Je elektromobilita správnou cestou ke snížení emisí?

Tuto otázku úspěšně zodpověděl odborný seminář organizovaný společností TILI pod záštitou hlavního města Prahy. Cílem semináře bylo zhodnotit na základě případových studií dosavadní rozvoj elektromobility v evropských metropolích a zanalyzovat možnosti jejího zavedení v českých městech. O tom, že elektromobilita je jednou z priorit vedení města hovoří i to, že tento seminář byl zařazen na program prvního dne Evropského týdne mobility.

 

Tuto otázku úspěšně zodpověděl odborný seminář organizovaný společností TILI pod záštitou hlavního města Prahy. Cílem semináře bylo zhodnotit na základě případových studií dosavadní rozvoj elektromobility v evropských metropolích a zanalyzovat možnosti jejího zavedení v českých městech. O tom, že elektromobilita je jednou z priorit vedení města hovoří i to, že tento seminář byl zařazen na program prvního dne Evropského týdne mobility.

 

Logo 2010 Kromě odborných přednášek seminář nabídl široké veřejnosti možnost vyzkoušet si jízdu elektromobilem, elektrokolem nebo elektroskútrem. Pražané se tak mohli přesvědčit, že jízda elektromobilním dopravním prostředím je nejen ekologická, ale i vysoce komfortní.

Praha oprávněně aspiruje na přední Evropskou metropoli co do kvality života. Jejím zásadním problémem je však výrazně se zhoršující dopravní situace a zvyšující se podíl emisí plynoucí z  nárůstu dopravy. Společně s Ostravou je Praha nejznečištěnějším městem dopravními emisemi a hlukem v ČR.

„Již při tvorbě programového prohlášení Rady hlavního města Prahy v roce 2006 si vedení města uvědomilo nutnost snižování emisí v dopravě. Cílem současného vedení pražské radnice je pomoci nastartovat trend bezemisní dopravy a podpořit rozvoj elektromobility u veřejnosti. Jen za poslední čtyři roky se pod taktovkou vedení města a městských částí zahájil úspěšný pilotní provoz elektrobusů v Dopravním podniku hlavního města Prahy, a.s., úspěšné testování elektromobility v městských částech a provoz užitkových elektromobilů v městských organizacích. Praha dále plánuje zapojení více městských částí a organizací do projektu elektromobility a podporu výstavby veřejnosti dostupných dobíjecích stanic,“ dodal radní pro oblast životního prostředí Vladislav Mareček.

Prahu inspirují i zkušenosti ze zahraničí, kde 21 z 25 evropských měst nejpříznivějších pro život již do rozvoje elektromobility investuje částky v řádech milionů až miliard EUR. Veřejné instituce evropských měst v posledních letech významně podporují budování dobíjecích stanic s cílem masově rozšířit elektromobilitu mezi běžnou populaci.

  • Francie -  Státní projekt - 2,5 mld. eur investice do budování sítě veřejných dobíjecích stanic s cílem vybudovat 4 miliony stanic v roce 2020.
    Paříž – v roce 2010 investuje 50 milionů eur do vybudování sítě 700 dobíjecích stanovišť a 3000 elektromobilů (městské půjčovny elektromobilů pro veřejnost).

  • Londýn do roku 2015 postaví 25 tisíc dobíjecích stanic, v současnosti jich má 239.

Podle studie Ernst&Young z června 2010 dokonce 13% Evropanů reálně zvažuje koupi osobního elektromobilu.

Toto vše mluví pro to, že i Praha se začíná ubírat správnou cestou. Rozvoj elektomobility může výrazně přispět ke snížení emisí a hluku v Praze a zlepšení životního prostředí. 

 

 

V Praze 16. 9. 2010

 


Ing. Vladislav Mareček – radní hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí

Do funkce zvolen 25. 2. 2010. Působnost v rámci ekologické politiky města, správy a rozvoje zelených ploch města, tvorby Územního energetického dokumentu. Oblast odpadového hospodářství, oblast cyklostezek, ekologické výchovy a oblast vodohospodářské infrastruktury z hlediska životního prostředí.


 

16. září 2010
16. září 2010