Jak bude vypadat Praha zítra? Nová aplikace představuje stovky projektů, které promění Prahu
Jak bude vypadat Vltavská filharmonie, Nový Hlavák, Rohanský a Libeňský ostrov nebo dopravní terminál Smíchov? Které nové mosty propojí břehy Vltavy a jak se promění pražské brownfieldy? Mapový portál Praha zítra?, provozovaný Institutem plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR), nabízí základní přehled aktuálních stavebních záměrů, jež budou formovat budoucí tvář Prahy – od malých i zásadních veřejných investic až po projekty soukromých investorů.
- 1 minuta čtení
Aplikace Praha zítra? představuje záměry od prvních nápadů, přes projekty v procesu přípravy, ty, které se již dokončují na staveništích, ale i projekty zcela dokončené.
Stavební záměry lze vyhledávat buď přímo na mapě, podle místa, nebo podle názvu a filtrovat je podle fáze realizace či jednotlivých městských částí. Každý projekt má svou vlastní kartu, která obsahuje základní informace, podrobný í zákres umístění, obrazovou dokumentaci a stručnou textovou anotaci. Údaje obsažené v databázi pocházejí od investorů či projektantů, případně z volně dostupných zdrojů.
Cílem mapového portálu Praha zítra? je přinášet a systematizovat základní informace o územním rozvoji hlavního města, nikoliv však hodnotit a posuzovat zobrazené projekty.
„Jsem velmi rád, že se nám podařilo zprovoznit tuto aplikaci, na které jsme poslední roky na IPR pracovali. Slibujeme si od ní, že usnadní všem Pražanům orientaci v tom, co se děje či může dít v okolí jejich bydliště, ve čtvrti, kam se třeba stěhují nebo ve které se často pohybují,“ říká ředitel IPR Ondřej Boháč a doplňuje: „O velkých projektech se lidé často dozví z médií, ale důležité jsou i ty zdánlivě malé zásahy, které mohou mít na kvalitu života Pražanů velký dopad. Mluvím teď třeba o prodloužení tramvajové trati, nové pěší lávce nebo průchodu.“
Mezi stěžejní projekty, které aplikace představuje, patří například Vltavská filharmonie, Městský okruh, 4. Kvadrant, Florenc 21, Nový Hlavák, Vlaková trať Bubny – Výstaviště, Hradební korzo, Rohanský a Libeňský ostrov, Dopravní terminál Smíchov a územní studie Nové Dvory. Aktuálně aplikace obsahují 852 projektů.
„Tým CAMPu se nyní stará o to, aby v aplikaci byly všechny projekty aktuální a je tedy garantem veškerého obsahu. Ve druhé fázi chceme vyzvat všechny občany a investory, aby nám pomohli aplikaci spoluvytvářet a skrze připravovaný nástroj doplňovali, co se v jejich okolí plánuje. Už teď lze ale pomocí formuláře umístěného v aplikaci upozornit na neaktuální či chybějící informace,“ shrnuje Štěpán Bärtl, vedoucí CAMPu.