Hodnocení Programového prohlášení Rady hl. m. Prahy pro volební období 2006 – 2010 - Praha úspěšně čerpá peníze z evropských fondů

Praha vyčerpala už více než polovinu prostředků z fondů Evropské unie. Operační programy Adaptabilita a Konkurenceschopnost podpořily v Praze zatím 495 projektů za více než 5,5 miliard korun a zájem o projekty podpořené z fondů EU trvá i nadále.

  • 4 minuty čtení

 

Praha vyčerpala už více než polovinu prostředků z fondů Evropské unie. Operační programy Adaptabilita a Konkurenceschopnost podpořily v Praze zatím 495 projektů za více než 5,5 miliard korun a zájem o projekty podpořené z fondů EU trvá i nadále.

 

Pro Prahu jsou na období 2007 – 2013 primárně určeny Operační program Praha – Konkurenceschopnost (OPPK) a Operační program Praha - Adaptabilita (OPPA) v celkové výši více než 10 miliard korun.  Pražské operační programy OPPA a OPPA patří mezi nejúspěšnější operační programy v rámci celé České republiky. V obou programech se daří čerpat přidělené alokace a poptávka několikrát převyšuje možnosti obou programů. Prostředky v předchozím programovacím období se podařilo vyčerpat více než na 100%.

„Praha si na nedostatek zájemců o čerpání peněz evropských fondů rozhodně nemůže stěžovat. Téměř v  každé výzvě poptávka výrazně převyšuje nabídku a vybrat z tolika kvalitních projektů ty nejlepší je těžké,“ říká náměstek primátora Richter, který má oblast evropských fondů na starosti.

OPPK podporuje především projekty zaměřené na zkvalitnění dopravní infrastruktury, životního prostředí, podnikání, vědy a výzkumu. Celkově je v něm k dispozici 7,1 miliard korun.

Ve třech výzvách z tohoto programu bylo zatím podpořeno celkem 140 individuálních projektů za 3,751 miliard korun, což je téměř 53 % celkové alokace programu. Pražané se tak mohou těšit například z nových cyklostezek či dětských hřišť, nových informačních systémů na úřadech, nových tramvajových zastávek či nových parků. Podpořena byla i výzkumná pracoviště a zavádění nových technologií u malých a středních podniků. Ukončeno je zatím 46 projektů.

OPPA se orientuje na počáteční i další vzdělávání a sociální projekty. Celkově je v něm k dispozici 3,37 miliard korun. Zatím bylo v rámci první výzvy podpořeno 171 projektů v celkové výši 1,245 miliard korun.  Dalších 177 projektů za 696 mil. korun bylo schváleno ve 2. výzvě a momentálně probíhá podepisování smluv s příjemci. Pokryto je tak více než 58 % celkové alokace programu.

Podpora se tak dostala například středním a vysokým školám, které tak mohou využívat moderní vyučovací metody nebo neziskovým organizacím, jež pomáhají zaměstnávat handicapované osoby.

„V obou pražských programech už jsme se už dostali za polovinu prostředků, které máme k dispozici a věříme, že stejně jako v předchozím programovacím období se nám je podaří beze zbytku vyčerpat,“ komentuje stav čerpání peněz z evropských fondů v Praze náměstek Richter.

Předchůdci OPPK a OPPA byly v období 2004 – 2006 Jednotný programový dokument pro Cíl 2 (JPD2) a Jednotný programový dokument pro Cíl 3 (JPD3).

V rámci JPD2 bylo realizováno celkem 170 projektů za 3,82 miliard korun, což představuje celkem 106% přidělených prostředků. Z programu JPD3 bylo podpořeno celkem 387 projektů za 1,75 miliard korun. To představuje 103 % financí určených na pražskou část programu.

Tyto programy však nejsou jedinou možností, jak Praha může čerpat finance z Evropské unie. Praha má k dispozici ještě Fond soudržnosti, který obsahuje Operační program Životní prostředí, z něhož hlavní město do dneška vyčerpalo 871 milionů korun a Operační program Doprava, který zatím financoval dva projekty za 1,05 miliard korun. V současnosti se připravuje projekt prodloužení metra A.

Praha čerpá prostředky i v rámci operačních programů Nadnárodní a Meziregionální spolupráce, které se realizují v rámci Cíle 3 - Evropská územní spolupráce a v rámci komunitárních programů. V současnosti se v Praze realizuje z těchto programů šest projektů v celkové výši 17 milionů korun. Jedná se například o projekt CITEAIR, jehož cílem je rozvoj lepších a efektivnějších řešení pro vyhodnocení dopadu dopravy na kvalitu ovzduší ve velkých městských oblastech a projekt. Projekt GovernEE je zaměřen na problematiku energetické náročnosti a využití obnovitelných zdrojů. Cílem projektu je zlepšit energetickou výkonnost při vytápění veřejných a historických budov.

 

 

V Praze 24. 2. 2010

 


Ing. Milan Richter – náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast evropských fondů, protikorupční politiky a informatiky

Do funkce zvolen 17. 12. 2009. Působnost v oblasti protikorupčních opatření a jejich kontroly, v oblasti provozu informační infrastruktury a eGovernmentu hl. m. Prahy, koordinace a řízení projektu Opencard, v oblasti kongresové turistiky, výstavnictví a veletržních aktivit na území hl. m. Prahy.   


 

 

 

24. února 2010
24. února 2010