„Já jsem to prokazatelně řešila, dohledejte si to.“ S Marvanovou o její roli v odhalování kauzy Hlubuček

14. 7. 2022, Online, denikn.cz, N media a.s., Hana Kordová Marvanová

Pražská radní Hana Kordová Marvanová tvrdí, že o některých praktikách členů skupiny kolem někdejšího náměstka primátora Petra Hlubučka a podnikatele Michala Redla věděla už několik let. Veřejně však dění ve STAN, jehož byla do letošního jara členkou, kritizuje až po vypuknutí kauzy Dozimetr. V rozhovoru odmítá, že to má souvislost s tím, že v komunálních volbách bude kandidovat za Spolu.

Na co se v rozhovoru ptáme:

  • Co dělala Hana Kordová Marvanová v posledních letech pro to, aby se napravily poměry v dopravním podniku?
  • Tlačil na ni Petr Hlubuček ohledně některých rozhodnutí?
  • Nepovažuje svou kritiku za politickou hru, když do komunálních voleb jde v novém dresu?

Máme více než tři týdny od policejního zásahu v souvislosti s kauzou Dozimetr. Jak se s mírným odstupem díváte na to, jak se k tomu postavilo vedení hlavního města?

Jsem ráda, že zastupitelstvo přijalo poměrně jednoznačné závěry a provede se nezávislý audit, jehož zadání se v tuto chvíli připravuje. Zároveň se zastupitelstvo rozhodlo, že se primárně zaměří na některé kauzy, abychom v nich měli co nejdříve nějaké závěry.

A co se týče politické odpovědnosti?

Na tom nejsme ve shodě. Požadovala jsem, aby bylo odvoláno celé vedení dopravního podniku. Domnívám se, že když vznikne takhle velký skandál, je za to management odpovědný. A to i ve chvíli, kdy nejsou všichni obviněni.

Proč jste na zastupitelstvu na konci června hlasovala pro odvolání primátorova náměstka Adama Scheinherra (Praha sobě)?

Pro mě bylo stěžejní, že nechtěl odvolat představenstvo dopravního podniku, které se podle dostupných informací snažilo vycházet vstříc Petru Hlubučkovi. Kromě toho je předsedou dozorčí rady, takže na jeho hlasu významně záleží.

TV Nova jste řekla, že dopravní podnik ovládla Praha sobě – Scheinherr, šéf zastupitelů Jan Čižinský a náměstek primátora Pavel Vyhnánek. Podle vás tato trojice věci týkající se podniku řešila s Hlubučkem. Máte pro tato tvrzení nějaké důkazy?

Objektivně je to tak, že jednotlivé strany mají pod sebou některé gesce. Já jsem pouze popisovala stav věci. Pražská plynárenská spadá dominantně pod TOP 09, Operátor ICT pod Piráty a dopravní podnik spadá pod Prahu sobě. ( Koalici v hlavním městě tvoří Piráti, Praha sobě a uskupení Spojené síly pro Prahu, jehož členy jsou TOP 09, STAN a KDU-ČSL, pozn. red. )

Z vašich slov to ale působilo tak, že za to, co se na dopravním podniku dělo, může Praha sobě.

To určitě ne. Není to tak, že by to politicky řídili, ale mají to v gesci. Já samozřejmě vím, že Petr Hlubuček na to měl extrémní vliv.

A jak víte, že ty věci řešil s pány Čižinským či Vyhnánkem?

On (Petr Hlubuček, pozn. red.) to vždycky říkal na klubu (Spojených sil pro Prahu, pozn. red.) . Mluvil o tom otevřeně, nebylo to nic tajného. Nyní se na to díváme jinou optikou, ale řešit některé otázky bylo součástí vyjednávání. Adam Scheinherr je předseda dozorčí rady, Pavel Vyhnánek místopředseda dozorčí rady. Praha sobě v ní má čtyři lidi, Spojené síly také a Piráti dva lidi.

Bylo to v gesci Prahy sobě s tím, že významnou roli tam hrál i Petr Hlubuček, který také u nás na klubu všechno navrhoval a tlačil. Domlouval se na tom s Prahou sobě a prezentoval, že to s nimi má dohodnuté.

