Interview ČT24 - Rozhovor s primátorem Zdeňkem hřibem

27. 7. 2021, Televize, ČT24 - další pořady, ČT24, Česká televize, Zdeněk Hřib

Moderátorka:

Vilu Viktora Beneše ze začátku 20. století v pražské čtvrti Na Hřebenkách se rada hlavního města pokusí zachránit. Proti demoličnímu výměru stavebního úřadu podá odvolání. Navíc se shodla, že společně s městskou částí požádá o prohlášení budovy za kulturní památku. Bude tento případ pro město dostatečným varováním? A jak se po prázdninách změní očkovací strategie v hlavním městě? I na to se zeptám primátora Prahy Zdeňka Hřiba, který je hostem interview ČT24. Hezký podvečer.

 

Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):

Děkuji za pozvání. Dobrý den.

 

Moderátorka:

Souhlas s bouráním vily Na Hřebenkách stavitele Viktora Beneše vydal Stavební úřad Prahy 5, který tvrdí, že nemohl dělat nic jiného, protože majitelka měla všechna potřebná stanoviska. Ta vile není památkově chráněná, proč se budete odvolávat?

 

Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):

Tak já nebudu komentovat rozhodnutí státní správy, stavebního úřadu, který se tedy po novele stavebního zákona ještě více vzdálí občanů. Ale to je asi jiná záležitost. Co my můžeme dělat jako samospráva, je to, že se můžeme odvolat jakožto účastník řízení proti této demolici, což jsme se rozhodli dnes na mimořádném jednání rady, že uděláme. Paralelně k tomu běží ještě další iniciativy směřující k záchraně této stavby, která já věřím, že je architektonicky cenná, že může sloužit skutečně jako inspirace současným i budoucím generacím a že by tedy skutečně měla zůstat stát tam, kde stojí. A jedná se tedy o petici, kterou spustila naše zastupitelka za Piráty z Prahy 5 Eva Horáková. Tu můžete podepsat na internetu. A plus je tam, pokud vím, už podaný i podnět na prohlášení této budovy za kulturní památku k ministerstvu kultury.

 

Moderátorka:

Jste připravený na variantu, že neuspějete?

 

Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):

Co se týče toho odvolání, to je záležitost, kde je nutné zdůraznit, že tím ta vila ještě zachráněna není, protože skutečně záleží na tom, jak vlastně rozhodne státní správa. Ale to hlavní, o co jde, je asi spíš otázka na ministerstvo kultury. To je ten podnět k prohlášení té budovy za kulturní památku.

 

Moderátorka:

Není tenhle případ pro Prahu jakýmsi varováním, aby se o cenné budovy začal víc zajímat a třeba ještě dřív, než to dostane se do takvéhle fáze, se pokusil některé cenné budovy prohlásit kulturními památkami? Máte přehled o tom, kolik takových budov je?

 

Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):

Ono by asi bylo dobré ještě zmínit, že vlastně ani ten statut té kulturní památky není úplně to, co zachrání tu budovu vždy od zničení. Máme tady celou řadu případů budov v Praze, kdy se jedná o kulturní památku a přesto ta budova chátrá, protože se prostě vlastník takovým způsobem rozhodl. Je to například to neblaze známé nádraží Vyšehrad, potom jsou to ty vily na Praze 6. Těch věcí je prostě více. To znamená, my se snažíme ještě paralelně k tomu iniciovat jednání s vlastníkem toho objektu, protože tam vlastně původně, a to byla věc, která mě osobně velice nemile překvapila, byla požadována změna územního plánu, z nějakého zvláštního využití na bydlení, což je naprosto v pořádku a to bychom jakoby podpořili, ale problém byl v tom, že vlastně bylo argumentováno i tím, že by mělo dojít k rekonstrukci té budovy a potom mě vlastně překvapilo, že najednou se bavíme tedy o demolici, je tady demoliční výměr najednou z ničeho nic. To znamená, tohleto já považuji za opravdu velice nešťastné.

 

Moderátorka:

Si představte situaci, že odvolání neuspěje nebo že se nestane kulturní památkou ten dům a bude se muset zbourat, protože existuje demoliční výměr. Tak jak velká ztráta by to pro Prahu byla?

