I městská policie bude odtahovat
Večerník Praha - 6.5.2002
Obecní policie uhájila svou roli při ochraně pořádku. Poslanci jí dokonce dávají větší pravomoci. Ozývají se však pochyby, zda strážníci posílené kompetence zvládnou.
Obecní policie bude mít při ochraně pořádku téměř stejné pravomoci jako Policie České republiky. Rozdíl je v tom, že strážníci je mohou uplatňovat pouze na území své obce. Novela zákona, kterou minulý týden schválili poslanci, jim dává novou možnost například usměrňovat a kontrolovat plynulost silničního provozu v obci a ukládat pokuty za dopravní přestupky třeba za nedovolené stání nebo porušení zákazu vjezdu. Pokud novelu podpoří Senát a podepíše prezident, už od počátku příštího roku budou moci strážníci rozhodnout také o odtažení automobilů z míst, kde vozy brání provozu. Zatím mohli řidiče potrestat jen tzv. botičkou, která jim znemožnila odjezd. Posílení pravomocí strážníků odůvodňuje aktuální situace, kdy obce v daleko větší míře upravují místní záležitosti veřejného pořádku obecními vyhláškami, přičemž strážníci zatím nemají možnost jejich porušení řešit na místě. Města novou právní úpravu vesměs vítají. V Hradci Králové mohly až dosud o odtahu vozidel zaparkovaných na nepovolených místech rozhodovat pouze hlídky republikové policie. Samotný odtah zajišťují Technické služby. Novela zákona by podle mluvčího hradeckých strážníků Pavla Čermáka velmi pomohla ke zlepšení dopravní situace ve městě. "Zvýší se objem práce našich lidí, ale bude to rozhodně operativnější. Potřeba odtahů je u nás značná," řekl. Pardubice mají problémy s řidiči, kteří pravidelně porušují předpisy, ale pokuty neplatí. "Odtažení vozidla pro ně bude větší hrozbou než finanční postih," domnívá se Ivana Novotná z odboru dopravy pardubického magistrátu. Šéf plzeňských městských policistů Luděk Hosman se ale nedomnívá, že obecním strážníkům by nějak výrazně chyběla pravomoc odtahovat nevhodně zaparkovaná vozidla. "Zatím rozhodovali v těchto záležitostech republikoví policisté, a myslím, že by to tak mělo zůstat," poznamenal. Také karlovarský zastupitel Martin Zeman má pochybnosti. "Nevím, jestli je městská policie dostatečně kvalifikovaná už proto, že se karlovarští strážníci často ve svých funkcích střídají. Nedokážu tedy přesně určit, jestli je dobré, aby tuto pravomoc měli," uvedl. Jedna z předkladatelek návrhu, poslankyně Ivana Hanačíková (US-DEU), upozornila, že novela by měla přispět ke kvalitě obecní policie. Posílí mj. nároky na spolehlivost a bezúhonnost strážníků. Až dosud mohl u městské policie sloužit i strážník, kterému byl odebrán zbrojní průkaz. Upravená norma by měla vyřešit i spor o používání kamerových systémů. Dává totiž strážníkům možnost používat při sledování pořádku na veřejných místech a prostranstvích obrazové i zvukové záznamy. Strážníci je používali i dosud, ale před několik měsíci vznikly dohady o to, zda na to mají právo. Někteří politici a právníci tvrdili, že zákony to neumožňují, ale ani nezakazují.
(kub, lf, raš)
Co navrhují poslanci v novele
1. Obecní policie získá větší pravomoci související s bezpečností a plynulostí silničního provozu. Rozšířený dohled nad dodržováním obecně závazných vyhlášek obcí. Dál širší pravomoci při odhalování všech druhů správních deliktů, nikoliv pouze přestupků, jak tomu je dosud. Nová je i působnost strážníků při prevenci kriminality.
Obecní policie podle návrhu zákona zejména:
* dohlíží nad dodržováním závazných právních předpisů včetně vyhlášek a nařízení obce
* přispívá k ochraně a bezpečnosti osob a majetku
* dohlíží nad dodržováním pravidel občanského soužití
* přispívá k bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích
* podílí se na prevenci kriminality v obci
* odhaluje přestupky a jiné správní delikty
* upozorňuje veřejnost, pokud porušuje předpisy a činit opatření k nápravě
2. Obecní policie je oprávněna ukládat pokuty v blokovém řízení za přestupky, jejichž projednávání je v působnosti obce, a přestupky proti pořádku ve státní správě.