I poté, co Scheinherr podal v roce 2020 kvůli podezření na korupci v dopravním podniku trestní oznámení?

Ano, to se nikdy nezměnilo. Toto řešil vždycky Petr Hlubuček. Já jsem celou dobu kritizovala, že v dopravním podniku zůstávali lidé, kteří jsou tam od minulého vedení. Jedním z nich byl šéf právního oddělení (Dalibor Kučera, pozn. red.) , který je obviněn jako účastník zločinného spolčení.

Vnímala jsem to jako obrovskou chybu, že se dopravní podnik neočistil. Ukázalo se, že člověk, jehož odvolání jsem chtěla od roku 2018, tam zůstal. A v celé kauze Dozimetr sehrál klíčovou roli.

Pro TV Nova jste také zmínila, že se na vás v roce 2019 obrátila policie. V té době už jste tedy tušila, co se děje?

Ano, proto jsem to zvedla na koaliční poradě.

Co konkrétního jste udělala, aby se s tím něco udělalo, když jste to tušila od roku 2019?

Co jsem věděla? Jako že mě navštívila policie?

Už v tu dobu jste asi měla podezření, že se tam dějí nějaké nepravosti.

Policista mě navštívil v prosinci 2019. Na pokyn Nejvyššího státního zastupitelství po mně požadoval dokumenty ohledně akciové společnosti Nové Holešovice, kterou chtěl dopravní podnik založit spolu se soukromým investorem. Já ho odkázala na Adama Scheinherra. Policista mi sdělil, že mu Scheinherr nedal všechny dokumenty, tak jsem mu je poté donesla.

Vznesli jsme to na koaliční poradě a dozvěděla jsem se, že kolegové vědí, že to policie prošetřuje. Na tom jednání jsou zástupci všech koaliční stran.

Já jsem trvala na tom, že ten společný podnik pro město není výhodný a že nebyl řádně schválen radou města. Přesto jej odsouhlasilo představenstvo i dozorčí rada dopravního podniku.

Řešila jste to nějak? Kromě toho, že jste to zmínila na koaličním jednání.

Samozřejmě, písemně jsem to třeba dala primátorovi Zdeňku Hřibovi. Zadala jsem si posudek, podle kterého to měla schvalovat rada hlavního města. On to odmítl. Rada je valná hromada a podle stanov musí založení společného podniku odsouhlasit. To se nestalo.

Adam Scheinherr a primátor se odvolávali na to, že už to schválila předchozí rada. Ta ale schvalovala o dost jiný projekt s jinými subjekty. Já jsem v této záležitosti byla v úplné menšině. Vznášela jsem to i na radě.

V dozorčí radě dopravního podniku jste být mohla, koaliční partneři vás k tomu opakovaně vyzývali.

To je absurdní, když je tam složení, které odmítá všechny tyto připomínky.

Mohla jste s tím bojovat zevnitř.

Já si myslím, že tento dotaz je naivní. Když jsem se někdy na začátku roku 2019 snažila, aby byli z právního oddělení odvoláni právníci, kteří podle mě zadávali právní posudky účelově, dozorčí rada mé požadavky smetla ze stolu.

Připadala jsem si, že tam jsou pořád stejné poměry. Vy si půjdete někam sednout jako sám voják v poli? Takhle tam byl Michal Štěpán za Piráty, kterého stáhli, protože tam dával moc připomínek.

Dobře, ale může to působit tak, že když nyní kauza vypukla, říkáte, co všechno bylo špatně. Když jste měla možnost s tím bojovat, třeba jste toho úplně nevyužila.

To není pravda. Myslím si, že by v dozorčí radě měli zasedat odborníci, nikoliv politici. Já jsem samozřejmě od některých jejích členů dostávala materiály, ale nemáte čas si to nastudovat.

Co jsem měla dělat? Měla jsem tam jednat o návrzích člena zločinného spolčení, šéfa právního oddělení? Já jsem chtěla, aby tam byly personální změny. To Praha sobě odmítla a nechala tam lidi z éry primátorky Adriany Krnáčové, aby se tam dojednávaly nevýhodné záležitosti.

