Jak na nežádoucí jevy v pražské taxislužbě

Praha je připravena na významná opatření, která mají pomoci řešit problémy v taxislužbě.

  • 5 minuta čtení
logo prahy - tiskový servis HLAVNÍ MĚSTO PRAHA
MAGISTRÁT HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY
Odbor Public Relations
Tisková zpráva

 

 

Jak na nežádoucí jevy v pražské taxislužbě

/Zpráva z 16. jednání Rady hl. m. Prahy 3. května 2004/

 

 

Praha je připravena na významná opatření, která mají pomoci řešit problémy v taxislužbě. Mimo jiné jde o zavedení institutu, aby řidiči, kterým byla např. za předražování zrušena koncese, nemohli taxislužbu poskytovat jako zaměstnanci jiného provozovatele. Právní podklad pro to by měla přinést novela zákona o silniční dopravě navržená hlavním městem Prahou, která je nyní projednávána v Senátu Parlamentu ČR a, pokud bude schválena, měla by nabýt platnost 1. července 2005. Změnit by se mělo umístění taxametru, jak zvláště zdůraznil náměstek primátora Rudolf Blažek, a to tak, aby byl na „očích zákazníka“. Například na horní hraně palubní desky nebo ve zpětném zrcátku. Tuto změnu bude třeba projednat s Ministerstvem dopravy.  

„Radě jsem dnes předložil obsáhlou zprávu o vyhodnocení situace v taxislužbě a návrh opatření, jež by měla napomoci ke zlepšení,“ informuje náměstek primátora Rudolf Blažek. „Obsahuje výsledky kontrol a správních řízení vedených na základě zjištěných porušení předpisů, týká se užívání a kontrol taxistanovišť, navrhuje další opatření k zefektivnění kontrol, cenové regulaci,spolupráci a zapojení jednotlivých orgánů a v neposlední řadě připomíná i vývoj právní úpravy.“

Jedním z největších problémů pražské taxislužby je předražování, i když mimo jiné díky kontrolám zaměřeným na respektování stanovených maximálních cen došlo během posledních dvou let k posunu k lepšímu. Zatímco v dubnu 2002, kdy se začaly kontrolní jízdy s figuranty vydávajícími se za zahraniční turisty, činil počet předražení 60 %, v roce 2004 se pohyboval okolo 15 %. V roce 2004 činil objem pravomocně uložených sankcí uložených odborem daní, poplatků a cen MHMP, odborem dopravy MHMP a živnostenskými odbory Úřadů městských celkem 6,498.500 Kč, pravomocně bylo zrušeno 9 koncesí.

„V cenových kontrolách je třeba pokračovat a jejich počet ještě zvýšit a za zjištěné nedostatky vyvozovat důsledné postihy. Kontroly by se měly zaměřit více na lokality, ze kterých podle informací veřejnosti i poznatků z kontrolních jízd, dochází k vyššímu počtu předražení,“ zdůrazňuje náměstek Blažek s tím, že kontroly by měly obsáhnout minimálně 20 % vozidel taxi. Jako účinný krok proti nepoctivcům v řadách taxikářů vidí možnost operativního odebrání průkazu řidiče vozidla taxi, jak je navrženo v novele silničního zákona. Při cenových kontrolách má pomoci větší počet figurantů se znalostí jazyků díky spolupráci s občanským sdružením HESTIA. Podle dnes Radou schválené smlouvy na projekt nazvaný TAXIBUST se jedná o účast studentů z USA, kteří jsou v Praze na termínovaném pobytu na Karlově univerzitě.

„Pokud jde o pokuty za přestupky a jejich vymáhání, snažíme se hledat další cesty, jak účinněji sankce vymáhat. Ke zlepšení situace by měla přispět novela zákona o cenách, podle níž by se měla prodloužit  dosavadní jednoroční lhůta pro vedení sankčního řízení za spáchané cenové delikty,“ připomíná náměstek Blažek návrh zmíněné novely, který představuje další zákonodárnou iniciativou hl. m. Prahy, a je nyní v připomínkovém řízení.

Další „kaňku“ na pražské taxislužbě představuje neoprávněné podnikání. Živnostenský odbor MHMP eviduje od roku 1996 celkem zjištěných 278 případů neoprávněného podnikání v taxislužbě. Na základě těchto zjištění uložily živnostenské odbory Úřadů městských částí hl. m. Prahy pravomocné pokuty v celkové výši 12.042 500 Kč. 

