Inovační maraton Nakopni Prahu 2024 míří do finále

Radlická kulturní sportovna
Radlická kulturní sportovna Autor: nakopniprahu.cz
17. června 2024
17. června 2024

Pátý ročník inovačního maratonu Nakopni Prahu se blíží do finále. Odborná porota ve středu 19. června 2024 vybere tři vítězné týmy z celkem desítky finalistů. Tři nejlepší projekty poté získají od české metropole finanční, a především projektovou podporu na rozjezd projektu, který pomocí inovací zlepší život v Praze.

  • 3 minuty čtení

„Mezi týmy mladých inovátorů letošního ročníku Nakopni Prahu, které postoupily do finále, budeme brzy znát vítěze. Těším se na prezentace všech finalistů a na to, až se dozvíme, jak se jim během čtyř měsíců podařilo jejich nápady posunout a přiblížit k možné realizaci v našem městě,” říká před finálovým večerem Daniel Mazur, pražský radní pro ICT, Smart City, vědu, výzkum a inovace.

Do již pátého ročníku se přihlásilo 132 inovativních kreativců, kteří přišli s projektovými nápady spadajícími do jedné z pěti definovaných výzev. Ty představují konkrétní oblasti na zlepšení života Pražanů. Jednalo se tak o nápady v oblasti životního prostředí a nakládání s energiemi; inovací v kultuře; dat, umělé inteligence a digitalizace; mobility budoucnosti a oblasti město pro lidi.

„Chtěl bych poděkovat všem týmům, že se do Nakopni Prahu 2024 přihlásily a v uplynulých měsících intenzivně pracovaly na rozvoji projektových nápadů. Doufám, že odborná podpora a více než desítka workshopů, které jsme pro týmy v OICT uspořádali, jim pomohla projekt nakopnout,” uvádí Luboš Kratochvíl, generální ředitel pražské městské společnosti Operátor ICT (OICT), která společně s Magistrátem hl. m. Prahy Nakopni Prahu organizuje a kompletně zajišťuje.

Finálový večer se uskuteční ve středu 19. června 2024 v Radlické kulturní sportovně. Více informací o akci je k dispozici na webu nakopniprahu.cz či sociálních sítích Pražského inovačního maratonu.

Trojice nejlepších týmů získá kromě finanční a projektové podpory také unikátní cenu inspirovanou mapou Prahy. Výroba cen byla zadána české prototypové dílně PrusaLab. Při tvorbě 3D modelu byla použita skutečná mapa s charakteristickým výřezem Vltavy uprostřed, který byl následně stylizován do abstraktnější podoby. Tento design představuje jedinečnost a originalitu, které jsou tak důležité pro vítěze inovačního maratonu. Ceny jsou vytvořeny kombinací 3D tisku a laserování do hliníku, čímž je dosažena preciznost a detailnost.

„PrusaLab je prototypová dílna, kde mohou své projekty rozvíjet makeři, kutilové, studenti architektury, designu, podnikatelé, zkrátka všichni, kteří mají vizi a chuť tvořit. Naše znalosti a zkušenosti rádi sdílíme a snažíme se o kultivaci české maker scény. PrusaLab je středobodem naší vášně pro tvorbu a sdílení. Jsme hrdí na to, že můžeme přispět k rozvoji české maker scény a podporovat tvůrčí komunitu," dodává Josef Průša, zakladatel Prusa Research.

Mezi desítku týmů, které se z více než 40 přihlášených projektů probojovaly do finále, patří:

  • HELP (YOURSELF) - platforma pro podporu dobrovolnictví
  • STUSEN – mezigenerační bydlení pro studenty a seniory
  • Make – automatizace byrokracie – automatizace veřejných informací
  • Umění pro lidi – využití reklamních ploch v MHD pro umělecká díla
  • Cirkulace elektroniky v Praze – znovuvyužití elektroodpadu
  • Hela – Helpdesk automatizace – automatizovaný systém pro státní helpdesky
  • Sportovní Banka – půjčování sportovního vybavení
  • Edukační stavebnice odjezdové tabule PID – domácí stavebnice odjezdové tabule MHD
  • archiSCORE – digitalizace architektonických soutěží
  • Veřejné projekty na jednom místě – platforma pro veřejné projekty