Blíží se volby. Všichni říkají, že to byli právě oni, kdo se s tou situací snažili bojovat.

Nezlobte se, ale tak si to dohledejte. Já jsem to prokazatelně řešila. V lednu 2020 mi generální ředitel dopravního podniku Petr Witowski vyhrožoval žalobou. Vyzvala jsem ho totiž k odstoupení poté, co představenstvo dopravního podniku schválilo bez vědomí města zakázku za více než 15 miliard bez výběrového řízení. Postavila jsem se i proti Petru Hlubučkovi.

Je to otázka, která se řeší u všech: Co s tím politici mohli dělat, a co skutečně dělali.

Já jsem prokazatelně požadovala personální změny. Firmu změníte, když změníte obsazení. Beze změny vedení nemůžete prosadit, aby produkovalo jiné věci. Všechno po dohodě řešil Petr Hlubuček s Prahou sobě a byli ve shodě. Myslím si, že je prokazatelné, že co nyní říkám, jsem říkala od začátku.

Myslela jsem, že Hlubuček je poctivý starosta

Jak jste se vlastně dostala k hnutí STAN? Bylo to díky Petru Hlubučkovi?

Petra Hlubučka znám z Lysolají, kde se mi v roce 2017 představil na akci Slavnosti květů.

V Lysolajích dlouhodobě působím jako advokátka. Od roku 2008 jsem tam bojovala za práva zahrádkářů, aby je developeři a restituenti nevyhodili ze zahrádek. Lysolaje znám a tu kauzu jsem tam pomohla vybudovat.

Hlubuček mě oslovil jako starosta a myslela jsem si, že je poctivý starosta. Myslela jsem si, že drobní starostové v malých městských částech jsou ti, kteří poctivě pracují. Nenabídl mi spolupráci, ale možnost je podpořit, což jsem udělala ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2017.

Měli jsme na mysli komunální volby v roce 2018, v nichž jste byla dosazena do čela kandidátky.

Já nebyla dosazena, já byla zvolena.

Bavili jsme se o tom s poslancem STAN Janem Lacinou, podle kterého vás Hlubuček dostal do čela kandidátky. A nikoho se neptal, jestli s tím souhlasí. Zatímco ostatní lidé museli na členství v hnutí čekat dva roky, vy jste ho podle něj dostala za tři měsíce. „Do té doby jí překračování demokratických mechanismů nevadilo. Vadilo jí to až po dvou letech,“ reagoval na vaše výroky. Co na to říkáte?

Není to pravda. Byla jsem se představit, byla jsem na výborech. Znala jsem spoustu lidí a sněm si mě, stejně jako celou kandidátku, řádně odhlasoval. Pan Lacina ke všem věcem, co se ve STAN děly, mlčel. Ani k panu Hlubučkovi vůbec nemluvil.

Teď kandidátka do komunálních voleb nebyla řádně zvolena. Nevím, proč to pan Lacina vytahuje. Mají problémy ve STAN, tak ať je řeší.

A je to tak, že vám překračování demokratických mechanismů nevadilo, když bylo ve váš prospěch?

Mně toto vadí vždycky. Vždy mi jde o principy bez ohledu na to, jestli z toho něco mám, nebo ne. Protože pak podle toho demokracie vypadá.

Vy jste říkala, že Lacina ke všemu mlčel. Přitom to byl on, kdo v roce 2019 vyzval Hlubučka v boji o vedení pražské organizace STAN. Vy jste Hlubučka v hlasování, které upevnilo jeho moc, podpořila?

Já jsem slovně nepodpořila nikoho.

Ptáme se na hlasování.

To bylo tajné. Já jsem se odmítala zařadit mezi křídla.

Takže jste nehlasovala?

Byla kandidátka a byla tam spousta lidí. Jak jsem křížkovala, tak si to nepamatuju.

Jde o jméno předsedy, to si přece pamatujete, ne?

