Já kam přijdu, tam jsou povodně

Mladá fronta DNES | 8.6.2013 | Rubrika: Publicistika | Strana: 12 | Autor: Václav Dolejší | Téma: Volené orgány - Rada - Tomáš Hudeček

Tomáš Hudeček, zastupující primátor Prahy, TOP 09

Je to pozoruhodný příběh: TOP 09 svrhla v Praze primátora Bohuslava Svobodu z ODS, a než za něj najde náhradu, provizorně dala do čela hlavního města svého
mladého politika bez větších politických zkušeností. Zastihly ho povodně – a též velká kritika.

Já jsem vedoucí, já jsem king, mítink, brífink, brainstorming...“ Možná je to trochu nefér, ale při rozhovoru s pověřeným pražským primátorem se mi párkrát vybavila slova z písně Vedoucí od kapely Chinaski.
Ale mějme pochopení pro vypjatou situaci Tomáše Hudečka – nezkušený čtyřiatřicetiletý politik se shodou náhod dostal do čela Prahy v momentě, kdy je na radnici politická krize a ve městě povodeň. Na rozhovor měl mladý primátor málo času, byl unavený z povodní, ani se mu moc nechtělo odpovídat. Tedy kromě toho, že několikrát zopakoval, co všechno vystudoval...

* Neříkáte si teď o povodních „že já ještě čtrnáct dní nepočkal s tím převratem“? Přece jen – jako primátor v holínkách můžete buď něco získat, nebo úplně vše ztratit.

To vůbec neřeším. Život nějak plyne a věci se dějí. Ale já nemám pocit, že ukončení koaliční spolupráce s ODS byl převrat. To pozor.

* Možná, že ani vaši voliči stále nerozumějí důvodům, proč jste svrhli primátora Bohuslava Svobodu, a navíc doteď ještě nemáte plán, co bude dál.

S tím nemohu souhlasit, tady to není jako v parlamentu. Často je mi říkáno, že se věci měly dělat jinak. Když se zeptám: „A jak jinak?“ dozvídám se, že mám intrikovat. Ale já neintrikuji. Praha se poslední čtyři měsíce úplně zastavila, nic nedělala. Řešili jsme doslova blbosti oproti důležitým věcem. A to prostě nejde. To není správa města, když vám Praha směřuje do dluhů kvůli velkým závazkům z minula, jako je tunel Blanka.

* Nikde jinde než v Praze se politici kvůli povodním nehádají, spíš naopak. Vy říkáte starostům městských částí, že jsou neschopní a úmyslně rozkládají schůze krizového štábu; oni vám zase, že jste nezkušený a zmatkař…

Mladý, nezkušený? To je věc názoru. Alespoň mám elán a odhodlání. Ale k těm sporům – pravda, očekával jsem větší kooperaci se starosty městských částí. Já jsem s tím nezačal ani v tom nebudu pokračovat. Vůbec to nepatří do povodní, je nesmysl to řešit. Prostě povodně jsou o tom, aby se tady v tom naprosto příšerném, manažersky neřiditelném systému, kdy se každou minutu mění situace, dokázalo adekvátně reagovat. Veškeré vyhlášené stavy nouze a nebezpečí směřují k rychlosti a operativnosti rozhodování. Je jasné, že během těchto rozhodnutí, kterých jsou stovky či drobných tisíce, se v určitém procentu udělá verdikt, který mohl být jiný. Nadávání nám ve spolupráci nepomůže. Hádky v krizovém štábu v nervozitě, která byla, jsou naprosto v pořádku. Když se to ale začne vynášet ven v době takovýchto povodní, tak je to naprostá ztráta času.

* Budete po této zkušenosti definitivním primátorem vy, nebo TOP 09 vybere někoho jiného?

Já jsem nad tím vůbec nepřemýšlel, zatím. Během těch pěti dní na to vůbec nebyl čas. Byl jsem pověřený výkonem funkce na dobu nouzovou na čtrnáct dní a řešením povodně.

* Ještě před týdnem, před povodněmi, jste v rozhovoru pro Respekt na tutéž otázku odpověděl: „Doufám, že primátorem nebudu.“

Nebudu komentovat žádnou politiku. (prudce bouchá pěstí do stolu) Politiku komentují starostové. To bych jen ztrácel čas.

* Počkejte. Ve čtyřiatřiceti letech bez větších zkušeností v politice jste se shodou náhod stal primátorem města, jež má větší rozpočet než většina ministerstev. Jak jste se vlastně dostal do politiky?

Nemám pocit, že moje kariéra by byla skoková. Já jsem v roce 2009 vstoupil do topky, abych nějak pomohl, třeba roznášet letáky. Najednou jsem dostal na starosti vybudování základní stranické organizace v Praze 8. Následně se TOP 09 v Praze povedl volební výsledek díky Karlu Schwarzenbergovi a Zdeňku Tůmovi. A o rok později jsem se stal prvním náměstkem primátora pro územní rozvoj. Územní rozvoj, infrastruktura a doprava je přesně ta věc, kterou jsem vystudoval. Ostatně, vůbec geografie, hydrologie, meteorologie, to je furt stejný obor. Fyzická geografie, sociální geografie, regionální rozvoj, územní rozvoj. No a teď přišly povodně a já dostal se svým týmem na starosti vyřešit povodně.

* Sebevědomí vám nechybí.

Původně jsem si při vstupu do politiky říkal, že v budoucnu, někdy za patnáct letech, se stanu starostou v Praze 8. A do práce budu pořád i jako starosta jezdit tramvají. Před komunálními volbami v roce 2010 pak ale kníže chtěl, aby v čele kandidátky TOP 09 byl někdo nejen zkušený a známý jako Zdeněk Tůma, ale také nová, mladší tvář. To jsem byl já.

