Japonský „skycross“ poprvé v ČR

Náměstkyně pražského primátora pro oblast školství Marie Kousalíková přijala dnes odpoledne v slavnostních prostorách Brožíkovy síně Staroměstské radnice delegaci hráčů skycrossu z japonského Kjóta. Japonští sportovci přijeli do Prahy v rámci turné, které má novou sportovní disciplínu přiblížit Čechům.

  • 3 minuty čtení

 

Náměstkyně pražského primátora pro oblast školství Marie Kousalíková přijala dnes odpoledne v slavnostních prostorách Brožíkovy síně Staroměstské radnice delegaci hráčů skycrossu z japonského Kjóta. Japonští sportovci přijeli do Prahy v rámci turné, které má novou sportovní disciplínu přiblížit Čechům.

 

Náměstkyně pražského primátora pro oblast školství Marie Kousalíková přijala dnes odpoledne v slavnostních prostorách Brožíkovy síně Staroměstské radnice delegaci hráčů skycrossu z japonského Kjóta. Japonští sportovci přijeli do Prahy v rámci turné, které má novou sportovní disciplínu přiblížit Čechům. „Jsem potěšena, že vás mohu přivítat zde v těchto slavnostních prostorách Staroměstské radnice. Děkuji, že jste přijeli, překonali tu obrovskou vzdálenost, abychom upevnili přátelství mezi našimi městy. Praha je se sportem spojena pevně olympijskou myšlenkou, která je propagátorem nejen sportu elitního, ale sportu pro všechny, jakým skycross a sporty jemu podobné bezesporu jsou,“ řekla během přijetí japonských skycrossařů náměstkyně primátora hlavního města Marie Kousalíková.

Ve dnech 16.–20. dubna bude poprvé za hranicemi Japonska oficiálně představena nová sportovní disciplína, která vznikla před deseti lety v japonském Kjótu a je přístupná pro všechny soutěživé bez rozdílu věku a kondice. Pod vedením skupiny japonských instruktorů, která přicestovala z Kjóta, se o víkendu uskuteční první dva exhibiční turnaje v Třeboni (sobota 18. 4.) a Praze (neděle 19. 4.). Záštitu nad akcí přijali primátor hlavního města Prahy Pavel Bém, starosta města Kjóto Kadokawa Daisaku a Velvyslanectví Japonska v ČR. Město Kjóto rovněž věnovalo herní náčiní.

Turnaj chce nejen obohatit spolupráci mezi partnerskými městy Kjóto a Praha, ale také rozšířit možnosti pohybového vyžití Pražanů, a to i těch, jejichž sportovní možnosti jsou z nejrůznějších důvodů omezené. Hra je koncipována tak, aby spolu ve smíšených týmech bez jakýchkoliv umělých handicapů mohli soutěžit lidé s rozdílnou fyzickou kondicí. Pro svou zábavnost a fyzickou nenáročnost si skycross v Japonsku získal mimořádnou popularitu zejména mezi seniory a osobami se ztíženou možností pohybu.

 

Popis disciplíny:

  • herní náčiní sestává z různobarevných házecích kotoučů o průměru 30 cm a váze 50 g (textilní prstenec s obvodovou výztuží z tenkého laminátu) a plastového kužele se zakulacenou základnou (možnost převažování či odkulení)
  • cílem hry je co nejmenším počtem hodů docílit navléknutí (nahození) kotouče na kužel, který tvoří cíl každého herního úseku – obdoba zapadnutí golfového míčku do jamky (na rozdíl od golfu však soutěží i samy kotouče a cílové kužely, takže hra je napínavá a nevyzpytatelná až do konce)
  • obvykle se hraje venku, nejčastěji v přírodním či památkovém prostředí – toto prostředí dodává na půvabu různorodě koncipovaným herním úsekům (v případě potřeby se ale dá hrát i na upraveném hřišti či v tělocvičně)

 

Program pražského Dne skycrossu:

19. dubna 2009 (neděle), areál NKP Vyšehrad, Praha 2 (okolí Královské akropole a Starého purkrabství)

10–12 hod. exhibice japonských instruktorů výklad a trénink, registrace dosud neregistrovaných účastníků doprovodný kulturní program (ikebana, kimona...)

13:00 zahájení turnaje (1. kolo) – cca do 16h. (v případě vysokého počtu účastníků možno přidat ještě 2. kolo, cca 15–18 hod.)

 

Registrace soutěžících, aktuální informace:

Zájemcům o zapojení do soutěže doporučujeme zaregistrovat se předem – registrační formulář naleznete na www.japan.cz/skycross

   

 

V Praze 16. 4. 2009

 


Ing. Marie Kousalíková – náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro školství, vzdělávání a volný čas

do funkce zvolena 30. 11. 2006. Působnost v oblasti pražského školství a vzdělávání, rozvoje školství včetně školství alternativního, sledování a hodnocení kvality vzdělávání, činnost v oblasti správy školních a předškolních zařízení. V oblasti volného času spolupráce s organizacemi mládeže, občanskými sdruženími a organizacemi, které se zabývají péčí o mládež, zejména v oblasti volného času mládeže.


 

16. dubna 2009
16. dubna 2009