Ne. Tam byla dvě křídla a já jsem byla mezi nimi. Taková byla realita. Ano, na jaře 2018 mě navrhl jako lídra do komunálních voleb pan Hlubuček, ale už od podzimu jsem s ním měla velké problémy. Nepatřila jsem mezi jeho křídlo, to je absurdní.

Jak jste to tedy vyřešila?

Nepamatuji si, jak jsem hlasovala. Bylo tam mnoho kol.

Developerovi jsem se neomluvila

Týkal se údajný Hlubučkův nátlak na vás i developerské společnosti Landia?

Ano, týkal.

Šlo o projekt Palmovka One, v rámci kterého mají u stanice metra vyrůst stovky bytů a kanceláří?

Ne, to řešil dopravní podnik. Týkalo se to jiných věcí.

Jak Hlubuček tuto společnosti konkrétně protlačoval?

Pamatuju si jeden příklad, kdy měl tento developer platit částku za využití koeficientu, když to sousedí s městským pozemkem. Podle posudku měl zaplatit nějakou částku. Já zjistila, že ta částka je snížena o částku, kterou musel developer vynaložit na svůj projekt.

Myslím, že to byl milion nebo milion a půl, tak jsem vznesla námitku, proč má Praha dostat méně peněz. Dosáhla jsem změny, ale nebylo to jednoduché.

To se stalo v jakém roce?

Myslím, že v roce 2019, před začátkem pandemie. Tehdy mně pan Hlubuček volal a trval na tom, že musím zavolat developerovi Kamilu Hošťákovi (spolumajitel společnosti Landia, pozn. red.) a omluvit se mu. Já jsem se vylekala, proč bych mu měla volat, když má zaplatit peníze, na které má Praha nárok.

Jak jste to vyřešila?

Nikomu jsem nevolala. Změna se stala, díky mému zásahu developer zaplatil. A neomluvila jsem se mu.

Mluvil před vámi Hlubuček o Hošťákovi i v jiných souvislostech?

Já jsem chápala, že spolu úzce spolupracují. Věděla jsem, že mu prodal pozemky v Lysolajích. Z trestních oznámení jsem se dozvěděla, že prodej pozemků byl podivný a pro firmu extrémně výhodný, tak jsem se tím poté začala zabývat.

My jsme se ale ptali několika odborníků a podle nich se nedá říci, že cena, kterou společnost Landia Lysolajím zaplatila, byla podhodnocená, jelikož šlo o nezasíťované pozemky.

To je nesmysl. Já jsem četla posudek, který si zadal jeden z těch oznamovatelů ( viz box ), který přesně popisuje, kde jsou vady, a tvrdí, že cena za pozemky byla podhodnocená. Navíc největším dokladem je, že ta firma poté pozemky prodávala zhruba za 11 tisíc za metr čtvereční.

To ale byla cena za zasíťovaný pozemek.

Ne.

Předtím se jednalo o cenu za nezasíťovaný pozemek, takže byla nižší.

Já mám v ruce posudek, který jsem dostala od lidí, kteří podávali ta trestní oznámení. A ten posudek přesně identifikuje, v čem je ten původní posudek vadný. Je podhodnocený, a to silně ve prospěch Landie. Takže se nebavme o našich laických názorech, protože tyto důkazy mám v ruce.

Já navrhuji, aby se Praha přidala k trestním oznámením a požadovala náhradu škody. Na tom jsme se na zastupitelstvu všichni usnesli. Ty pozemky mají obrovskou cenu. Ano, bylo nějak zohledněno zasíťování, ale u jiných developerských projektů je to tak, že to developer zasíťuje a vytvoří například veřejné komunikace a nic od Prahy nedostane, ještě to převede do majetku města.

Jak si vybavujete prodej pozemků na Palmovce? Táhl se několik let a po celou dobu o pozemky usilovala firma Akvo Praha. Když do ní v roce 2019 vstoupila Landia, pozemky na Palmovce byly společnosti Akvo Praha téměř ihned prodány. Co za tím bylo?