Strážníci mohou vybírat pokuty:
* za neoprávněné stání vozidla na místní komunikaci
* za prodej nebo podání alkoholického nápoje podnapilé osobě nebo osobě mladší 18 let
* za nedovolené státní nebo zastavením vozidla na pozemní komunikaci
* za vjezd do míst, kde je to místní nebo přechodnou úpravou provozu na pozemních komunikacích zakázáno
* za pohyb chodce na silnici odporující pravidlům provozu na pozemních komunikacích
* za nedovolený způsob použití lyží, kolečkových bruslí a podobných prostředků na chodníku
* za nedovolené vedení jízdního kola nebo jízdou na něm v rozporu s pravidly provozu na pozemních komunikacích
3. Strážník může nechat odtáhnout odstavené vozidlo, pokud tvoří překážku na komunikaci nebo neoprávněně stojí na vyhrazeném parkovišti. Vozidlo se odstraní na náklad jeho provozovatele.
4. Strážník je oprávněný v mezích své působnosti zastavit vozidlo, jehož řidič porušuje pravidla bezpečnosti a plynulosti silničního provozu.
5. Strážník smí usměrňovat provoz na pozemních komunikacích v případě, že je to nezbytné pro obnovení bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, a není- li řízení provozu zajištěno policií nebo v součinnosti s policií.
6. Strážník může dokončit zákrok nebo úkon bezprostředně i mimo území obce, ve které působí, pokud to je pro jeho dokončení nezbytné. V praxi se totiž vyskytuje řada případů, kdy pachatel přestupku překročí obvod obce. Současně však novela tuto povinnost omezuje. Nelze například předvádět osoby mimo obec.
7. Obecní policie má nárok požadovat od státních orgánů, obcí, právnických a fyzických osob údaje, podklady a informace nezbytné pro svou činnost. Strážník dosud nemá zákonem stanovenou možnost vyžadovat od lidí například ani potvrzení o zaplacení poplatků ze psů.
Na základě novely by Obecní policie byla oprávněna vyžadovat údaje:
* o hledaných a pohřešovaných osobách
* o odcizených motorových vozidlech a odcizených registračních značkách motorových vozidel
* o totožnosti provozovatele motorového nebo přípojného vozidla, kterým byl na území obce spáchán přestupek
* o psech, o jejich vlastnících a o uhrazení poplatků ze psa
* o povoleních ke zvláštnímu užívání veřejného prostranství v obci
* o osobě, která je v katastru nemovitostí zapsána jako vlastník nemovitosti nacházející se na území obce Tímto se pravomoci obecní policie srovnávají s pravomocemi Policie ČR.
8. Oprávnění strážníků při kontrole totožnosti se rozšiřují na stejnou úroveň, jakou má Policie České republiky. Mohou chtít vidět i rodné číslo, které je nejspolehlivějším identifikátorem fyzické osoby.
9. Strážníci jsou oprávněni předvést na Policii České republiky osobu, která spáchala jakýkoli správní delikt. Mohou předvést i osobu, která odpovídá popisu hledané osoby.
10. Režim použití donucovacích prostředků obecní policie se upravuje tak, aby odpovídal režimu jejich použití policisty Policie České republiky.
11. Novela reaguje na aktuální potřeby obecní policie a nově jí umožňuje použít zbraň k zneškodnění zvířete (například zdivočelého psa), které ohrožuje i jiná zvířata.
12. Obecní policie smí shromažďovat a uchovávat ty osobní údaje, které potřebuje ke své činnosti. Stávající právní úprava to nedovoluje, což fakticky paralyzuje činnost strážníků.
13. Obecní policie je oprávněna pořizovat zvukové, obrazové nebo jiné záznamy z míst veřejně přístupných, popřípadě též zvukové, obrazové nebo jiné záznamy o průběhu zákroku nebo úkonu.
14. Obce mezi sebou mohou uzavírat smlouvy, na jejichž základě budou strážníci z jedné obce plnit úkoly a pomáhat v jiných obcích, zejména malých, kde městská policie neexistuje a kde nemají peníze na jejich činnost.
15. Novela přiznává obecní policii obdobné postavení, jako má Policie České republiky, popř. jiné ozbrojené síly a sbory, kde se od jejich příslušníků rovněž vyžaduje tělesná způsobilost k výkonu práce.
