Fronty před obchody

Datum vydání: 19.11.2020, Zdroj: ČT 24 | Rubrika: 22:00 Události, komentáře | Téma: Zdeněk Hřib

Jana PEROUTKOVÁ, moderátorka
A teď v Událostech, komentářích připomenutí pravidel, která platí od včerejška. Do obchodů mohou lidé jen v takovém počtu, aby na jednoho zákazníka připadalo 15 m2 prodejní plochy. Otevírací doba se prodloužila do deváté večerní, kdy zároveň začíná zákaz vycházení, stále platí také zákaz nedělního prodeje. Včera se nicméně objevila úvaha ministra průmyslu a obchodu Havlíčka, který by vládě rád navrhl, aby mohly být obchody znovu otevřené i v neděli a také, aby v nich mohly být 2 lidé na 15 m2, ne tedy jen 1, jeho nápad se ale nelíbí ministru Blatnému.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
Nejenom o tom, jak se tohle líbí, ale i o dalších věcech si teď budu povídat s pražským primátorem za Piráty Zdeňkem Hřibem. Vítám vás, dobrý večer.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. města Prahy /Piráti/
Dobrý večer.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
Nejprve, jaký máte pocit z toho, když jdete nebo možná spíš jedete po ulici a vidíte dlouhou frontu na sebe natěsnaných lidí, kteří nemohou třeba do výdejny nějakého e-shopu, kde je tedy nějaká ta vnitřní restrikce, ale trvá to vlastně nakonec všechno déle a na větší bezpečí to alespoň na první pohled nevypadá?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. města Prahy /Piráti/
No tak z mého pohledu určitě, já jsem rád, že se podařilo Pirátům prosadit ve sněmovně to, aby vlastně ty malé obchody byly zrovnoprávněny vlastně s těmi velkými řetězci, protože vlastně tam se teď prodává běžně oblečení, školní potřeby, domácí potřeby a kdovíco ještě dalšího, elektronika, sportovní obuv.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
Počkejte, na to jsem se neptal. Já jsem se ptal na to, když člověk jede po městě a vidí tam tu dlouhou frontu třeba před nějakým tím e-shopem, dneska jsem viděl opravdu asi 100 lidí u jednoho docela známého velkého výdejního místa.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. města Prahy /Piráti/
No, když se otevřou, když se otevřou i ty menší obchody, tak to znamená, že pochopitelně dojde k většímu rozprostření těch lidí, takže oni se nebudou tísnit u těch několika výdajových okének, ale mohou si nakoupit ty věci i v těch menších obchodech. To znamená, to jedna z věcí, která tomu určitě prospěje.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
Ovšem otázka je, ale kdy to bude tohle.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. města Prahy /Piráti/
Tak to je otázka na kolik vláda je schopna respektovat svůj vlastní systém.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
Ne, vy říkáte, že něco Piráti prosadili a druhá věc je, že tedy ten apel tam je, ale druhá věc je, aby, aby vláda na ten za prvé reagovala a zadruhé, jak říkáte, už jsme se tady o tom PSU nebo PSOVI bavili a zatím to opravdu vypadá tak, že vláda sice má nějaká pravidla, ale, ale ještě, ještě to třeba ještě upravuje v rámci těch pravidel.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. města Prahy /Piráti/
No není schopná je v podstatě dodržovat, protože skutečně tady došlo vlastně včera k situaci, že tady nějaké pravidlo těch 15 m na člověka platilo vlastně necelý den a už přišel nějaký ministr, který teda nebyl ani zdravotním ministrem, ministr zdravotnictví a požadoval nějakou úpravu, která v podstatě v tom systému PES, pětistupňovém vlastně znamená skok ze stupně 5 na stupeň 2 v tom konkrétní ...

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
A to jsem se vás právě chtěl ptát, jestli, jestli třeba vy v takovémhle případě byste byl, upřímně, prosím, spíše primátorem Pražanů, kteří třeba chtějí, aby se s blížícími se Vánocemi mohlo co nejdříve a co do největšího počtu obchodů, anebo jste vystudovaným lékařem, tak jste spíš člověkem, který tam pořád vidí hrozby anebo jestli ten problém je v tom, že to není systémové. Co vám na tom tedy nejvíc vadí?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. města Prahy /Piráti/
No já musím říct, že já mám naštěstí tu, v uvozovkách, kliku, že jsem tedy primátorem Prahy, která si vede velice dobře i podle toho vládního systému PES, protože vlastně my bychom teď už vyhovovaly tomu ...