Všechny plánované prodeje pozemků dopravního podniku považuji za extrémně nevýhodné pro Prahu, která prodej neodsouhlasila. Takže dopravní podnik si tady dělá, co chce, a zbavuje se nejcennějšího majetku. A já se tím dlouhodobě zabývám. Ve světě se takové developerské projekty řeší tak, aby si město ponechalo vlastnictví, zřídilo právo stavby developerovi, hlídalo si svůj zájem v území a nenechalo se ošidit.

Tyto projekty navíc vznikaly za předchozích vedení dopravního podniku, proto pro mě nejsou důvěryhodné. Není správné, že se za naší éry pouze oprášily a všechny se realizují. Nejhorší je, že bez výběrového řízení. Ani u Lysolají soutěž nebyla, takže potom stačí, že máte posudek, který pozemky nějak ohodnotí. Pro laika je pak těžké určit, zda to bylo dobře, nebo ne.

Při prodeji pozemků v Lysolajích však podle zákona soutěž být nemusela.

Jak to víte?

Stojí to v zákoně o obcích, kde se píše, že stačí na úřední desku vyvěsit záměr prodat obecní pozemky.

Ano, vyvěšeno to bylo, nikdo se nepřihlásil. Když už je dohodnutý nějaký projekt, těžko se může někdo za patnáct dnů přihlásit.

Dobře, ale nemusí tam být oficiální soutěž.

Já to chápu. Ale je to zásadní vada, protože všechny kauzy, o kterých se bavíme, vznikají bez soutěže. Ano, formálně zákon dodržen byl, fakticky ale byl poškozen veřejný zájem a Praha přichází o sto milionů korun.

Když prodeje pozemků v Lysolajích popisoval server Aktuálně , například jste uvedla: „Hlubuček mi po volbách v roce 2018 osobně říkal, že Landia posílala přes Revis (společnost, která se na projektu v Lysolajích podílela, pozn. red.) na naši kampaň miliony. Tehdy jsem ještě netušila, že to mohlo být výměnou za městské pozemky.“ Nepřišlo vám to v roce 2018 problematické? Už tehdy jste musela tušit, že financování STAN asi není zcela čisté.

To bylo až potom, co mi tuto informaci řekl. To já jsem vůbec netušila.

Serveru jste ale řekla, že vám tu informaci sdělil po volbách v roce 2018.

Ano.

Když jste tedy už v tu dobu věděla, že Landia údajně nepřímo sponzorovala STAN, proč jste se neozvala veřejně? A nepoukázala na to, že je nějaký skrytý sponzor hnutí?

To není skrytý sponzor, to bylo normálně dohledatelné. Když jsem se tu informaci dozvěděla, nebyla závadná, protože oni byli mezi vykázanými sponzory. Ale když jsem toto už věděla a někdo po mně chtěl, abych jim vycházela vstříc, neudělala jsem to.

Přemýšlíme ale nad tím, kde je hranice, kdy se má člověk ozvat. Když tvrdíte, že jste byla v situaci, v níž na vás někdo tlačil.

Ale vždyť jsem se ozvala, oficiálně jsem připomínkovala ten tisk (jde o zmíněnou situaci, kdy Marvanová podle svých slov dosáhla toho, aby developer zaplatil plnou částku za využití koeficientu, pozn. red.) .

Dobře, ale kdyby to prošlo, věděla byste, že se Hlubuček snažil protlačit věci pro firmu, která sponzorovala hnutí.

Ano, ale proto jsem navštívila Víta Rakušana (předsedu hnutí STAN, pozn. red.) . Bylo to na podzim 2020 před volbami. Pamatuji si to, protože on byl na krajském výboru.

Rakušan vaše setkání ale popisoval v České televizi i pro Deník N tak, že jste ho odchytila na chodbě a vylíčila jste mu tu situaci. A když se vás ptal, zda máte důkazy, žádné jste mu údajně nepředložila.

Neptal se mě takhle. V žádném případě.

On ale trvá na tom, že důkazy od vás nedostal.

