Hřib: Výměny řidičáků přes web spustíme už brzo

Datum vydání: 12.08.2019, Zdroj: Pražský deník | Rubrika: Titulní strana | Strana 1 | Autor: JAN PROKEŠ, Téma: Zdeněk Hřib

Jedenáctka pražských radních v čele s primátorem Zdeňkem Hřibem v těchto dnech bilancuje úkoly, které si sama v lednu napsala do prvního půlročního plánu. Podle primátora je za koalicí Pirátů, Prahy sobě a Spojených sil „strašně moc práce“. Mediálně diskutované spory Hřib označuje za „nejvíc nezajímavé“.

* Šéf TOP 09 Jiří Pospíšil pohrozil před týdnem na Twitteru rozpadem koalice kvůli neustávajícímu „koketování“ Pirátů s myšlenkou zdanění neobydlených bytů. Připouštíte, že to ve vaší koalici „skřípe“?

Je to pěkné téma hodné okurkové sezony. Praha v tuto chvíli nemá legislativní možnost jakkoliv řešit prázdné byty ruských spekulantů. O této věci tak do konce období nebudeme hlasovat, protože nemůžeme. I Praha se ale musí chovat hospodárně a řešit krizi dostupnosti bydlení. Když staví chodníky nebo na ně svítí, tak to dělá pochopitelně za peníze, které dostává takzvaně na hlavu. Problém ale je, když v bytech, ke kterým jsou přidělované ty peníze, nežijí lidé. V kanadském Vancouveru to třeba vyřešili vyšším zdaněním spekulantů s byty a ceny nájmů tam celkem radikálně klesly.

* Proč podle vás Jiří Pospíšil zpochybňuje koaliční projekt?

Musím říct, že je to pro mě velmi překvapivé. Téma kolem prázdných bytů je totiž umělé. Můžeme uvažovat o tom, jestli jeho výroky nesouvisí s blížícími se primárkami v TOP 09. Každopádně ale úvahy o tom, že téma jako takové může štěpit pražskou koalici, nemají reálný podklad.

* Jaké jsou momentálně vaše osobní vztahy s Jiřím Pospíšilem?

Nejsou nijak vyhrocené (rozhovor proběhl v pátek, tedy ještě před jednáním Spojených sil o Hřibově politickém stylu – pozn. red.) . Možná částečně i proto, že se moc nevídáme. Což je mi trochu líto. Myslím si, že by se pan Pospíšil mohl z titulu předsedy klubu zastupitelů Spojených sil věnovat Praze víc. Abych mohl mít od Spojených sil nějakou agregovanou odpověď na záležitosti, které tady řešíme. Chodí jen na některá pondělní koaliční jednání. Z mého pohledu by té energie jako předseda klubu mohl věnovat víc.

* Funguje městská rada jako celek?

Mám velkou výhodu, že v ní sedí skuteční odborníci, kteří opravdu rozumí tomu, co dělají. Což třeba Adriana Krnáčová neměla. A také programová shoda je podstatně výraznější než u předchozí koalice. Máme sice drobné názorové rozpory. Třeba o tom, jestli dávat odsouzeným politikům nebo sám sobě tantiémy ze zisku městských firem. Piráty samozřejmě mrzí, že nesouhlas s touto praxí naši partneři úplně nesdílejí. Jinak ale koalice plní program i první půlroční plán.

* Čím se zatím může váš tým pochlubit?

Zahájili jsme geologický průzkum k metru D a dohodli se s vlastníky pozemků v Krči. Teď už nic tedy nebrání stavbě prvního úseku metra do Nových Dvorů. Do konce roku se bude podávat žádost o stavební povolení. Brzy se také rozběhnou výkupy takzvaných zelených pásů pro klíčovou komunikaci 511 na jihovýchodě Prahy. Osloveni už byli v té souvislosti obyvatelé Běchovic. Předpokládám, že do konce roku tady budeme mít nepravomocné územní rozhodnutí. V pokročilé fázi je i příprava rekonstrukce mostu Legií. Do čtyř let určitě splníme celý koaliční program.