Obecní policie uhájila svou roli při ochraně pořádku. Poslanci jí dokonce dávají větší pravomoci. Ozývají se však pochyby, zda strážníci posílené kompetence zvládnou.
Obecní policie bude mít při ochraně pořádku téměř stejné pravomoci jako Policie České republiky. Rozdíl je v tom, že strážníci je mohou uplatňovat pouze na území své obce. Novela zákona, kterou minulý týden schválili poslanci, jim dává novou možnost například usměrňovat a kontrolovat plynulost silničního provozu v obci a ukládat pokuty za dopravní přestupky třeba za nedovolené stání nebo porušení zákazu vjezdu. Pokud novelu podpoří Senát a podepíše prezident, už od počátku příštího roku budou moci strážníci rozhodnout také o odtažení automobilů z míst, kde vozy brání provozu. Zatím mohli řidiče potrestat jen tzv. botičkou, která jim znemožnila odjezd. Posílení pravomocí strážníků odůvodňuje aktuální situace, kdy obce v daleko větší míře upravují místní záležitosti veřejného pořádku obecními vyhláškami, přičemž strážníci zatím nemají možnost jejich porušení řešit na místě. Města novou právní úpravu vesměs vítají. V Hradci Králové mohly až dosud o odtahu vozidel zaparkovaných na nepovolených místech rozhodovat pouze hlídky republikové policie. Samotný odtah zajišťují Technické služby. Novela zákona by podle mluvčího hradeckých strážníků Pavla Čermáka velmi pomohla ke zlepšení dopravní situace ve městě. "Zvýší se objem práce našich lidí, ale bude to rozhodně operativnější. Potřeba odtahů je u nás značná," řekl. Pardubice mají problémy s řidiči, kteří pravidelně porušují předpisy, ale pokuty neplatí. "Odtažení vozidla pro ně bude větší hrozbou než finanční postih," domnívá se Ivana Novotná z odboru dopravy pardubického magistrátu. Šéf plzeňských městských policistů Luděk Hosman se ale nedomnívá, že obecním strážníkům by nějak výrazně chyběla pravomoc odtahovat nevhodně zaparkovaná vozidla. "Zatím rozhodovali v těchto záležitostech republikoví policisté, a myslím, že by to tak mělo zůstat," poznamenal. Také karlovarský zastupitel Martin Zeman má pochybnosti. "Nevím, jestli je městská policie dostatečně kvalifikovaná už proto, že se karlovarští strážníci často ve svých funkcích střídají. Nedokážu tedy přesně určit, jestli je dobré, aby tuto pravomoc měli," uvedl. Jedna z předkladatelek návrhu, poslankyně Ivana Hanačíková (US-DEU), upozornila, že novela by měla přispět ke kvalitě obecní policie. Posílí mj. nároky na spolehlivost a bezúhonnost strážníků. Až dosud mohl u městské policie sloužit i strážník, kterému byl odebrán zbrojní průkaz. Upravená norma by měla vyřešit i spor o používání kamerových systémů. Dává totiž strážníkům možnost používat při sledování pořádku na veřejných místech a prostranstvích obrazové i zvukové záznamy. Strážníci je používali i dosud, ale před několik měsíci vznikly dohady o to, zda na to mají právo. Někteří politici a právníci tvrdili, že zákony to neumožňují, ale ani nezakazují.
(kub, lf, raš)
Co navrhují poslanci v novele
1. Obecní policie získá větší pravomoci související s bezpečností a plynulostí silničního provozu. Rozšířený dohled nad dodržováním obecně závazných vyhlášek obcí. Dál širší pravomoci při odhalování všech druhů správních deliktů, nikoliv pouze přestupků, jak tomu je dosud. Nová je i působnost strážníků při prevenci kriminality.
Obecní policie podle návrhu zákona zejména:
* dohlíží nad dodržováním závazných právních předpisů včetně vyhlášek a nařízení obce
* přispívá k ochraně a bezpečnosti osob a majetku
* dohlíží nad dodržováním pravidel občanského soužití
* přispívá k bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích
* podílí se na prevenci kriminality v obci
* odhaluje přestupky a jiné správní delikty
* upozorňuje veřejnost, pokud porušuje předpisy a činit opatření k nápravě
2. Obecní policie je oprávněna ukládat pokuty v blokovém řízení za přestupky, jejichž projednávání je v působnosti obce, a přestupky proti pořádku ve státní správě.
