Gymnázium Milady Horákové poprvé otevřelo brány studentům
Náměstkyně primátora Markéta Reedová a radní hl. m. Prahy Petr Štěpánek navštívili v první školní den nově otevřené Gymnázium Milady Horákové v Praze 4. Do školních lavic zde 1. září zasedlo celkem 58 studentů prvních ročníků. Gymnázium, nesoucí jméno po statečné odpůrkyni komunistického režimu popravené ve vykonstruovaném procesu v 50. letech, se zaměří na výuku novodobých dějin.
- 3 minuty čtení
Náměstkyně primátora Markéta Reedová a radní hl. m. Prahy Petr Štěpánek navštívili v první školní den nově otevřené Gymnázium Milady Horákové v Praze 4. Do školních lavic zde 1. září zasedlo celkem 58 studentů prvních ročníků. Gymnázium, nesoucí jméno po statečné odpůrkyni komunistického režimu popravené ve vykonstruovaném procesu v 50. letech, se zaměří na výuku novodobých dějin.
Gymnázium Milady Horákové vzniklo 1. ledna 2009. Předcházel tomu podpis memoranda o spolupráci při zřizování gymnázia, který v září loňského roku podepsal primátor hl. m. Prahy Pavel Bém společně s náměstkyní primátora pro oblast školství Marií Kousalíkovou, předsedkyní Konfederace politických vězňů Naděždou Kavalírovou a starostou Městské části Praha 4 Pavlem Horálkem. Ředitelem nového gymnázia byl jmenován Filip Novák, který je zároveň ředitelem ZŠ Na Planině a členem výboru Klubu Milady Horákové.
„Milada Horáková byla nejen neohroženou odpůrkyní komunistické zvůle, ale pro mne osobně je zároveň inspirací a příkladem ideálu ženské tváře politiky. Proto mě nesmírně těší, že díky podpoře pražské radnice otevírám dveře gymnázia nesoucího její jméno a odkaz,“ řekla při slavnostním otevření školy Markéta Reedová, náměstkyně pražského primátora pro oblast EU a transparentní veřejné správy.
Městská část Praha 4 podpořila vznik nového Gymnázia Milady Horákové bezplatným poskytnutím volných prostor v objektu ZŠ Na Planině 1393. Ve školním areálu jsou novému gymnáziu k dispozici rovněž sportoviště a školní jídelna. "Vítám koncept propojení základní školy a gymnázia v jednom areálu a věřím, že spousta žáků postoupí ze základní školy přímo do místního gymnázia. Škola tak plní i svou komunitní funkci," uvedl radní hl. m. Prahy pro životní prostředí Petr Štěpánek s tím, že tento model spolupráce mezi pražskou městskou částí a hlavním městem Prahou již dlouhodobě funguje např. mezi Malostranskou ZŠ a Malostranským gymnáziem, Praha 1, Josefská 7 a dále mezi ZŠ Jiřího-Gutha Jarkovského a Gymnáziem Jiřího-Gutha Jarkovského, Praha 1, Truhlářská 22.
Vzniká tak podle Štěpánka komplexní spojení nabídky jak základního, tak středního školství.
V novém Gymnáziu Milady Horákové bude možné ve čtyřletém studiu získat úplné střední všeobecné vzdělání s maturitou. Pro první školní rok 2009/2010 budou otevřeny dvě třídy prvního ročníku. Záměru poskytnout studentům tohoto gymnázia příležitost k hlubšímu poznávání našich novodobých dějin odpovídá i posílená hodinová dotace výuky dějepisu a nabídka volitelných předmětů. Jedinečnou příležitost k takto zaměřenému studiu nabízí budoucím studentům i spolupráce školy se členy Klubu Milady Horákové a Konfederace politických vězňů.
V Praze 1. 9. 2009
Markéta Reedová – náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro otevřenou veřejnou správu, zahraniční vztahy a čerpání financí z fondů EU
Do funkce zvolena 30. 11. 2006. Působnost v oblasti vztahů hl. m. Prahy se zahraničními městy, problematiky Evropské unie. V oblasti protikorupční: příprava a realizace protikorupční politiky, dodržování zákona o střetu zájmů, kontrola vyřizování stížností.
Mgr. Petr Štěpánek, CSc. – radní hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí
Do funkce zvolen 30. 11. 2006. Působnost v rámci ekologické politiky města, správy a rozvoje zelených ploch města, tvorby Územního energetického dokumentu. Oblast odpadového hospodářství, oblast cyklostezek, ekologické výchovy a oblast vodohospodářské infrastruktury z hlediska životního prostředí.