„Z praxe je ale zřejmé, že k řešení tohoto problému nepostačuje ukládání pokut. Je proto třeba prohloubit součinnost s Policií tak, aby se zvýšil počet kontrol, a to zejména nočních, zaměřených na živnostenská oprávnění,“ míní náměstek Blažek

Změn k lepšímu se mají dočkat i taxistanoviště. Celkem jich je na území města 120 s 359 stáními. Část „štaflů“ – 39 - je pronajata vylosovaným správcům, kteří mají garantovat, že jejich taxikáři se budou řídit provozním řádem. „Tento způsob správy se osvědčil, stanoviště se dostávají do povědomí veřejnosti jako stanoviště, ze kterých nedochází z k předražování jízd,“ konstatuje Rudolf Blažek a pokračuje: „Na taxistanovištích bez správce by se měl změnit způsob užívání. Smlouva k užívání by měla být uzavřena mezi Technickou správou komunikací a fyzickou osobou - řidičem taxislužby a ten by měl souhlas ve formě průkazu viditelně umístěný na voze.“  

Na taxistanovištích by se měly postupně objevovat označníky – tabule viditelné i z větší vzdálenosti se žlutým světelným logem. Součástí označníku by měly být informace důležité pro zákazníka – orientační ceník a výňatek z provozního řádu - a to v českém, anglickém a německém jazyce. Podle náměstka Blažka by bylo možné do konce letošního roku takto vybavit všechna pražská taxistanoviště, ovšem bez osvětlení, které je reálné zprovoznit až zřejmě v polovině příštího roku.

K účinnějšímu postupu města proti nešvarům v taxislužbě mají přispět i organizační opatření. Dnes Rada hl. m. Prahy zřídila svou Komisi pro řešení problematiky taxislužby, jejímž předsedou jmenovala náměstka primátora Rudolfa Blažka.

Na Magistrátu hl. m. Prahy je od 1. dubna veškerá agenda týkající se taxislužby soustředěna do samostatného oddělení v rámci odboru dopravy.

V nejbližších týdnech má magistrátní odbor daní poplatků a cen provést důsledný rozbor situace na trhu taxislužby a ověřit, zda přetrvávají podmínky cenové regulace. V závislosti na jeho výsledku budou připraveny podklady pro cenovou kalkulaci, včetně informací o cenách taxislužby v hlavních městech zemí EU.

 

Pražská taxislužba v číslech:

  • U živnostenských odborů městských částí hl. m. Prahy bylo ke konci roku 2004 registrováno 3 015 fyzických osob a 41 právnických osob s platným živnostenským oprávněním s předmětem podnikání „Taxislužba“.
  • K dnešnímu dni je podle informace oddělení taxislužby Magistrátu hl. m. Prahy evidováno 5 257 vozidel, s nimiž je provozována taxislužba.
  • Stáří vozidel: do 5ti let – 13 %, 6–10 let 39 %, 11–15 let 30 %, 16–20 let 14 % , přes 20 let - 2 %
  • Maximální (regulované) ceny služeb (platné od 1.7.2004):
  • Nástup: 34 Kč, Jízdné – 25 Kč/km, Čekání 5 Kč/min

 

V Praze 3.5.2005   

 

___________________________________________________

Mgr. Rudolf Blažek – náměstek primátora hl. m. Prahy

do funkce zvolen 28.11.2002, dříve působil jako radní hl. m. Prahy, působnost v oblasti právní a bezpečnostní, oblast legislativní činnosti

___________________________________________________

   

Za správnost: Eva Kubátová / tel. 236 002 061


 

Jiří Wolf
Tiskový mluvčí Magistrátu hl. m. Prahy

Tel.: 737 208 979, 236 002 348
Fax: 236 007 092

E-mail: jiri.wolf@cityofprague.cz

Oddělení Public Relations OPR MHMP

Tel.: 236 002 355, 236 003 189
Fax: 236 007 093

E-mail: tisk@cityofprague.cz

Magistrát hl. města Prahy, Mariánské nám. 2/2, 110 01  Praha 1

3. května 2005
3. května 2005