Strážníci mohou vybírat pokuty:
* za neoprávněné stání vozidla na místní komunikaci
* za prodej nebo podání alkoholického nápoje podnapilé osobě nebo osobě mladší 18 let
* za nedovolené státní nebo zastavením vozidla na pozemní komunikaci
* za vjezd do míst, kde je to místní nebo přechodnou úpravou provozu na pozemních komunikacích zakázáno
* za pohyb chodce na silnici odporující pravidlům provozu na pozemních komunikacích
* za nedovolený způsob použití lyží, kolečkových bruslí a podobných prostředků na chodníku
* za nedovolené vedení jízdního kola nebo jízdou na něm v rozporu s pravidly provozu na pozemních komunikacích
3. Strážník může nechat odtáhnout odstavené vozidlo, pokud tvoří překážku na komunikaci nebo neoprávněně stojí na vyhrazeném parkovišti. Vozidlo se odstraní na náklad jeho provozovatele.
4. Strážník je oprávněný v mezích své působnosti zastavit vozidlo, jehož řidič porušuje pravidla bezpečnosti a plynulosti silničního provozu.
5. Strážník smí usměrňovat provoz na pozemních komunikacích v případě, že je to nezbytné pro obnovení bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, a není- li řízení provozu zajištěno policií nebo v součinnosti s policií.
6. Strážník může dokončit zákrok nebo úkon bezprostředně i mimo území obce, ve které působí, pokud to je pro jeho dokončení nezbytné. V praxi se totiž vyskytuje řada případů, kdy pachatel přestupku překročí obvod obce. Současně však novela tuto povinnost omezuje. Nelze například předvádět osoby mimo obec.
7. Obecní policie má nárok požadovat od státních orgánů, obcí, právnických a fyzických osob údaje, podklady a informace nezbytné pro svou činnost. Strážník dosud nemá zákonem stanovenou možnost vyžadovat od lidí například ani potvrzení o zaplacení poplatků ze psů.
Na základě novely by Obecní policie byla oprávněna vyžadovat údaje:
* o hledaných a pohřešovaných osobách
* o odcizených motorových vozidlech a odcizených registračních značkách motorových vozidel
* o totožnosti provozovatele motorového nebo přípojného vozidla, kterým byl na území obce spáchán přestupek
* o psech, o jejich vlastnících a o uhrazení poplatků ze psa
* o povoleních ke zvláštnímu užívání veřejného prostranství v obci
* o osobě, která je v katastru nemovitostí zapsána jako vlastník nemovitosti nacházející se na území obce Tímto se pravomoci obecní policie srovnávají s pravomocemi Policie ČR.
8. Oprávnění strážníků při kontrole totožnosti se rozšiřují na stejnou úroveň, jakou má Policie České republiky. Mohou chtít vidět i rodné číslo, které je nejspolehlivějším identifikátorem fyzické osoby.
9. Strážníci jsou oprávněni předvést na Policii České republiky osobu, která spáchala jakýkoli správní delikt. Mohou předvést i osobu, která odpovídá popisu hledané osoby.
10. Režim použití donucovacích prostředků obecní policie se upravuje tak, aby odpovídal režimu jejich použití policisty Policie České republiky.
11. Novela reaguje na aktuální potřeby obecní policie a nově jí umožňuje použít zbraň k zneškodnění zvířete (například zdivočelého psa), které ohrožuje i jiná zvířata.
12. Obecní policie smí shromažďovat a uchovávat ty osobní údaje, které potřebuje ke své činnosti. Stávající právní úprava to nedovoluje, což fakticky paralyzuje činnost strážníků.
13. Obecní policie je oprávněna pořizovat zvukové, obrazové nebo jiné záznamy z míst veřejně přístupných, popřípadě též zvukové, obrazové nebo jiné záznamy o průběhu zákroku nebo úkonu.
14. Obce mezi sebou mohou uzavírat smlouvy, na jejichž základě budou strážníci z jedné obce plnit úkoly a pomáhat v jiných obcích, zejména malých, kde městská policie neexistuje a kde nemají peníze na jejich činnost.
15. Novela přiznává obecní policii obdobné postavení, jako má Policie České republiky, popř. jiné ozbrojené síly a sbory, kde se od jejich příslušníků rovněž vyžaduje tělesná způsobilost k výkonu práce.
6. května 2002
6. května 2002