K záměru Praha olympijská
Městská rada dnes souhlasila s návrhem na organizační a finanční zajištění analýzy související se záměrem pořadatelství LOH 2016, respektive 2020 v Praze. A uložila náměstkovi primátora Bürgermeisterovi, aby Zastupitelstvu hl.m. Prahy předložil tento návrh na zasedání 26.června.
Zastupitelstvo hlavního města Prahy svým usnesením ze dne 29.5.2003 souhlasilo se sledováním záměru Praha olympijská a uložilo předložit návrhu organizačního a finančního zajištění analýzy související s tímto záměrem. Zpracováním analýzy má být vytvořen kvalifikovaný, objektivní podklad pro rozhodování hl. m. Prahy ucházet se o zmíněné pořadatelství, případně učinit další kroky k realizaci či odmítnutí takového záměru.Gestorem zpracování analýzy je Útvar rozvoje hl. m. Prahy .
Součástí plnění usnesení je i pojmenování a popis úkolu, tedy obsah analýzy a první návrh osnovy zpracovávaného úkolu. Široký záběr posuzovaných dopadů do řady odvětví a oborů vyvolá nejen potřebu úzké spolupráce s odbory MHMP, organizacemi zřízenými městem a příslušnými státními orgány, ale i potřebu objednávky dílčích kooperací. V počáteční fázi zpracovávání projektu proto lze jen hrubě odhadnout finanční náročnost. Z osnovy projektu vyplývá komplexní rozbor vycházející z předchozích předložených kandidatur několika uchazečských měst v průmětu do možností hl. m. Prahy a České republiky.
Analýza bude sloužit vedle posouzení reálnosti uspořádání LOH v roce 2016/2020 rovněž k podrobnějšímu ověření naplňování předpokladů Územního plánu hl. m. Prahy v oblasti vybavení města chybějícími sportovními zařízeními, která budou sloužit obyvatelům a návštěvníkům Prahy bez ohledu na konání LOH. Potřeba městských, případně i národních sportovišť bude blíže specifikována a bilancována a poslouží tak městu jako podklad k strategickému a územně plánovacímu rozhodování.
Navržená analýza nemůže ve svých závěrech plně obsáhnout veškerou problematiku a bude obsahovat doporučení dalších postupných kroků. Při dalším sledování a rozpracování záměru Praha olympijská lze již některé z nich pojmenovat. Je to především jednání s ČOV a vládou ČR, dopad do základních dokumentů města jako jsou strategický a územní plán, legislativní iniciativa – změna některých zákonů , formulace nových zásad hospodářské politiky města právě v souvislosti s potencionálním uchazečstvím o pořadatelství LOH, průzkum veřejného mínění apod., důkladné rozpracování analýzou vyhodnocené strategie rozmístění olympijských aktivit v Praze a ČR a jejich průmět do dopravní, technické a obslužné infrastruktury a další konkretizace vyvolaných nároků. Na základě výše uvedených rozborů proto případně musí následovat zpracování podrobné finanční a ekonomické analýzy podmínek a důsledků souvisejících s pořádáním LOH.
Příloha: Návrh obsahové struktury analýzy možného pořadatelství LOH .doc