Hodnocení Programového prohlášení Rady hl. m. Prahy pro volební období 2006 – 2010
Kapitola „Bezpečné město“ zahrnuje čtyři hlavní oblasti: Bezpečnost a veřejný pořádek, Krizový systém řízení a řešení mimořádných událostí, Prevence kriminality a Legislativní návrhy.
- 4 minuty čtení
„Jeden z hlavních cílů - navýšení počtu strážníků městské policie o tisíc – je k dnešnímu dni splněn z více než tří čtvrtin, požadovaný personální stav dosáhneme do konce letošního roku ,“ řekl první náměstek primátora Rudolf Blažek. Konstatoval, že vybavení pražské městské policie odpovídá nárokům na kvalitu plnění úkolů i finančním možnostem města, a pokračoval: „Vedle většího počtu strážníků v ulicích jsme se zaměřili na rozšiřování Městského kamerového systému hl. m. Prahy a na zvyšování jeho efektivity.“ V roce 2006 bylo v provozu 318 kamer, nyní je to 560 kamer. Kamery jsou umisťovány do rizikových lokalit, kde působí preventivně a efekt se projevuje významným snížením pouliční kriminality. Kamerový systém je využíván i Policií ČR, která v loňském roce s jeho pomocí řešila 7 429 případů, což je o 146 více než v roce 2008 (přehled řešených případů uvádíme v příloze). Významný cíl v oblasti bezpečnosti představuje zřízení Metropolitní policie. „Paragrafované znění návrhu zákona o Metropolitní policii je zpracováno, chtěl bych, aby se co nejdříve projednalo v radě a návrh zákona mohl být do poloviny letošního roku předložen zastupitelstvu a následně parlamentu,“ informoval náměstek primátora Blažek.
Funkčnost krizového řízení města při řešení mimořádných událostí byla prověřena v uplynulých letech mj. při odstraňování následků dvou rozsáhlých požárů - levého křídla Průmyslového paláce a tržnice SAPARIA a následků orkánu Kirill či vichřice Emma. „Všechny bezpečnostní složky prokázaly vysoce profesionální připravenost při návštěvách prezidenta USA Baraka Obamy a papeže Benedikta XVI., Praha obstála i při bezpečnostním zajištění akcí spojených s předsednictvím České republiky v Radě Evropské unie,“ připomněl primátor hl. m. Prahy Pavel Bém.
Jak dále náměstek Blažek uvedl, oblast krizového řízení zahrnuje také protipovodňovou ochranu Prahy, zabezpečení podmínek pro skladování i ošetřování systému mobilních protipovodňových prvků. Do konce roku 2010 bude v návaznosti na dokončení celé linie protipovodňových opatření komplexně přepracován povodňový plán hl. m. Prahy. V rámci krizového řízení Praha finančně podporuje činnost jednotek Sborů dobrovolných hasičů, které významně pomáhají v mimořádných situacích a které se díky odborné přípravě staly nedílnou součástí záchranného bezpečnostního systému města.
V oblasti prevence kriminality efektivně slouží již zmíněný Městský kamerový systém, pozitivní výsledky přináší i grantová podpora projektů a programů zaměřených zejména na volnočasové aktivity dětí a dospívající mládeže, krizovou intervenci a psychologické poradenství, seniory a další ohrožené skupiny občanů. „Do této oblasti patří i projekt nadačního fondu „Bezpečná Praha“, který byl založen v únoru roku 2007. Jde o pomoc obětem násilné trestné činnosti spáchané na území hlavního města, příslušníkům záchranného systému, strážníkům a jejich rodinám. Dosud byly nadační příspěvky poskytnuty ve třech případech,“ uvedl náměstek primátora Blažek.
Z oblasti legislativy představují nejvýznamnější kroky Prahy návrhy na řešení problematiky prostituce a problematiky bezdomovectví a chování nepřizpůsobivých občanů. „Návrh zákona o regulaci prostituce spolu se změnovými zákony a výpovědí Úmluvy o potlačování obchodu s lidmi a využívání prostituce druhých osob je připraven pro jednání v Radě hlavního města Prahy. Pokud jde o řešení problémů bezdomovectví, považujeme za vhodné zaměřit se na možné způsoby pomoci – například zřízením Centra integrované pomoci bezdomovcům. Zároveň ale je třeba důsledněji postihovat negativní jevy spojené s bezdomovectvím a chováním nepřizpůsobivých osob. V souvislosti se změnou trestního zákoníku platnou od 1. ledna letošního roku zvažujeme vydání nové městské vyhlášky, která by souhrnně upravovala zákaz žebrání, táboření, kempování a jiných podobných činností,“ upřesnil záměr Prahy Rudolf Blažek. Do legislativní oblasti patří i návrh novely zákona č. 131/2000 Sb., o hlavním městě Praze, jejímž cílem je zjednodušení systému veřejné správy. A dále vzhledem k tomu, že se Praha podílela na přípravě trestního zákoníku, který vstoupil v platnost 1. 1. 2010, a je zastáncem tvrdších postihů pachatelů násilné trestné činnosti, chce v polovině roku vyhodnotit poznatky z fungování nové normy a případně navrhnout změny.
„Všechny kroky a přijatá opatření mají společný cíl: aby byla Praha pro své obyvatele bezpečným místem pro každodenní život a pro návštěvníky přívětivým hostitelem, ale i městem, které je schopno řešit mimořádné události,“ uzavřel první náměstek primátora hl. m. Prahy Rudolf Blažek.
MUDr. Pavel Bém – primátor hlavního města Prahy
do funkce opětovně zvolen 30. 11. 2006, působnost v oblasti finanční a zahraniční politiky, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl. m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl. m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl. m. Prahy k městským částem, oblast tělovýchovy.
JUDr. Rudolf Blažek – první náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast legislativní, právní, bezpečnostní, veřejné správy a místního názvosloví. V nepřítomnosti primátora je pověřen jeho zastupováním.
Do funkce zvolen 30. 11. 2006. Působnost zejména v oblasti návrhů vyhlášek a nařízení hl. m. Prahy, posuzování návrhů zákonů týkajících se hl. m. Prahy a předkládání návrhů zákonů do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, organizace a koordinace Záchranného a bezpečnostního systému.