K čemu je potřeba nouzový stav?

Datum vydání: 24.04.2020, Zdroj: ČT 24 | Rubrika: 22:00 Události, komentáře | Téma: Zdeněk Hřib

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
A my pokračujeme v debatě k Aleši Chmelařovi, náměstkovi ministra zahraničních věcí. Přibyli 2 významní představitelé regionální samosprávy, pražský primátor Zdeněk Hřib, pane primátore, dobrý večer.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Dobrý večer.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
A je s námi i moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák. Pane hejtmane, zdravím vás, dobrý večer.

Ivo VONDRÁK, hejtman Moravskoslezského kraje /ANO/
Dobrý večer.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
Pánové, pojďme teď k tomu, co je velké téma posledních dnů, tedy ten způsob rozvolňování, pokračování či nepokračování nouzového stavu. Vláda se nakonec rozhodla, pane náměstku Chmelaři, o to prodloužení tedy Sněmovnu požádat, bylo to asi pravděpodobně v souvislosti s tím už zmíněným rozhodnutím soudu, ale co se dá podle vás očekávat ve Sněmovně? Protože sněmovní strany, hlavně opoziční, už daly najevo, že to možná tak jednoduché nebude.

Aleš CHMELAŘ, náměstek pro řízení sekce evropské, Ministerstvo zahraničních věcí /ČSSD/
Opravdu těžké soudit, ale poslanci musí zvážit to, co může nastat nebo jaké změny těm jednotlivým rámcům a těm usnesením, které bude vláda vydávat, tak jaké nastanou v případě, že ten nouzový stav přestane platit opravdu posledním dubnem, celá řada věcí, celá řada opatření se bude zastavovat na základě tady tohoto rozhodnutí v případě, že by nedošlo k prodloužení nouzového stavu. Takže to nepůjde ani tak o ten nouzový stav jako takový, ale opatření, která byla v rámci krizového zákona přijata, ta by zkrátka nemohla pokračovat.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
A ta debata, pánové, o prodloužení nouzového stavu se vedla celý týden a vedli ji právě i hejtmani, ti byli většinově pro. Pane primátore Hřibe, vy jste byl proti. Tohle tedy stále trvá i po těch záležitostech soudních a potom všem, co se odehrálo v minulých dnech?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Ano, tak v uplynulém týdnu vlastně se to přesunulo od toho, že končit by se mělo někdy v půlce května, jak navrhovali hejtmani, po to, že tedy by se mělo končit na konci vlastně dubna, až teď, že by se mělo končit někdy na konci května, jak navrhuje vláda. To znamená ta situace je hodně chaotická. Já bych opravdu čekal především od vlády, že v tom udělá nějak jasno. Ostatně i ten soud, který rozhodnul, tak rozhodnul o zrušení jenom některých nařízení Ministerstva zdravotnictví, a to až od pondělka. Já jsem opravdu doufal, že si vláda spíš vezme ten čas a zkusí v tom udělat nějaký pořádek, místo toho, bohužel někteří členové vlády stále dávají přednost tomu rychlému ohňostroji PR marnosti předtím dělat ty věci pořádně. Takže díky tomu nám v tuto chvíli bohužel platí 2 záležitosti, jednak tedy nařízení o tom omezení volného pohybu od Ministerstva zdravotnictví, které říká, že maximálně teda 2 lidi pohromadě. A zároveň usnesení vlády, které říká maximálně 10 lidí pohromadě. A ještě nepočítám to, že u jednoho správní úřad hygiena a druhého je to tedy bezpečnostní odbor toho krajského úřadu.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
Dobře. No tak vláda tvrdí, že už tady platí pouze ta její usnesení.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Ale to není pravda...

