Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře

Zdroj: ČRo Radiožurnál Stanice: Český rozhlas Vydavatel: Český rozhlas 31. ledna 2019, 18:10

Vladimír KROC, moderátor:

Zástupci pražské koalice dnes měli na pořadu jednání o dostavbě vnějšího pražského okruhu. Den poté, co se primátor Zdeněk Hřib z pirátské strany sešel s premiérem Andrejem Babišem k otázce dalšího využití městských pozemků v Letňanech, kde by vláda chtěla vybudovat novou úřednickou čtvrť. Vedení metropole by výměnou za tyto pozemky požadovalo dokončení vnitřního silničního okruhu a další nemovitosti od státu. Pokud jde o vnější pražský okruh, ten by měl po dokončení měřit asi 83 km, ale v provozu je nyní zhruba jen polovina. Chybí úsek od brněnské dálnice D1 do Běchovic a také celá severní část z Ruzyně přes Suchdol, Březiněves K Černému mostu. Proti výstavbě se už dlouhodobě ohrazují radnice na severu hlavního města. Naše pozvání přijali primátorZdeněk Hřib. Dobrý večer.

Zdeněk HŘIB, primátor Prahy, Pirátská strana:

Dobrý večer.

Vladimír KROC, moderátor:

A za pražskou opozici Tomáš Portlík, předseda městské organizace ODS a člen pražského zastupitelstva. Dobrý večer.

Tomáš PORTLÍK, člen pražského zastupitelstva, ODS:

Dobré pozdní odpoledne vám i divákům.

Vladimír KROC, moderátor:

Spíš posluchačům. Ale děkujeme. Pane primátore, co jste tedy dnes probírali, s jakým závěrem nebo k čemu jste dospěli, pokud jde o plánovanou dostavbu pražského okruhu?

Zdeněk HŘIB, primátor Prahy, Pirátská strana:

Jednalo se o setkání s koaličními zastupiteli a prezentoval ho náměstek pro územní rozvoj Petr Hlaváček ze Spojených sil a a náměstek Adam Scheinherr z Prahy sobě pro dopravu, prezentovali dokument, který vznikl jako posouzení těch, tak zvané základní varianty pražského okruhu, tedy vnějšího pražského okruhu. To je tedy ta varianta, která je momentálně zanesená v územně plánovací dokumentaci a té varianty, takzvané regionální neboli alternativní, která vede nebo je uvažovaná na území Středočeského kraje a posuzovali ty jednotlivé varianty z různých úhlů. Závěrem toho dokumentu je v podstatě to, že zhruba 95% argumentů svědčí pro tu variantu základní, zhruba 5% argumentů svědčí pro tu variantu regionální.

Vladimír KROC, moderátor:

Dobrá, pane Portlíku, jak hodnotíte dosavadní postup pražské koalice, pokud jde právě o dostavbu okruhu?

Tomáš PORTLÍK, člen pražského zastupitelstva, ODS:

Tak já jsem konečně rád, že pan primátor v tom má jasno, protože my jako občanští demokraté to tvrdíme nejen nyní, ale tvrdíme to dlouhodobě. Tvrdíme to, že je třeba trvat na zachování zanesené trasy. To znamená v žádném případě nepřipustit oddálení okruhu od města. Ani Středočeský kraj s tím nesouhlasí, znamenalo by to podstatné zdržení a samozřejmě podstatný problém. Jsem rád, že se potvrdilo to, co dlouhodobě říkáme.

Vladimír KROC, moderátor:

Takže v tuto chvíli se shodujete, pane Hřibe?

Zdeněk HŘIB, primátor Prahy, Pirátská strana:

No tady je důležité říct asi ještě jednu věc a to je to, že samozřejmě, že já vnímám velice negativně to, že pochopitelně ta doprava, která bude jezdit po tom okruhu, to pochopitelně znamená skutečně, že budou kamiony jezdit v katastru Prahy a to je záležitost, se kterou bude muset naložit odpovídajícím způsobem. Řešení je vícero, bohužel vlastně to nejsou řešení, které by mohla aktivně nějak tlačit Praha. Jedno z toho je možnost stavby toho tak zvaného aglomeračního okruhu, to znamená silnice, která bude dál od Prahy na území Středočeského kraje. Eventuálně možnost přesměrovat tu nákladní dopravu na železnici, ale to jsou oboje záležitosti, které musí řešit buď Středočeský kraj, respektive ředitelství silnic a dálnic, respektive Ministerstvo dopravy, to znamená jsou to záležitosti, které jsou pro Prahu sice nezbytné, ale opět mimo možnosti, kam Praha dosáhne.

