K věci - Zdeněk Hřib

6. 9. 2022, Televize, TV Prima - další pořady, Prima televize, FTV Prima, spol. s r.o., Zdeněk Hřib

Lucie Hrdličková, moderátorka:

Sledujete pořad K věci. Vítám vás. Jaký plán má Praha na řešení energetické krize? Cítí primátor Zdeněk Hřib oporu ve vládě, ve které sedí jeho kolegové z Pirátské strany? Ovlivní kauza Dozimetr výsledky voleb v hlavním města? Zdeněk Hřib bude hostem pořadu K věci. A já vás vítám. Pěkný den.

Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):

Dobrý den.

Lucie Hrdličková, moderátorka:

Tak Kreml včera uvedl, že Rusko nemá zájem na tom plně obnovovat dodávky ruského plynu do Evropy, pokud potrvají západní sankce. Má Praha, pane primátore, nějaký krizový scénář, pokud plyn skutečně nepoteče?

Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):

No, já musím říct, že mě teda překvapuje toto vyjádření Kremlu, když celou dobu tvrdili, že by sankce nijak nevadí, a teď najednou usilují tedy o jejich zrušení. Tak to je asi tak.

Lucie Hrdličková, moderátorka:

Tak je to včerejší vyjádření Dmitrije Peskova.

Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):

Ale zpátky k vaší otázce. Ta záležitost se má tak, že skutečně tady je potřeba nějaké řešení přímo na úrovni EU. To znamená, tady bude teda 9. 9., 9. září proběhne ta schůzka ministrů v rámci českého předsednictví. A potom tedy 14. 9., jestli se nepletu, 14. září má s nějakou plánem vystoupit Evropská komise. To znamená, to jsou asi ta klíčová data. Protože my tady nějaké mohutné zdroje zemního plynu na území České republiky samozřejmě nemáme. Toho si je asi většina lidí vědoma. Takže to je to, je nutné to řešit. Jinak my se snažíme pochopitelně koncepčně tu situaci řešit už delší dobu. Ale je to trochu na dlouhé lokte.

Lucie Hrdličková, moderátorka:

Pane primátore, tomu já rozumím. Já se ptám na to, zda Praha jako hlavní město, kde žije přes milion obyvatel, má nějaký krizový scénář v případě, že bude potřeba skutečně přistoupit k šetření?

Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):

No samozřejmě, že máme. Máme pracovní skupinu krizového štábu, která se věnuje energetice. Tu vlastně řídí pan radní Chabr, který je za to zodpovědný. A ta připravuje tyhlety mechanismy. Nicméně my víme třeba, že pražská energetická soustava, co se týče elektrické energie, tak je velice stabilní, velice dobrá, velice kvalitní a robustní. A pochopitelně tedy kdyby třeba lidé přecházeli na vaření z plynu na elektřinu, tak by nebyl problém tohleto ustát.

Lucie Hrdličková, moderátorka:

Tak pojďme postupně. Bavíte se s panem Chabrem o tom, co by byly jednotlivé body, kdybychom museli přejít opravdu do nějakého stavu nouze?

Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):

Tak samozřejmě tam by nastoupily asi ty mechanismy, které jsou nastavené na vládní úrovni. To jsou takové ty stupně odběru zemního plynu. To je potom o určení nějakých kritických odvětvích, které by musely zůstat v provozu. My máme, dalo by se říct, štěstí v Praze v tom, že tady se nikdy nerealizovaly ty výměny autobusů z dieselů na zemní plyn. To znamená, že my třeba nebudeme mít problém, který by asi v takových případech hypoteticky měli v jiných městech. Ale já myslím, že důležité v tuto chvíli jsou ty informace, které říká premiér a který říká, že ty zásobníky plynu jsou naplněné z velké většiny, tudíž že tedy vláda má situaci pod kontrolou.

Lucie Hrdličková, moderátorka:

Čili vy necítíte potřebu být připraven na nějakou krizovou situaci?

Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):

Samozřejmě, že jsem připraven. Vždyť vám říkám, funguje pracovní skupina krizového štábu. Ta má nějakou jasnou hlavu. Pracuje se na konkrétních řešeních a samozřejmě spolupracujeme s Pražskou plynárenskou, což je městem vlastněný podnik. Ale je nutné vnímat to, že pokud by nastala situace, která, doufám, tedy nenastane, že by ten plyn tady nebyl, tak ho tady nevytěžíme na území Prahy. Je nutné skutečně to řešit na úrovni Evropské unie.

Lucie Hrdličková, moderátorka:

Tak já si půjčím tuhle konkrétní situaci. Když sám říkáte, kdyby nastala situace, že plyn na území Prahy nebude, tak velmi zjednodušeně řečeno například část Prahy, jeden břeh Vltavy bere teplo z plynu, mluvím teď o domácnostech. Druhá část domácností bere teplo z uhlí. Jak byste vyřešil tenhle nesoulad? Něco, co zavání sociálním problémem?

Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):

No tak my máme dlouhodobý plán, že vybudujeme v Bubenči energocentrum a budeme do toho systému dálkového vytápění, o kterém teď, předpokládám, mluvíte, dávat teplo vlastně tímto moderním způsobem. Tedy využijeme toho, že voda, která vytéká z čistírny odpadních vod, je o něco teplejší než ta voda ve Vltavě. To znamená, tady je možné využít takovéhoto řešení. To je nicméně řešení na delší dobu. A co se týče těch tepláren, tak tam bohužel to je dáno nějakými historickými transakcemi. Teplárny nejsou pod kontrolou města.

 

6. září 2022
6. září 2022