 

Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):

Tak my se snažíme především jako samospráva udělat vše, co je v našich silách, aby se tak nestalo. Pochopitelně je nutné vnímat skutečně to, že stavební úřad není samospráva, to je prostě přenesená působnost státní správy, to jsou státní úředníci, kteří shodou okolností teď sedí tedy na úřadě Městské části Praha 5. Ale a s novelou vlastně stavebního zákona se stane to, že se vytvoří ten státní megaúřad a ti úředníci by měli jakoby teoreticky přejít tam, což se uvidí, jestli se stane. Ale je nutný skutečně oddělovat to, co dělá státní správa...

 

Moderátorka:

Tak a já jsem se ptala na to, jak velká ztráta to bude, kdyby tahle vila šla k zemi?

 

Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):

No tak ta ztráta to bude pochopitelně, protože ta budova je určitým dokladem toho stavebnictví té doby. Ten barák je poměrně velký a myslím si, že právě proto by mělo zůstat tenhleten odkaz předků tady, abychom se mohli podívat vlastně, jak se stavělo před sto lety, protože je to určitý doklad zručnosti a nějaké dovednosti a těch předchozích hodnot. To znamená, ztráta by to určitě byla. Z mého pohledu ztráta veliká a ale pochopitelně je otázka, jak se k tomu postaví ta státní správa.

 

Moderátorka:

Termín pro podání odvolání je do zítřka. Stihnete to?

 

Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):

Určitě ano, protože my jsme samozřejmě pracovali na tom odvolání už předtím, tak aby mohlo být skutečně podáno. Ale bylo nutné dnes naplnit tu formální vůli Rady hlavního města Prahy.

 

Moderátorka:

Tu formální vůli jste naplnili taky při odvolání proti rozhodnutí soudu, že máte zaplatit 56 milionů na úrocích z prodlení v souvislosti se sporem o vypovězení smlouvy z nájmu prostor. Magistrát už v tomhle případě jeden spor prohrál a přišel o 27 milionů.

 

Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):

27,5.

 

Moderátorka:

A tam jste říkali, že budete tu částku vymáhat od úředníků, kteří zřejmě tedy udělali nějakou chybu?

 

Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):

Je to skutečně tak. Bohužel. Jde o záležitost z roku 2011, bych rád zdůraznil, tedy z dob vlády ODS, kdy skutečně byla chybně vypovězena smlouva, o to meritum té smlouvy vlastně, to už Praha prohrála v předchozím volebním období v roce 2018. Tam jsme museli zaplatit těch 27,5 milionu korun. Teď jedná se o soud o vlastně úroky z té jistiny. Ty tedy jsou skoro dvakrát větší než ta jistina.

 

Moderátorka:

A začali jste už vymáhat po úřednících ty peníze?

 

Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):

A dneska jsme schválili to, že vlastně se má i vymáhat ta škoda vlastně po těch odpovědných osobách, protože k mému velkému překvapení se na to prostě v tom roce 2018 nemyslelo.

 

Moderátorka:

A ti lidé tam pořád pracují?

 

Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):

To budeme teď zjišťovat. Každopádně nepracuje na magistrátu, pokud vím, ten člověk, který tu smlouvu chybně podle mých teda informací vypověděl. To znamená, to je záležitost, která ale, pokud vím, nebrání jakoby vymáhání té škody.

 

Moderátorka:

A budete podobně postupovat i v případě, že byste prohráli soud o ty úroky, těch 56 milionů?

 

Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):

Samozřejmě. My jsme schválili jednak to odvolání. Tam je otázka, jak to dopadne, to nelze úplně predikovat. Ale co se týče vymáhání té škoda za těch 27,5 milionu, to bude předáno škodní komisi a spustí se ten proces, kdy je prostě z mého pohledu jednoznačně nezbytné, aby za to někdo nesl odpovědnost. A pochopitelně pokud bychom prohráli i ten druhý spor, ke kterému jsme se dnes odvolávali, tak pochopitelně by se vymáhala škoda i tady v této záležitosti.

 

Moderátorka:

Umíte si to představit, že nějaký úředník bude mít na to, aby zaplatil dohromady, kdyby to bylo dohromady, přes 70 milionů?

