Jak město nakládá s nalezenými a opuštěnými věcmi

Podle novely občanského zákoníku je Praha jako obec od loňského října oprávněna nakládat s nalezenými a opuštěnými věcmi. Dřívější právní úprava stanovila, že opatrování těchto věcí je povinností obcí, lhůta pro jejich uschování byla jeden rok a poté nevyzvednutá věc přešla do vlastnictví státu. Praha v Parlamentu ČR prosadila změnu zákona: lhůta pro uschování byla zkrácena na šest měsíců a věci nevyzvednuté po této době se stávají majetkem obce.

  • 3 minuty čtení

Legislativa

 

Podle novely občanského zákoníku je Praha jako obec od loňského října oprávněna nakládat s nalezenými a opuštěnými věcmi. Dřívější právní úprava stanovila, že opatrování těchto věcí je povinností obcí, lhůta pro jejich uschování byla jeden rok a poté nevyzvednutá věc přešla do vlastnictví státu. Praha v Parlamentu ČR prosadila změnu zákona: lhůta pro uschování byla zkrácena na šest měsíců a věci nevyzvednuté po této době se stávají majetkem obce.

Před přijetím novely město Praha neslo všechny náklady spojené s úschovou a zabezpečením nalezených věcí, které zejména u motorových vozidel hlídaných na parkovištích představovaly desetitisícové částky. Nyní je město je oprávněno požadovat uhrazení těchto nákladů. Zaplatí je buď majitel, kterému je věc vrácena, nebo je stanoveno, jakým způsobem budou uhrazeny. Například prodejem nevyzvednuté věci,“ uvedl náměstek primátora Rudolf Blažek.

Pro postup s nakládání s těmito věcmi Praha vytvořila pravidla, která jsou až na výjimky vyhovující. Právě pro tyto případy – jde např. o předměty z cenných kovů či starožitnosti – bylo třeba podle náměstka Blažka tato pravidla upravit.

„Věc, o kterou se vlastník do šesti měsíců nepřihlásí, připadá městu a to je oprávněno ji prodat nebo zlikvidovat. Pro případ prodeje je u některých věcí obtížné posoudit jejich skutečnou hodnotu, proto jsme včera na jednání městské rady schválili změnu pravidel, kdy v odůvodněných případech bude cena stanovena soudním znalcem,“ řekl náměstek Blažek. Jedná se například o cenné kovy, šperky, starožitnosti, historické automobily a některé druhy elektrospotřebičů.

Městská rada se také seznámila s informací o počtu nalezených věcí převzatých Magistrátem hl. m. Prahy a s tím, jak bylo s těmito věcmi naloženo.

V období od října 2005 do března 2006 bylo nabídnuto ke koupi 107 motorových vozidel, 81 vozidel bylo prodáno zájemcům a 20 vozidel bylo předáno k likvidaci. Hl. m. Praze byly uhrazeny vlastníky vozidel náklady související s opatrováním vozidla v celkové výši 24 679,- Kč. Při prodeji vozidel, které se staly majetkem města, bylo zaplaceno celkem 78 710,-  Kč.

V útulku pro opuštěná zvířata bylo převzato 1 275 zvířat. Majitelům bylo navráceno 698 zvířat. Do dočasné péče bylo svěřeno 524 zvířat. Za náklady související s jejich opatrováním bylo uhrazeno 728 216,- Kč.

Odbor občanskosprávních agend MHMP převzal 1 080 nalezených a opuštěných věcí. Majetkem hl. m. Prahy se stalo více než 2 600 věcí, téměř 1 300 věcí bylo zlikvidováno, dalších více než 1 300 věcí je v současné době nabízeno ke koupi. Za opatrování věcí bylo zaplaceno 1 877,- Kč.

 

V Praze 14. 6. 2006

 


Oblast právní a bezpečnostní, oblast legislativní činnosti spadá do působnosti náměstka primátora hl. m. Prahy Mgr. Rudolfa Blažka




Za správnost: Eva Kubátová / tel. 236 002 061

14. června 2006
14. června 2006