Ne. On se mě neptal, nedivil se a řekl mi jedinou větu, kterou říká Miroslav Kalousek: „Pro každého předsedu je nejtěžší přežít pražskou organizaci.“ Neptal se na žádné důkazy, neptal se, čeho se to týká.

Rakušan říkal, že to chtěl řešit, ale neměl od vás důkazy. Prý vás odkázal na členy pražské organizace a poté vám sdělil, že pokud se něco takového děje, můžete se snažit situaci změnit.

Ne, nic takového neřekl.

Takže si myslíte, že lže?

Já nevím, jestli lže. Trochu si to přimýšlí, nedivil se vůbec. Ale já se nedivím, že se nedivil, protože se nedivil nikdo. Já jsem o tom mluvila téměř se všemi členy krajského výboru.

O rozprodeji pozemků u stanic metra jsem jednala na krajském výboru STAN už v roce 2019. Myslela jsem, že to s někým hne. Ale oni se ani nedivili, protože Petr Hlubuček tam měl extrémní vliv, nikdo si nedovolil nic říct. Nevím, jestli se všichni báli.

Neříkala jste si tehdy, že když to nikoho nezajímá, položíte to a nebudete pokračovat?

Ale jako co položím?

Svou funkci radní a pozici u Starostů.

Já jsem tam neměla žádnou pozici. Když jdu někam pracovat jako v případě magistrátu, mám rozdělanou práci a jsem povinna pracovat.

Nejednám účelově

Tvrdíte, že jste všem ve STAN říkala, že se v Praze něco děje. Ale řada lidí to popisuje tak, že jste jim k tomu nedala žádný důkaz.

Například jsem jim řekla, že pan Polčák (europoslanec a bývalý místopředseda STAN, který má dlouholeté vazby na obviněného podnikatele Michala Redla, pozn. red.) a pan Hlubuček na mě tlačí ohledně přidělování zakázek. Na to pan Rakušan řekl, že s tím nemůže nic dělat.

Neptal se ani na důkazy, a dokonce se ani nezeptal, čeho se to týká. Pak jsem mluvila s panem Janem Farským (bývalým poslancem a místopředsedou STAN, pozn. red.) , ten se také nedivil.

Poté jsem mluvila téměř se všemi členy krajského výboru i s dalšími řadovými členy. Těch kauz byly mraky, včetně toho, abych například nepředkládala regulaci hazardu, protože nyní víme, že zlínští podnikatelé jsou propojeni s hazardem. Takže pan Hlubuček spolu s panem Petrem Hejmou (starosta Prahy 1, pozn. red.) na mě tlačili, abych to nepředkládala.

S předsedou strany jste to řešila před rokem a půl. Proč jste to v tu dobu neřekla i do médií?

Jako co?

Že na vás tlačí pražský náměstek, abyste přidělovala zakázky.

Nechtěla jsem poškodit STAN, to je logické.

A teď je logické, že už ho můžete poškozovat, když kandidujete za koalici Spolu?

Kdybyste mě nepožádali o rozhovor na to téma, já o tom mluvit nebudu. Tak to, prosím, škrtněte, já STAN opravdu poškozovat nechci. Myslím to úplně vážně, já vám odpovídám a vy to potom…

My se jen ptáme.

No dobře. To je dost neuvěřitelné.

Co je neuvěřitelné?

Když se mě nikdo neptá, nechodím do médií stranu poškozovat. Pokud se mě někdo ptá, novinářům popravdě odpovídám. Protože se mě na to nikdo neptal, řešila jsem to uvnitř, nechtěla jsem poškozovat STAN, nechci ho poškozovat ani teď, žádnou politickou stranu.

Myslím si, že všichni mají dost svých potíží. Když jsem o tom tehdy mluvila uvnitř hnutí, zažila jsem ústrky, měla jsem problém a potom stopku na cokoliv. Pomluvy zřejmě nyní pokračují.

Toto jsou ale zcela legitimní dotazy. Ptali jsme se samozřejmě i u Starostů, jak to celé vnímají. Chceme vědět, kdy nastal váš obrat vůči hnutí. Nesouvisí to s tím, že jste nedostala pozici na kandidátce do Sněmovny a poté do komunálních voleb?

