Inovační vouchery v Praze zaznamenaly obrovský zájem
Půlnocí z 15. na 16. července 2013 skončila možnost podávání žádostí o inovační vouchery a tím se projekt Inovační vouchery v Praze posunul do další fáze. Tento projekt ve svém pilotním ročníku vyvolal velký zájem ze strany vědecko-výzkumných institucí i podnikatelské veřejnosti.
- 2 minuty čtení
Během šesti týdnů zástupci podniků, kteří mají sídlo či provozovnu na území hlavního města, předkládali své žádosti o finanční podporu v projektu Inovační vouchery v Praze. O dotaci požádalo celkem 147 podnikatelských subjektů. Nejvíce žádostí podaly podniky z oblasti obchodu a služeb, strojírenství, stavebnictví a elektrotechniky. Mezi vědecko-výzkumnými institucemi zaznamenaly největší poptávku na Českém vysokém učení technickém Fakultě strojní, stavební a Fakultě elektrotechniky. Pro pilotní ročník 2013 hlavní město Praha vyčlenilo 10 milionů korun.
„V letošní výzvě jsme nabídli možnost získání inovačního voucheru všem podnikům bez omezení velikosti či odvětvového zaměření. Jsme velice rádi, že se přihlásilo velké množství zástupců malých a středních podniků. Právě ty mají v dnešní době největší problémy získat prostředky na financování investic do inovací svých produktů, výrobních postupů i zařízení,“ uvedla radní hl. m. Prahy pro informatiku a evropské fondy Eva Vorlíčková..
Spokojenost mezi podnikateli vyvolala hlavně jednoduchost a nenáročnost žádosti, která obsahovala pouze 5 stran a transparentní postup při budoucím přidělování voucherů. Do prvního ročníku projektu Inovační vouchery v Praze se zapojilo 6 veřejných vysokých škol, 16 vědeckých a výzkumných institucí a 8 dalších organizací. „Přestože se jedná o zcela nový projekt na území hlavního města Prahy, zájem ze strany vědecko-výzkumných institucí i podnikatelů vykazoval rostoucí tendenci v přímé souvislosti na zvyšující se míře veřejného povědomí o možnostech a principech jednoduché aplikovatelnosti Inovačních voucherů“, říká generální ředitelka akciové společnosti Rozvojové projekty Praha, která byla pověřena implementací projektu, Jitka Kárníková. „V tuto chvíli samozřejmě nelze vyhodnotit celý pilotní ročník projektu, ale již nyní mohu říci, že zájem překonal veškerá naše očekávání.“
Další fází bude nyní vyhodnocování podaných žádostí, především formální a obsahová kontrola požadovaných podkladů. Žádosti, které splní veškeré požadavky, posoudí odborná hodnotící komise a výsledky budou známy v září 2013. V případě velkého množství kvalitních žádostí rozhodne losování za přítomnosti notáře, což přesně kopíruje postup Jihomoravského inovačního centra, které má bohaté zkušenosti s inovačními vouchery. V opačném případě obdrží voucher všichni zájemci, kteří splní podmínky účasti v projektu. Hodnotící komise je složena z vysoce erudovaných osobností, zástupců akademické sféry a podnikatelských a vědeckých asociací či bankovních institucí.
Každý úspěšný žadatel podepíše smlouvu o poskytnutí finanční dotace prostřednictvím inovačního voucheru s Hlavním městem Prahou a smlouvu o dílo s vědeckým pracovištěm, u něhož voucher pro uskutečnění své inovace využije. Vědecká pracoviště po poskytnutí služby fakturují podniku a podnik po uhrazení žádá o proplacení inovačního voucheru. Voucher bude žadateli proplacen do jednoho měsíce. Spolupráce podpořená inovačními vouchery musí být realizována v období září 2013 až červen 2014.