* Starostu Prahy 8 jste přeskočil, tak znovu – chcete být primátorem?

Když se primátora Pavla Béma vždycky ptali, co by chtěl, tak on odpovídal, že „by chtěl řídit větší parník“. To je strašně zvláštní odpověď. Když pracujete v normální firmě, tak vás většinou zajímá ta práce. Třeba jeden můj spolužák pracoval jako pojistný matematik v pojišťovně, což ho strašně bavilo, a po čase ho povýšili. On ale po čase zjistil, že ztrácí schopnost být dobrý pojistný matematik, a zase se vrátil na původní místo. Ve všech povoláních, podle mě, jde o pocit z práce. Mně proto Bémova věta „chci řídit větší parník“ přijde úsměvná. Správná otázka má být, jestli vás baví tato práce? Já odpovídám, že infrastruktura, doprava a územní rozvoj je práce, která mě může dlouhodobě bavit. V ní mohu nejvíc přispět, ať už kontakty, zkušenostmi, nebo vystudováním. Proto neumím úplně odpovědět, jestli bych měl chtít být šéf něčeho, protože bych to vždy musel převést: A bude mi ta práce vyhovovat?

* Na mě je to nějaké složité, ale dobrá: Bavila by vás a vyhovovala by vám práce primátora?

Pozor, pozor, pozor. Kdyby ta práce spočívala v tom, co jsem dělal uplynulých pět dní, kdy jsem měl vyřešit hydrologickou, meteorologickou a klimatologickou problematiku hlavního města Prahy, kdy hodně prší, jsou velké srážky, je voda a tak dále – ano, to já jsem vystudovaný. Já jsem vystudovaný na problematiku města.

* Studia už jsme probrali. Rozumíte, že primátor Prahy je také politický lídr? A nejen v případě TOP 09 na něm leží velká část politické odpovědnosti za celostátní úspěch strany.

Mě spíš potěšilo, že po jednání krizového štábu za mnou včera přišel Hasičský záchranný sbor s nabídkou, že až tady toho nechám, že by mě rádi zaměstnali. To mě moc potěšilo, protože já si tam práci u nich také dokážu představit.

* Proč se pořád vyhýbáte docela jednoduché otázce, jestli chcete dělat primátora?

Protože to tak nikdy nebylo plánováno a teď během povodní na to nebyl čas. A nerad bych na tuto otázku bez přípravy odpověděl.

* Zanedbali jste něco o povodních, připustíte nějakou chybu? Třeba, že jste začali stavět zábrany moc pozdě?

Ne! To není pravda! Jeli jsme přesně podle krizových plánů! Já jsem původem z Olomouce, kde jsem v roce 1997 začal studovat. Právě předměty jako geografie, meteorologie, klimatologie mě bavily, v těch jsem docela exceloval. Celé to mé studium jsme se mimo jiné zabývali moravskými povodněmi 1997. Pak jsem v roce 2002 přešel do Prahy na druhou vysokou školu dělat doktorát a byly tu povodně. Já kam přijdu, tam jsou povodně. Tehdy jsem velmi podrobně studoval, co se stalo jiného proti Moravě 1997. Jedna z chyb byla, že vltavská kaskáda a její komunikace s Prahou byla zpožděná. Proto jsem se snažil vyvarovat chyb z let 1997 a 2002 a už v pátek, sobotu jsme odpouštěli vltavskou kaskádu a vytvářeli rezervu. Byla zhruba dvoudenní při přítoku, který v sobotu večer měl Orlík. Jenže v sobotu večer začalo do Orlíku přitékat více. A k tomu se přidala Berounka.

* V sobotu večer? To jste byl na koncertě Lucie, že?

To není pravda. Já byl na koncertě Lucie přesně deset minut na zahájení, pak jsem odešel pryč. Vrátil jsem se za hodinu čtyřicet na poslední písničku. Nevím, kdo to vytahuje, ale to je teda úsměvná věc. Vždyť ještě po koncertě jsem komunikoval s Povodím Vltavy.

* Na Povodí jste měl telefonní číslo? Narážím na klukovskou výmluvu vašeho kolegy Jiřího Vávry z TOP 09, že problémy a chaos způsobilo také to, že exprimátor Svoboda měl odnést veškeré kontakty na krizové štáby...

Takhle to neřekl. Existuje protipovodňový plán magistrátu, který definuje, kdy se má stavět jaká zábrana a tak. Ale už není napsáno, kdo to dělá, kdo za co odpovídá. My jsme přišli do systému, kde to nefungovalo. Pokud někomu nechodily SMS s informacemi, tak je to možná proto, že byla porucha, ale možná proto, že tam byla zapsaná špatná čísla.

* Jak vy vlastně vycházíte s kolegy, když máte zelené představy o městě? Doteď všichni politici v Praze budovali vše hlavně pro auta, zatímco vy chcete spíš parky pro chodce a cyklisty.

Myslím, že situace se vyvíjí a poptávka veřejnosti se postupně mění. Mladé rodiny tady nechtějí vychovávat děti, protože Praha není příjemné město a nežije se nám tady dobře. Já jsem reprezentantem tohoto názorového proudu. Centrum se vylidňuje, Praha 1 má méně a méně obyvatel, v centru zůstává jen komercionalizace, banky, velké firmy, zatímco kolem Prahy se vytvořila spontánně děsivá suburbanizace, to nemá obdoby. Jsou na to výzkumy kolegů, mých kamarádů z univerzity.

 

8. června 2013
8. června 2013