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
Mohli bychom být tedy o level nebo o dva levely nožná?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. města Prahy /Piráti/
Já jsem se o tom bavil s ministrem zdravotnictví a v podstatě jsem se od něj dozvěděl věc, která mě teda úplně nepotěšila, ale na druhou stranu mi přišla velice logická, to je to, že oni se chtějí dívat vlastně na Středočeský kraj a Prahu jakoby dohromady, protože je to poměrně, to jsou prostě spojité nádoby. Nelze to vlastně se na to dívat jinak, ale vlastně dneska už je i Středočeský kraj v tom stupni 3 a mezi tím stupněm 4 a stupněm 3 je velký rozdíl. V podstatě už není tam zákaz nočního vycházení, nejsou zavřené služby, ty nezákladní obchody mají taky otevřeno, týkají se restaurace s nějakými omezeními, ale otvírají, ale hlavně se otvírá první stupeň základních škol a ten druhý stupeň a střední školy jsou v tom rotačním systému po týdnu, to znamená, já bych byl velice rád, kdyby vláda ...

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
Počkejte, vy umíte představit, že by vláda řekla, milá Praho, své školy si otevři, ale v těch zasaženějších nebo problémových regionech ještě ne, že by tedy, že by tedy i to otevření nebo zavření škol nebylo plošné?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. města Prahy /Piráti/
Já žiju v domnění, že tohle byla ta původní myšlenka a pevně doufám, že to tak skutečně bude, protože mně to přijde velice logické.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
Ale směrem ke školám vláda obvykle vyhlašuje ty věci plošně, alespoň tak to zase vnímám já.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. města Prahy /Piráti/
Já nevidím důvod, proč by teda jedno z těch opatření nemělo být plošné a všechny ostatní by se měly chovat nějak jinak, ale já pevně doufám, že skutečně, z mého pohledu je to určitá motivace pro lidi, aby prostě byly respektovány ty, ty, ta opatření, protože prostě díky tomu můžeme ta opatření rozvolnit a pomůžeme tím i té ekonomice, protože to je poměrně zásadní problém.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
Vy jste se Praze zúčastnil konference nebo panelové diskuze primátorů metropolí zemí V4. Jedno z těch témat tam bylo i to, že během koronavirové krize či krizí, ať bereme, to byly 2 krize nebo 1, se třeba začalo ve městech víc jezdit na kolech, že jakousi preferenci dostává i veřejná doprava. Je to něco pozitivního, dobrého, co by poté krizi či těch krizích mohlo v těch městech zůstat těch velkých?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. města Prahy /Piráti/
Já se snažím na tu krizi dívat jako příležitost, i když je to pochopitelně velice obtížné, protože ty náklady téhle příležitosti jsou velice, velice vysoké. Já pevně doufám, že se nám to použít..., podaří využít k něčemu dobrému, ale mám trochu obavu, jestli na to budeme mít peníze jako municipalita, jako, protože prostě díky tomu, co nyní, o čem se diskutuje ve sněmovně, je tady zcela reálné riziko, že Praha přijde o 5,8 miliardy korun každý rok, což znamená poměrně významný zásah do obecního rozpočtu, není to jenom rozpočet Prahy, to jsou i rozpočty pochopitelně všech ostatních obcí. Sdružení městských samospráv vydalo kalkulačku, kde si může každý spočítat, o kolik přijde vlastně jeho konkrétní obec. To znamená, je tady velká otázka, jak se k tomu vlastně postaví ODS, protože jejich zástupci u nás v pražském zastupitelstvu neustále se ptají, jak to bude s těmi investicemi. Tak, pokud jejich poslanci podpoří zrušení superhrubé mzdy bez toho pozměňovacího návrhu poslankyně Kovářové, která nějakým způsobem řeší ty dopady na rozpočty obcí, tak ta odpověď bude bohužel velice stručná.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
Nicméně, když bychom ještě zůstali u těch příležitostí, ať už to bude stát takové či onaké peníze, i když vím, že je to hodně o penězích, tak mám pocit, že třeba, když se člověk podívá na ta města velká, česká, slovenská, polská, maďarská, to je jedno, tak jsou celkově průjezdnější, jsou volnější, ale je to taky proto, že v nich prostě nejsou turisté, což zase na druhou stranu nese i dost negativ, to vy jako primátor Prahy jistě víte.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. města Prahy /Piráti/
