I Letňany mají svůj lesopark

I Letňany mají svůj lesopark
14. června 2010
14. června 2010

V rámci zalesňování nových ploch v hlavním městě Praze vzniklo další místo k odpočinku v přírodě, tentokráte v Městské části Praha 18. Letňany nyní mohou nabídnout kromě výstavních ploch také plochu zelenou, určenou pro širokou veřejnost, která chce relaxovat v přírodě. Lesopark se rozkládá na celkové ploše 36,29 ha, z toho je skoro 9 ha nově založeného lesa, 11 ha stávající zeleň a 15,5 ha louky s výsadbami soliterních stromů (celkem 314 stromů). Při výstavbě asfaltových cest bylo myšleno nejen na pěší, ale i na bruslaře a běžce, kterým je přizpůsoben povrch cest.

  • 3 minuty čtení

Po sportovním výkonu nebo po procházce uvítají návštěvníci možnost odpočinout si na lavičkách nebo si uspořádat piknik na některé z travnatých ploch areálu. Pro ty, kteří přijedou autem, zde bylo vybudováno parkoviště s 10-ti místy vč. dvou stání pro invalidy. Hlavní město Praha investovalo do úprav ploch a následného vzniku lesoparku 16,5 mil. Kč. Podoba lesoparku může doznat ještě drobných úprav po zjištění potřeb návštěvníků.

„Již od počátku minulého století probíhala na území hlavního města Prahy výsadba nových stromů  v lesích a po více než sto letech je celková výměra této plochy 1 200 ha. Jen v letošním roce bylo zalesněno přes 30 ha ploch v převážně na okrajích metropole: Šeberov-Hrnčířská louka, Čihadla (Kyje), Benice-les Na Kopaninách, Hloubětínská bažantnice, Satalice, Běchovice atd. a tento trend bude nadále pokračovat,“ uvedl radní pro oblast životního prostředí Vladislav Mareček.

Při příležitosti otevření lesoparku se uskutečnil běžecký závod. Trať byla dlouhá 1 km a zúčastnili se ho studenti ze 13 středních škol především z Prahy 9 a spádových oblastí, které zřizuje hlavní město Praha. Do závodu se akreditovalo 50 chlapců a 14 dívek ve věkové kategorii 16-18 let. Z dívek byla nejrychlejší Šárka Mudrová ze SOŠ stavební a zahradnická, a z chlapců Milan Dusík z Gymnázia Horní Počernice.* Závodníci na prvních čtyřech místech byli odměněni diplomem, poukázkou na odběr sportovního zboží a publikací o hlavním městě Praze. Ostatní zúčastnění obdrželi tričko jako vzpomínku na tento běh. Se středoškoláky si přišlo zaběhat i 15 žáků ZŠ Rychnovská a exhibiční jízdu na kolečkových bruslích předvedla desítka žáků ZŠ Tupolevova. Nejmladší závodnicí byla sedmiletá Karolínka Straková, která závod uběhla za obdivuhodných 8:24 min. Náměstkyně primátora pro oblast školství Marie Kousalíková uvedla: „Jsem ráda, že do závodu zapojilo přes 80 žáků a studentů ze zdejších středních škol a předvedli nám kvalitní sportovní výkony. Doufám, že i ostatní studenti se nechají motivovat a využijí sportoviště v přírodě, která hl. m. Praha nabízí např. fitness prvky, běžecké a in-line trasy, hřiště nebo koupaliště“.


*Pořadí závodu

 Pořadí   Jméno Čas   Škola

Kategorie dívky   

 1. místo   Šárka Mudrová 3:46:09   SOŠ stavební a zahradnická
 2. místo   Viktorie Vítková 4:06:05 Gymnázium Čakovice
 3. místo  Lucie Králová  4:13:05  Gymnázium Čakovice 
 4. místo    Ludmila Aubrechtová 4:17:23  SOŠ stavební a zahradnická

Kategorie chlapci   

 1. místo  Milan Dusík  2:45:08 Gymnázium Horní Počernice
 2. místo  Patrik Šorm   2:45:09 Střední prům. škola dopravní
 3. místo  Filip Procházka   2:46:45 SPŠ Prosek
 4. místo  Přemysl Prášek  2:46:70 SPŠ zeměměřičská

 

 

 


Ing. Marie Kousalíková – náměstkyně primátora hl.  m.  Prahy pro školství, vzdělávání a volný čas

do funkce zvolena 30. 11. 2006. Působnost v oblasti pražského školství a vzdělávání, rozvoje školství včetně školství alternativního, sledování a hodnocení kvality vzdělávání, činnost v oblasti správy školních a předškolních zařízení. V oblasti volného času spolupráce s organizacemi mládeže, občanskými sdruženími a organizacemi, které se zabývají péčí o mládež, zejména v oblasti volného času mládeže.


Ing. Vladislav Mareček – radní hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí

Do funkce zvolen 25. 2. 2010. Působnost v rámci ekologické politiky města, správy a rozvoje zelených ploch města, tvorby Územního energetického dokumentu. Oblast odpadového hospodářství, oblast cyklostezek, ekologické výchovy a oblast vodohospodářské infrastruktury z hlediska životního prostředí.