Vladimír KROC, moderátor:

Pane Portlíku, máte k tomu nějaký komentář?

Tomáš PORTLÍK, člen pražského zastupitelstva, ODS:

Tak vnímám to jako fabulaci, protože v každém případě je jasné, že takto zásadní rozsáhlá dopravní stavba přináší externality, to znamená tedy nevýhodné efekty, které jsou vedle ní, ale jak říkal pan primátor před chvílí, myslím si, že 95% je pro tuto variantu a 5% proti, je dostatečně racionální argument.

Vladimír KROC, moderátor:

Pane primátore, vy jste přišli s návrhem pro koaliční vládu na využití pozemku v Letňanech pro tak zvanou vládní nebo úřednickou čtvrť výměnou za dokončení vnitřního pražského okruhu. Po středeční schůzce s premiérem Andrejem Babišem čekáte na jeho odpověď. Ta by měla přijít tedy prý v řádu týdnů. Odpoledne se ale v rozhovoru pro ČTK ohradili starostové Letňan, Prahy 9, Kbel a Čakovic, že se tu jedná o nové čtvrti bez nich. Už jste se s nimi spojili? Sejdete se?

Zdeněk HŘIB, primátor Prahy, Pirátská strana:

Určitě budeme probírat tu záležitost i s představiteli místních samospráv, momentálně ale ještě to není v takovém stavu, aby bylo vlastně se o čem bavit. Protože to území je v územním plánu navrženo k zastavení, to znamená, nějaká zástavba tam vznikne, takže podle hlediska by s tím neměl mít nikdo problém. Já se ale musím jednoznačně ohradit proti tomu termínu úřednická čtvrť. My jsme naopak celou dobu odmítali úřednické ghetto, tak jak bylo původně navrženo a ten důvod, proč ta jednání ještě stále pokračují, žádné dohody tedy nebylo zatím dosaženo, ale ten důvod, proč ta jednání pokračují, je vlastně to, že pan premiér připustil možnost, že ve skutečnosti nepůjde o úřednické ghetto, ale že to bude moderní čtvrť, která bude navržená pomocí mezinárodní architektonické soutěže, že jejím základem bude nemocnice, ta bude zabírat vlastně 15 hektarů z těch 35, co tam jsou. Bude tam bydlení dostupné, bude tam park, bude tam škola a bude tam tedy i asi tři a půl hektaru těch administrativních budov, to znamená zhruba jedna desetina toho rozsahu. To znamená, určitě si myslím, že není na místě říkat to, s čím my jsme přišli, tak to označovat za úřednickou čtvrť.

Vladimír KROC, moderátor:

To znamená, že ten údaj, že by se tam podle premiéra Andreje Babiše mělo umístit asi deset tisíc státních úředníků, je nesprávný?

Zdeněk HŘIB, primátor Prahy, Pirátská strana:

Ne, to by se tam mělo vejít, ale oni nebudou zabírat příliš velkou plochu v té nové čtvrti, budou zabírat ty budovy přibližně tři a půl hektaru, tam počítáme nějaký odhad šestipatrové budovy 15 m čtvereční na úředníka plus nějaké chodby a takhle. Takže to je nějaký kvalifikovaný odhad a víme, že by se to tam mělo bez problémů vejít. Nám jde o to ..

Vladimír KROC, moderátor:

Promiňte, že vám skáču do řeči, jenom to zlehčuji, ale jak by to bylo s dopravní obslužností? Pohyb tolika lidí do té úřednické nebo jakékoli čtvrti.