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
Ale to asi teď tady společně nevyřešíme. Nicméně stále jsem se vás ptal na to, jestli pořád trvá ten váš názor ohledně prodlužování či neprodlužování nouzového stavu? Nehledě na to, jak rozhoduje vláda, nehledě na to, že vláda také rozhoduje na základě toho, co řekl soud.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Tak my jsme měli za dnešek vlastně 7 nových pozitivních případů v Praze. Ten průměr za uplynulých pár dní nazpět se pohyboval kolem 20. To znamená skutečně je to na zvážení, jak ta situace bude vypadat, řekněme, k 1. květnu, kdy je to vlastně relevantní, takže já si za svým názorem nadále stojím. Z mého pohledu skutečně tyhle opatření nejsou v tuto chvíli, respektive s tím výhledem, jak to teď vypadá, pokud všichni budou dodržovat ten distanc, to znamená, budou dodržovat opatření, roušky a podobně, která jsou nadále platná, tak si myslím, že to nemusí být nezbytné prodlužovat ten nouzový stav.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
Pane hejtmane Vondráku, my jsme tady v Událostech, komentářích tento týden slyšeli velmi jasná slova od pověřeného šéfa Asociace hejtmanů, tedy Asociace krajů přesně řečeno, pana hejtmana Běhounka z Vysočiny, který dával řadu argumentů pro to pokračování toho nouzového stavu. Kde v tomto sporu nebo v těchto sporech stojíte vy osobně?

Ivo VONDRÁK, hejtman Moravskoslezského kraje /ANO/
Já stojím dlouhodobě zatím, že by se měl nouzový stav prodloužit a těch důvodů je několik, za prvé ten klíčový, my ještě pořád nejsme za vrcholem té pandemie, to znamená, zatím nemůžeme hovořit, že jsme vyhráli a v podstatě můžeme mít ještě krušné chvilky. To je první věc. Druhá věc je klíčová, a to je zásobování ochrannými pomůckami. My v daný okamžik kraje řádově asi z 90 % zajišťují distribuci, jak respirátorů, tak roušek, různých brýlí, rukavic, obleků - to všechno je vlastně dneska mají na starost krajské úřady a je to v podstatě věc, která je nezbytná pro zajištění do budoucna, protože ten trh s těmito pomůckami ještě není dostatečně nasycený proto a ještě dlouho nebude, aby se to dalo uvolnit a nechat to na těch jednotlivých subjektech...

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
Ale, kde je... promiňte, pane hejtmane, pane hejtmane Vondráku ale promiňte, kde je řečeno, že tady, pomiňte, omlouvám se, že ta distribuce, byť třeba nějakými krajskými prostředky, musí nutně fungovat pouze za nouzového stavu, proč nemohla fungovat bez této pomoci?

Ivo VONDRÁK, hejtman Moravskoslezského kraje /ANO/
No je to jednoduché, my nemáme v ruce legislativní nástroj, jak třeba zásobovat soukromé subjekty nebo subjekty, které nepatří krajským úřadům. Rozumíme si, to znamená, máte zřizovatelé města, máte zřizovatelé různé soukromé, a my v podstatě v okamžiku, kdy nemáme tuto možnost řídit zásobování dané nouzovým stavem, tak nemůžeme těmto institucím zavážet tyto věci, to je první věc a druhá věc je, samozřejmě výběrová řízení a nakupování těchto prostředků, pokud budeme muset jít cestou, a to skončí s nouzovým stavem --- to znamená výběrového řízení bez uveřejnění nebo veřejnými zakázkami, tak se to prodlouží ne o hodiny, o dny, ale třeba i o měsíce, takže to je taky jedna z podmínek, která musí být zajištěna, ale to není všechno. Další věci, které jsou důležité je v podstatě to, že máme zřízená školská zařízení, kde můžeme umístit a staráme se o děti těch, kteří jsou zaměstnáni u integrovaného záchranného systému. To znamená zdravotníky, hasiče, policisty, v okamžiku, kdy končí nouzový stav tato nařízení, nebo v podstatě toto nařízení končí a nemáme v podstatě jednoduchou cestu, jak to zase uvést zpátky do života, protože dneska tam dáváme dětem šanci od tří do 10 let a vlastně školky, když otevřeme, tak to máme vyřešenou tu první část, ale co s těmi dětmi, které jsou třeba do těch 10 nebo 13 let? A poslední věc, která není vůbec zanedbatelná, je to, že my tady máme třeba 1 domov, který je, řekněme, v kritickém stavu z pohledu nákazy, a my jsme museli požádat Armádu České republiky, aby nám pomohla, je tam dneska, aby nám pomohla, je tam 15 členů Armády České republiky, kteří pomáhají, jinak by ten dům, který je samozřejmě určen pro lidi, kteří se léčí na Alzheimer, v podstatě de facto zkolaboval, čili to jsou všechno věci které, které v podstatě musíme nějak zajistit a ten nouzový stav nám k tomu dává předpoklady.

 

24. dubna 2020
24. dubna 2020