* O kolik jste posunuli Prahu k rychlejší a levnější výstavbě nedostatkových bytů?

Vytipovali jsme pozemky ve vlastnictví města s potenciálem pro družstevní výstavbu. Podařilo se odblokovat výstavbu na brownfieldu Bubny-Zátory. V horizontu několika let tam začne vznikat bydlení pro 25 tisíc lidí. Náměstek Petr Hlaváček navíc dokázal zprofesionalizovat a zrychlit vyřizování stovek změn územního plánu, které čekaly dlouhé roky ve frontě. Osmdesát procent zpracovávaných podkladových informací ke každé změně je nyní automatizováno a schvalování změn je mnohem přehlednější, což uznává i opozice.

* Snažíte se nějak zlepšovat podmínky pro bytovou výstavbu?

Hotová je analýza neobydlených obecních bytů a plán jejich opravy. A máme připravený i hrubý návrh na vznik magistrátního stavebního úřadu pro povolování velkých bytových a dopravních projektů. Diskutujeme ještě v koalici o tom, kde nastavit hranici velkého projektu.

* Na co se chcete zaměřit v příštím půl roce kromě priorit typu pokračování projektu metra D?

Chceme se víc věnovat víceméně přízemním nebo každodenním věcem, jako je třeba úklid nebo péče o zeleň. Větší důraz bych chtěl dát i na vynucování platných vyhlášek, které řeší noční hluk a podobně, obecně bezpečnost. Předpokládám, že schválíme vyhlášku o buskingu. Cílem je vymýtit masky pand a podobné figury, které se za pouliční umělce jen vydávají. Skuteční umělci by na druhou stranu mohli dostat o něco větší plochu pro vystupování. V mé vlastní gesci bych rád během příštího půl roku už představil nějaký prototyp portálu Pražana, kde budou dostupné online služby pro Pražany. To odráží náš dlouhodobý záměr, aby si lidé mohli vyřizovat úřední záležitosti ve vztahu s městem digitálně. Mezi prvními digitalizovanými úkony bych chtěl mít například vyřizování řidičského oprávnění. Tam ale budeme muset spolupracovat s ministerstvem vnitra, protože jde o úkon v přenesené působnosti.

* O víkendu jste osobní účastí podpořil pochod Prague Pride. Myslíte si, že jsou příslušníci sexuálních menšin stále v Česku stigmatizováni?

Nejde jen o Česko. V zahraničí určitě dochází k cílené diskriminaci, šikaně, někde i vraždám. Nedávno extremisté v sousedním Polsku napadli samotný „průvod hrdosti“. Rozhodli jsme se i proto jako město pro určitou symbolickou podporu a gesto vůči LGBT komunitě. Městská rada se shodla na vyvěšení duhové vlajky na radnici.

* Koaliční zastupitel za lidovce Jan Wolf zase navrhuje vyvěšení vatikánské vlajky během Velikonoc. Není to dobrý nápad vzhledem k tomu, že i křesťané jsou dnes leckde ve světě pronásledováni pro svou víru?

Myslím si, že jsou převážně pronásledováni ve stejných zemích jako LGBT komunita. Podporou LGBT se možná proto částečně řeší i tento problém. Vyvěšování vlajek na radnici musí nejdřív někdo navrhnout a pak to projednává rada. Nelze proto předvídat, jak by návrh ohledně vatikánské vlajky dopadl při hlasování. Z mého pohledu je zrovna křesťanských symbolů v Praze celoročně dostatek. A vzhledem k oddělení státu a náboženství v Česku by se podle mě mělo s podporou akcí orientovaných na konkrétní náboženství zacházet s rozvahou.

* Čistě hypoteticky: Pokud stávající koalice nevydrží, víte, co byste dělal?

Asi bych si musel odpočinout a pak jít dělat něco užitečného. Například výzkum ve zdravotnictví, se kterým mám zkušenost. Zcela jasno v tom ale teď nemám.

 

12. srpna 2019
12. srpna 2019