Hlavní město podpořilo bezplatné obědy pro školáky v hmotné nouzi, cílem je zdravý vývoj dětí i jejich integrace do společnosti

skolni_obed_titul
Autor: www.YesNeYes.cz
14. června 2016
14. června 2016

Pražští radní dnes schválili zapojení hlavního města do Operačního programu potravinové a materiální pomoci prostřednictvím výzvy zaměřené na potravinovou pomoc dětem ve vážné sociální nouzi. Tu v minulém měsíci vyhlásilo ministerstvo práce a sociálních věcí a jejím cílem je vyřešit obtížnou dosažitelnost stravování ve školních a předškolních zařízeních. Bezplatné školní obědy se budou od září týkat přibližně sedmi set dětí ve věku od tří do patnácti let, uvedla po jednání radní hlavního města pro oblast školství a evropských fondů Irena Ropková.

  • 2 minuty čtení

/zpráva z 22. jednání Rady hl. m. Prahy 14. června 2016/

Nedostatek prostředků k pokrytí nákladů školního stravování představuje jednu z překážek přístupu dětí ke vzdělávání už v předškolním věku, což negativně poznamenává jejich přípravu k nástupu do základní školy. V pozdějším věku je neúčast dětí na školním stravování jedním z hlavních důvodů pro vyloučení dětí z žákovského kolektivu a z odpoledních mimoškolních aktivit. Nedostatek teplé a vyvážené stravy představuje navíc v období vývoje mladého jedince výrazné riziko pro zdravý tělesný i duševní vývoj dítěte.

V hlavním městě Praze se v hmotné nouzi nachází přes tři tisíce dětí ve věku od tří do patnácti let. Při porovnání tohoto čísla s celorepublikovým průměrem je na tom hlavní město relativně lépe než ostatní kraje, číslo však v žádném případě nelze brát na lehkou váhu, zvláště ve spojení s problematikou školního stravování, které pro velké množství dětí představuje jediný zdroj teplé stravy v průběhu dne,“ vysvětluje radní Ropková.

Poskytnutím bezplatné stravy dětem z rodin v hmotné nouzi chce hlavní město přispět ke zdravému tělesnému vývoji těchto žáků, k podpoře jejich vzdělání a jejich zapojení do volnočasového a zájmového vyžití a v neposlední řadě též k jejich plné integraci do většinové společnosti. Strava pravidelně poskytovaná v režimu školních jídelen je nutričně vyvážená, vyrobená z kvalitních surovin a vytváří u dětí zdravé stravovací návyky včetně návyků týkajících se etikety.

Jako radní pro oblast školství jsem se už při nástupu do funkce před dvěma lety zavázala k tomu, že budu usilovat nejen o integraci žáků tělesně či duševně znevýhodněných, ale rovněž žáků znevýhodněných sociálně. Dítě z materiálně deprimované rodiny nemá jakoukoliv šanci svoji situaci ovlivnit, a přesto nese v mnoha případech hlavní tíhu rodinných poměrů. Zavírají se před ním dveře k celé řadě aktivit, které jsou pro jeho vrstevníky zcela běžné. Pokud situace dojde tak daleko, že dítěti rodiče nemohou či nechtějí zaplatit školní stravování, je zapotřebí podat pomocnou ruku,“ popisuje Ropková.

Hlavní město v tuto chvíli eviduje bezmála sedmdesát škol a školních zařízení, jichž by se mělo bezplatné stravování pro děti z rodin v hmotné nouzi od září tohoto roku týkat. Celkové náklady jsou odhadovány na přibližně čtyři miliony korun. Pilotní fáze projektu potrvá až do konce příštího školního roku.