Francouzští studenti si prohlédli Staroměstskou radnici

19. května 2010
19. května 2010

Dnešní den byl významný pro skupinu francouzských studentů a jejich profesorů z Collège Louis Grűner z Roche la Molière. V rámci výměnného pobytu s Gymnáziem Nad Štolou je ve starobylé Brožíkově síni Staroměstské radnice přijala náměstkyně primátora pro oblast školství Marie Kousalíková a přivítala je oficiálně v Praze.

  • 3 minuty čtení

„Vážení hosté, jsem ráda, že vás mohu dnes přivítat zde v Praze - hlavním městě naší malé země. Dějiny našich dvou národů, ač velmi různorodé, byly v určitých historických etapách velmi úzce spjaty. Náš největší panovník český král a římský císař Karel IV. byl vychováván ve Francii. Francie mnohdy přijala naše krajany, kteří museli z politických důvodů opustit svoji vlast. Ve Francii také studovalo mnoho významných Čechů, včetně našeho prvorepublikového prezidenta Edvarda Beneše. Komunistický režim v naší zemi však zabránil ve druhé polovině dvacátého století užší spolupráci mezi našimi zeměmi,“ řekla ve svém projevu ke studentům Marie Kousalíková, náměstkyně pražského primátora a pokračovala: „Jsem proto velmi ráda, že po pádu železné opony po roce 1989 zůstávají snad jedinými překážkami mezi námi bariéry jazykové. Ovšem tyto nesnáze lze překonávat s daleko menším úsilím než kterékoliv jiné, samozřejmě pokud bude oboustranná vůle vytvořit k tomu dostatečné podmínky. Jednou z dobrých a zaručených cest je úzká vzájemná spolupráce mezi školami na mezinárodní úrovni. Mít možnost navštívit cizí zemi, seznámit se s její historií, kulturou, tradicemi a především lidmi je nade všechny učební postupy.“   

 

Gymnázium, Praha 7, Nad Štolou 1 a Collège Louis Grűner z Roche la Molière, výměnné pobyty:

Výměna se realizuje od roku 1998. Po celou dobu pražské Gymnázium Nad Štolou spolupracuje s Collège Louis Grűner z Roche la Molière, městečkem nedaleko Saint Etienne (cca 100 km od Lyonu). Collège je obdoba našeho druhého stupně základní školy. Výměna probíhá jednou za dva roky a je určena především studentům ve věku 14-15 let.Z české strany je kladen důraz na jazykovou stránku a seznámení se s francouzskými reáliemi (poznání regionu, život rodiny, škola). Studenti si vyzkouší, jak jsou schopni ve francouzském jazyce komunikovat. V rámci každé výměny si žáci  nejprve dopisují (e-mail, SMS, dopisy) s francouzským kamarádem, pracují na nějakém projektu, který pak představí Francouzům. V letošním roce se studenti zaměřili na pražské pověsti. Během svého pobytu ve Francii jsou žáci zapojeni do běžného rodinného života, zúčastní se vyučování, obdivují historické i technické památky, jeden den mívají obvykle sportovní.

Francouzští studenti pobývají týden v české rodině, která se o ně stará večer a o víkendu. Ve všední den si francouzští žáci společně prohlížejí památky Prahy, zaměřují se na shodné i rozdílné společenské a kulturní prvky, zaznamenávají, co se jim během pobytu líbilo více, co méně. Na pobyt v Praze přijíždějí vždy dobře připraveni, jejich profesoři během roku probírají české reálie a kulturu.

Během pobytu mívají obvykle jednodenní výlet mimo Prahu, v letošním roce navštíví Terezín a Říp.

Na konci pobytu probíhá společné hodnocení – evaluace, prezentace projektů a studentských prací. Zdůrazněna je pluralita i multikulturalita. Studenti mají možnost uvědomit si rozdíly mezi jednotlivými zeměmi, národnostmi, etniky či náboženstvími v rámci Evropské unie.

 

 


Ing. Marie Kousalíková – náměstkyně primátora hl. m.  Prahy pro školství, vzdělávání a volný čas

do funkce zvolena 30. 11. 2006. Působnost v oblasti pražského školství a vzdělávání, rozvoje školství včetně školství alternativního, sledování a hodnocení kvality vzdělávání, činnost v oblasti správy školních a předškolních zařízení. V oblasti volného času spolupráce s organizacemi mládeže, občanskými sdruženími a organizacemi, které se zabývají péčí o mládež, zejména v oblasti volného času mládeže.