Zdeněk HŘIB, primátor Prahy, Pirátská strana:

Tak to nemají být primárně resorty, na které se jezdí každý den, jsem to správně pochopil, ale to je jedna z mnoha podmínek, kterou my vlastně jsme vznesli na tom jednání, a to je to, že vlastně dostaneme kompletní seznam těch budov, které budou uvolněny v centru města nebo obecně v Praze, protože naším záměrem je budovat to multicentrické město krátkých vzdálenosti a zabránit vylidňování centra. To znamená jednoznačně chceme zabránit tomu, aby se uvolnily ty baráky, kde teď sedí ty úředníci ve městě a potom z nich nic nebylo, proto my chceme jasně vědět, jaké bude další účel využití a kdo zaplatí případně adaptaci za ten nový způsob využití. Takže chceme zabránit tomu, aby vzniklo jak to Město duchů v Letňanech, díky tomu, že jsme odmítli to úřednické ghetto a místo toho tam bude nebo mohla by být, protože ta jednání zatím nebyla dokončena, žádná dohoda není, ale aby tam mohla být nová moderní čtvrť, v jejím centru bude ta nemocnice, nová, Severní, moderní monoblok a také chceme ale zabránit tomu, aby došlo k vylidnění toho centra.

Vladimír KROC, moderátor:

Pane Portlíku, vy jste upozornili právě na to, že nové vedení města zjevně nekonzultovalo ten plán s dotčenými čtvrtěmi. Není docela přece jenom, jak už bylo řečeno v počátku a na příslušné jednání teprve dojde? Jak se vlastně díváte na ten princip, výměnu pozemku za dostavbu okruhu a další nemovitosti.

Tomáš PORTLÍK, člen pražského zastupitelstva, ODS:

Za prvé je potřeba se pořádně podívat do toho katastru, protože se furt říká Letňany, ale jak jste již zmínil v tom příspěvku, týká se to území katastrálně vícero městských částí a to dotčené území je ještě větší. Takže je to velká část hlavního města Prahy, to je jedna věc, druhá věc je, že my jsme se teď, tady zaznělo spoustu věcí o tom, co by tam mohlo být, co by tam nemohlo být, jestli se to vymění za ty pozemky nebo za ono, ale některé ty pozemky jsou ve vlastnictví například Prahy 9 a myslím si, že patří k solidnímu jednání upozornit vlastníka pozemku, že s jeho pozemky chci jakkoli nakládat. Za druhé byla tam zmíněna dopravní obslužnost, zásadní věc z hlediska dopravní obslužnosti, protože nebude-li do toho území přivedena dopravní obslužnost a proto by ty jednání s městskými částmi byly užitečný a proto se ti starostové také ohradili, tak vlastně není možné tvořit vůbec nic. Nemůžeme mluvit o vládní čtvrti a nemůžeme mluvit o nemocnici. Součástí toho je mimo jiné tak zvaná vysočanská radiála. Vysočanská radiála je spojení Kbelská – Balabenka a v tuto chvíli je zanesena pouze jako územní rezerva a zároveň náměstek pro dopravu tvrdí, že nebude potřeba. Ale pokud nebude potřeba, tak to je potřeba vysvětlit obyvatelům Prosecké, Sokolovské, Poděbradské, Českodvorské, ale například i ulice K Holešovičkám, protože to samozřejmě bude znamenat ještě mnohem vyšší, protože bavili jsme se o těch objemech, dopravní zátěž. A tohle je potřeba zkonzultovat, aby se v tuto chvíli neuzavírali dohody, které potom nebude možné naplnit. Jinak samozřejmě, co se týče toho území, je pravda a s tím naprosto souhlasíme, že si zaslouží svůj rozvoj, že si zaslouží moderní architekturu, kterou tady zatím nikdo nezmiňuje, ale myslím si, že na to je určitě času dost. Ale je potřeba se bavit o té obslužnosti, protože určitě jako čtvrť, kterou nejsem schopen obsloužit, je z hlediska života pražana k ničemu.

Vladimír KROC, moderátor:

Zůstává spousta otazníků, ke kterým si jistě ještě vrátíme, kvůli času se musíme rozloučit. To byl předseda pražské ODS a zastupitel Tomáš Portlík. Díky, na shledanou.

Tomáš PORTLÍK, člen pražského zastupitelstva, ODS:

Děkuji, na shledanou.

Vladimír KROC, moderátor:

Děkuji také pražskému primátorovi Zdeňku Hřibovi z pirátské strany. Na shledanou.

Zdeněk HŘIB, primátor Prahy, Pirátská strana:

Na shledanou.

 

31. ledna 2019
31. ledna 2019