které se bude konat ve valdštejnské zahradě.
Jaakov Levy vstoupil do služeb izraelského ministerstva zahraničí od roku 1970 a působil mj. na izraelském generálním konzulátu v New Yorku, ve funkci rady na velvyslanectví v Římě a později jako konzul v americké Nové Anglii. V letech 2000-2004 byl velvyslancem a stálým reprezentantem Izraele při OSN a dalších mezinárodních organizacích v Ženevě. Na Ministerstvu zahraničí působil postupně v odd. veřejných vztahů, odd. vzdělávání a lidských zdrojů, později jako generální ředitel odd. pro vztahy s médii a veřejností. Před svým příjezdem do ČR byl diplomatickým poradcem předsedy Knesetu a ředitelem odd. strategického plánování.
Jaakov Levy se narodil v Anglii v roce 1946 a vystudoval ekonomii, politologii a mezinárodní vztahy.
Susanna Kokkonen
Dr. Susanna Kokkonen, bývalá kulturní atašé na finském velvyslanectví v Izraeli, přislíbila svou účast na konferenci „Antisemitismus a současnost“. Od května 2008 pracuje jako ředitelka Křesťanského oddělení muzea holocaustu Jad Vašem v Jeruzalémě. Hlavním cílem tohoto oddělení, jež je společným projektem Jad Vašem a ICEJ, je napomáhat vzdělávání křesťanů z celého světa v oblasti holocaustu.
Susanna Kokkonen je politoložka a historička. Doktorský titul získala na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě v oboru studií holocaustu. Konkrétně se věnovala osudu židovských přeživších, kteří byli vinou britské blokády Palestiny po léta zadržováni v uprchlických táborech v Itálii. V posledních letech zastupovala v Bruselu Evropskou koalici pro Izrael a Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém.
Jejím cílem v nové pozici je rozšířit vzdělávací činnost Jad Vašem. „Jsem přesvědčena, že člověk může porozumět tomu, co se děje dnes, pouze tehdy, když zná historii. Považuji za urážlivé, že někteří lidé dnes srovnávají situaci Palestinců s holocaustem,“ říká o své práci.
Manfred Gerstenfeld
Bude taktéž účastníkem konference „Antisemitismus a současnost“.
Narodil se roku 1937 ve Vídni, vyrostl v Amsterodamu a roku 1968 se přestěhoval do Izraele. Doktorát z environmentálních studií získal na Amsterodamské univerzitě.
Je předsedou správní rady jeruzalémského politologického institutu Jerusalem Center for Public Affairs, ředitelem Globálního institutu pro židovské otázky (Institute for Global Jewish Affairs) a členem rady Nadace pro výzkum nizozemského židovstva. Je editorem revue Jewish Political Studies a spoluvydavatelem dalších odborných publikací.
Leo Pavlát
Ředitel Židovského muzea v Praze, žurnalista, spisovatel. Od roku 1994 je ředitelem Židovského muzea v Praze. Dlouhodobě se zabývá židovskou kulturou a antisemitismem – přednáší, publikuje a spolupracuje s řadou médií na přípravě pořadů.
Vystudoval fakultu žurnalistiky Univerzity Karlovy (promoval v oboru rozhlasové vysílání, v roce 1976 získal titul PhDr. v oboru historie žurnalistiky). V letech 1975–1990 pracoval jako odborný redaktor nakladatelství Albatros, do roku 1994 pak působil na československém/českém velvyslanectví v Izraeli v Tel Avivu. Po válce vyrůstal s matkou, která jako jediná z rodiny přežila věznění v Osvětimi. Také on bude účastníkem konference „Antisemitismus a současnost“.
Yair Dalal (narozen 1955)
Skladatel, houslista, hráč na oud a zpěvák – jeden z nejplodnějších izraelských etnických hudebníků se bude podílet na akci „pochod dobré vůle“. Tento hudebník hraje důležitou roli při formování světové scény world music. Za posledních deset let nahrál 11 alb, která pokrývají široké a pestré kulturní teritorium. Autenticky reprezentuje kulturu Izraele, kterou zároveň prostřednictvím hudby spojuje s celým světem.
V Dalalově umění se odráží jeho hudební zkušenosti s klasickou i arabskou hudbou i jeho dlouholeté zalíbení v poušti a jejích obyvatelích. Dalalova rodina přišla do Izraele z Bagdádu a irácké kořeny jsou v jeho hudbě všudypřítomné. Dalal vytváří hudbu Blízkého východu, v níž se protkávají tradice irácké a židovsko-arabské hudby s celou řadou vlivů pocházejících z tak odlišných kulturních prostředí, jako je Balkán či Indie. Jeho evokativní kompozice mají jedinečný a barvitý zvuk. Kromě samotné hudby se Dalal věnuje také uchování hudebních tradic před zánikem – např. hudebního dědictví Babylonu nebo hudby sinajských kočovných beduínů.
Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ) založili křesťanští příznivci Izraele v roce 1980 jako praktický výraz solidarity s židovským národem a jeho více než 3000 let trvající vazbou na město Jeruzalém. Dnes je ICEJ globální křesťanskou charitativní a vzdělávací organizací, která má zastoupení ve více než 60 zemích. Praktickým způsobem pomáhá lidem v Izraeli a současně se snaží informovat, vzdělávat a inspirovat křesťany po celém světě, aby se postavili do cesty vzrůstající vlně nepřátelství a antisemitismu, pozvedající se proti židovskému státu.
V Praze 15. 4. 2009
Bc. Markéta Reedová – náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro otevřenou veřejnou správu, zahraniční vztahy a čerpání financí z fondů EU
Do funkce zvolena 30. 11. 2006. Působnost v oblasti vztahů hl. m. Prahy se zahraničními městy, problematiky Evropské unie. V oblasti protikorupční: příprava a realizace protikorupční politiky, dodržování zákona o střetu zájmů, kontrola vyřizování stížností.