 

Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):

Tak já si nedokážu představit především to, že by jako za to nikdo nebyl odpovědný. Co se týče té odpovědnosti za škody, tak samozřejmě platí zákoník práce a tam jsou nějaké limity, které to ukazují. Ale já si myslím, že skutečně není možné, aby tady vznikla nějakou výpovědí, byť tedy se jedná o nějakou záležitost před deseti lety, ale to prostě jako není vůbec akceptovatelné, aby se tady takhle vyhazovaly peníze na IT z okna.

 

Moderátorka:

Už máte nějaké mechanismy, které tomu už by zabránily v dnešní době? Protože to je věc stará deset let, tak dnes už by se to nestalo, myslíte?

 

Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):

Tak já teda neznám úplně přesně detail, ale my se snažíme spíš jakoby využívat ty peníze mnohem účelněji, takže investujeme do toho Portálu Pražana a dneska i na mimořádné radě jsme vlastně schválili to, že tam přibydou ty žádosti o kulturní granty. Ale ten rozvoj bude i jiný. Jsou tam teď ty poplatky za komunální odpad, budou tam poplatky za psy.

 

Moderátorka:

Jde o to, jestli už dnes to na magistrátu funguje jinak? Jestli si myslíte, že by něco podobného už se dnes nestalo, že nějaký úředník chybně vypoví smlouvu a bude to město stát několik milionů?

 

Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):

Já věřím, že ne. Ale samozřejmě z mého pohledu je především nutné zavést ty standardní procesy, že prostě pokud někdo udělá takovouhle botu, tak prostě je nutné, aby ty následky nesl. To jako není možné to rozpustit v jakousi kolektivní neodpovědnost.

 

Moderátorka:

A jak to bude v případě bourání mostu na dálnici D11? Tam totiž pan ministr Havlíček volá po tom, aby bylo vyšetřování, aby padla nějaká pokuta. Taky budete mířit, aby za to někdo nesl odpovědnost, někdo konkrétní?

 

Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):

Tak co se týče té záležitosti s vlastně prodloužením té demolice mostu na D11, tak tam by asi bylo dobré uvést především to, že ten most se demoloval z důvodu požadavku Ředitelství silnic a dálnic. To znamená, z toho důvodu tedy TSK nerekonstruovala ten most, který mimochodem měl podobnou konstrukci jako Trojská lávka. To znamená, že díky tomu, jak to bylo zanedbané, tak prostě hrozilo i to riziko, že by se to mohlo zřítit. To znamená, z toho důvodu bylo přikročeno k té demolici. Nyní TSK zpracovává tu podrobnou zprávu, která zdokumentuje ten proces přípravy, předání dokumentace, stanovení těch lhůt pro zpracovatele a tyhle všechny záležitosti. Co nejdříve by to mělo být na stole. Takže se budeme jednoznačně snažit zajistit, aby se ta podobná situace už neopakovala. Já se omlouvám všem řidičům, na které to mělo dopad. Samozřejmě to nebylo nic příjemného. Ani nás to rozhodně netěší.

 

Moderátorka:

Já jsem se ptala na to, jestli ta odpovědnost budete vymáhat stejným způsobem, jako říkáte u té smlouvy, tak jestli i tady půjdete po tom, že budete zjišťovat, kdo za to odpovídá?

 

Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):

Samozřejmě, že ano. Já bych teda, co se týče pana ministra Havlíčka, tak bych doporučil možná v mezičase, než my tedy zpracujeme tuhle analýzu, tak by mohlo ministerstvo dopravy se třeba mezitím zaměřit na hledání viníka toho, proč se tady u nás staví dálnice tak pomalu, aby také nějakým způsobem přispěli tedy k průchodnosti silniční sítě. Ale já bych ještě rád zdůraznil, že tady v tomto případě byl i problém v tom, že šlo o zcela odlišnou konstrukci mostu, než bývá obvyklá. Protože jinak standardní mosty třeba na Strakonické, který se boural nedávno, ten byl skutečně dole za těch šestnáct hodin, to se zvládlo přes noc. Ale tady jednak se tam narazilo na nějaké nečekané záležitosti typu kabel pod proudem. Já to nechci teďka hodnotit jako, co bylo tou hlavní příčinou. Jestli to bylo tohle nebo to, že se vlastně TSK nechalo dostrkat od Ředitelství silnic a dálnic k nějakým šibeničním termínům.

 

27. července 2021
27. července 2021