Ne. Nastalo to, že se mě na to nyní ptáte. A ptáte se mě tím, co říkají lidé ze STAN, tak se bráním.

My se ptáme jen na to, jestli to s tím nemůže souviset.

Nesouvisí.

Jestli to nemůže být částečně politika.

Ne, já do toho netahám politiku.

Tak politička jste.

Dobře, ale nejednám účelově. Nevytahuju proti někomu něco, protože to je protivník. Já si myslím, že si lidé mají zamést před vlastním prahem. Snažila jsem se to řešit uvnitř a ani nyní neříkám zdaleka vše, co bych mohla říkat, protože nechci poškozovat politické strany.

Nemohou to lidé vnímat jako vaši politickou hru?

Myslíte politickou hru v rámci celého volebního období?

Myslíme současnou situaci – budete kandidovat za Spolu…

Spolu mi navrhlo spolupráci v únoru, ještě před kauzou Dozimetr. A to poté, co STAN dal najevo, že se mnou nechce vůbec spolupracovat. Já bych ráda v projektech pokračovala, protože nechci něco nastartovat a poté odejít.

O určitých věcech ale víte poměrně dlouhou dobu. Teď se blíží volby a vy nyní ukazujete prstem na všechny ostatní strany, které měly mít určitý vliv na to, co se v Praze dělo. Naopak Spolu z toho do značné míry vynecháváte. To může působit jako politická hra.

Teď děláte zkratku, která vůbec nesedí, protože část Spolu je součástí koalice v Praze (TOP 09 a KDU-ČSL, pozn. red.) . Navíc jsem v tomto rozhovoru řekla, že všichni máme odpovědnost za to, co se stalo. Já jsem neříkala, že se to Spolu netýká.

Když jste mluvila kriticky o lidech zapojených do údajné zločinecké skupiny, s některými jejími členy se stýkal Jan Fremr, který má blízko k europoslanci a šéfovi pražské TOP 09 Jiřímu Pospíšilovi. Jak se díváte na jeho roli, když jste nyní s Pospíšilem na jedné lodi?

Já nejsem s panem Fremrem na jedné lodi.

S panem Pospíšilem.

Na začátku to vypadalo, že Hlubuček s Pospíšilem spolupracuje. Potom to ale evidentně skončilo a Hlubuček celou dobu usiloval o to, aby byl Pospíšil sesazen z čela klubu. Nechal ho sesadit z vymyšlených důvodů, protože nezastával názory a postoje, které Hlubuček potřeboval.

Vás nezajímá jeho případný vliv v té skupině?

Já si myslím, že nebyl. Nevěřím tomu, že by byl, protože já jsem s ním mockrát mluvila o problémech dopravního podniku a Jiří Pospíšil nebyl ten, kdo by Hlubučkovi pomáhal.

Ale úzce spolupracoval s Fremrem, který se scházel se stíhaným podnikatelem Redlem.

To nevím. Nevím, že by měl oficiální postavení.

Byl volebním manažerem Spojených sil.

Nevím, že by byl volebním manažerem.

Dokonce si nechal zaregistrovat ten název a tvrdil, že jej vymyslel.

Poctivě odpovídám na to, co vím, ale tohle nevím. Ale vím, že Pospíšil se mnou zastával kritické postoje a chtěl, aby se věci řešily.

Měl by podle vás Pospíšil zůstat dvojkou kandidátky Spolu? Například předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová to považuje za problém.

Myslím si, že předsedkyně TOP 09 nezná souvislosti, které znám já. Třeba nemá všechny informace. Hlubuček s Pospíšilem nebyli spojenci, ale protivníci.

Pokud byste získala pozici senátorky i zastupitelky, nechala byste si obě funkce?

Byla bych ráda i řadovou zastupitelkou. A Pirátům (za které chce kandidovat do Senátu, pozn. red.) jsem říkala, že bych byla ráda zastupitelkou i senátorkou. Myslím, že je užitečné, když senátor je zároveň zastupitel a má kontakt s občany.

 

14. července 2022
14. července 2022