Clam-Gallasův palác se otevírá veřejnosti

Po obsáhlé rekonstrukci trvající čtyři roky Praha otevírá Clam-Gallasův palác opět veřejnosti. Poprvé jej budou moci lidé navštívit již 28. září. Do budoucna bude prostory paláce využívat Muzeum města Prahy pro výstavy a v plánu jsou i různé akce pro veřejnost.

 

Historie tohoto monumentálního paláce v centru Prahy na Starém Městě sahá až do 14. století, kdy zde stál měšťanský dům. Počátkem 17. století byl přestavěn na renesanční palác, nynější podoba paláce pochází ze začátku 18. století. Tehdy také dostaly jeho mohutné portály dvojici gigantů-atlantů a plastické reliéfy Matyáše Brauna, díky nimž se palác řadí k nejpůsobivějším dílům pražského baroka. I na vnitřní výzdobě se vedle italských mistrů podílela Braunova dílna, z ní je mimo jiné také balustráda a zábradlí z pískovce s reliéfy a vázami na hlavním schodišti, které je zvláštní svými nízkými schody – to, aby jimi návštěvníci mohli vyjet až do pater na koni. Palác sloužil jako hlavní městská rezidence rodu Clam-Gallasů. Měli tu divadlo, plesové i koncertní sály, v nichž vystoupili například Josefína Dušková a Wolfgang Amadeus Mozart v roce 1787 nebo Ludwig van Beethoven roku 1796. Tím skončila jeho slavná éra. V 19. století byl palác částečně uvnitř upraven v duchu druhého rokoka a pronajímán. Koncem roku 1918 v něm bylo umístěno první ministerstvo financí Československa. Roku 1945 byl palác znárodněn a až do roku 2017 zde sídlil Archiv hlavního města Prahy. Na podzim roku 2018 začala obsáhlá rekonstrukce, která se týkala jak interiérů paláce, tak i jeho dvora a fasády. Hlavní město za ni zaplatilo přibližně 470 milionů korun bez DPH.

 

Nyní se palác opět otevře veřejnosti. První návštěvníci budou moci přijít na komentované prohlídky 28. září, přičemž palác bude zpřístupněn v plném rozsahu. Prohlídka je zdarma, je však třeba rezervace na určitou hodinu.
 

14. září 2022
14. září 2022