Tak samozřejmě nechce to velká negativa, co se týče dopadů do toho segmentu cestovního ruchu a pohostinství, proto teď magistrát bude spouštět kampaň vaříme za vás, kdy se snažíme podpořit vlastně restaurace v Praze, pohostinství v Praze, a tak, aby vlastně lidé si nakupovali jídlo uvařené už v těch restauracích, jde o určitou návaznost na ten den okének, který tady byl na začátku listopadu, který měl velký úspěch. Tohle to je určité rozšíření téhle akce. Jinak, co se týče těch dopadů na Prahu, tak na ty se může každý podívat na platformě Golemio.cz, to je městská datová platforma, kde jsou zveřejněné ty data o covidu nejenom ve smyslu toho, kolik máme nově nakažených, kolik je hospitalizovaných a tyhle data nebo kolik je volných lůžek, ale jsou tam i data například, jak se změnila ta cyklodoprava, jak se změnil provoz třeba na P-P parkovištích a jaké dopady to má vlastně do toho veřejného života, protože ano, to, co se teď děje v Praze a vlastně ve všech městech je, že začíná být vlastně i větší rvačka v uvozovkách o ten veřejný prostor, který se stal vlastně nějakým místem setkávání a těch komunitních akcí.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
Na druhou stranu právě ten prostor setkávání, když bychom za veřejný prostor třeba považovali i veřejnou dopravu, a tak si nejsem jist, jestli tahle situace může sloužit jako laboratoř pro vyhodnocení toho, jak lidé teď chtějí nebo nechtějí vnímat veřejnou dopravu. Řada z nich ji využívá, řada z nich se jí zase trošku obává. Myslím, že to není úplně použitelné?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. města Prahy /Piráti/
To jste uhodil hřebíček na hlavičku, skutečně ta veřejná doprava, bohužel tady došlo k rozšíření nějaké obavy, která z mého pohledu není opodstatněná. Já osobně jezdím MHD, jezdím metrem každý den do práce. A opravdu nevidím důvod, proč by člověk se měl obávat toho použít MHD za předpokladu, tedy že dodržujete ta hygienická opatření, to znamená, máte roušku, ideálně použijete dezinfekci, která je teď v každém vestibulu metra a ty vozy jsou pravidelně dezinfikovány, ozonizovány. Otvírají se dveře i bez toho, abyste museli mačkat tlačítka, to znamená hlavní město dělá skutečně maximum a dopravní podnik proto, aby ta MHD byla bezpečná. A mám za to, že skutečně ta nebezpečnost dopravy hromadné není jako větší, než když půjdete normálně po ulici.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
A vy jste už sám zmínil to, že je to hodně o penězích. Mluvil jste o tom, co se teď vlastně odehrává ve sněmovně, ale vy jste také s primátory diskutovali o tom, že jsou pořád ještě možnosti, kde se dá, kde se dá šetřit a možná i tohle je třeba výzva do budoucna pro hlavní město.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. města Prahy /Piráti/
No já jsem tam také zmiňoval na té diskuzi to, že bych nerad, aby se Česká republika vydala tou cestou vlastně Polska a Maďarska, kdy vlastně centrální vláda bere těm municipalitám peníze, následně zavádí nějaký systém dotací, který dostávají jenom vyvolení jako politicky spříznění a podobně. A na ty co ....

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
Tak až budete ve vládě, tak to zase bude výhodné pro vás. To byl žert samozřejmě nejapný.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. města Prahy /Piráti/
Úplně nemyslím, protože tohle je prostě cesta, jak zlikvidovat samosprávy jako takové, zajistit centralizaci moci a ono totiž po těch dotacích, které dostanou jenom ti vyvolení, tak, kdo se potom upadne v nemilost, tak potom přijde nějaká kontrola, která ve velice nepřehledném administrativním systému vždycky najde nějakou chybičku a dochází ke kriminalizaci i těch politických oponentů a já jsem přesvědčen, že touhle cestou se vydat nechceme.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
Děkuju vám, že jste přišel. Na shledanou.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. města Prahy /Piráti/
Děkuje za pozvání. Na shledanou.

 

19. listopadu 2020
19. listopadu 2020