Kampus Dejvice se promění. Bude reprezentativnějším místem, kde lidé chtějí trávit čas
Praha se dnes připojila k "Memorandu o společném zájmu," které podporuje proměnu Kampusu Dejvice. Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) nyní pro město zpracuje koncepční studii. Cílem studie je navrhnout takové řešení, které zlepší prostředí nejen pro studenty a zaměstnance škol v kampusu, ale i pro ostatní občany, kteří prostor využívají.
- 1 minuta čtení
„Zahájili jsme proces úprav veřejných prostranství jednoho z nejvýznačnějších univerzitních kampusů v naší zemi. Kampusu, který již dnes obsahuje významné mezníky české architektury. Počínaje urbanistickým návrhem profesora Engla přes objekty elekrofakulty profesora Čermáka, Národní technické knihovny ateliéru Projektil nebo Fakulty architektury od Aleny Šrámkové. Stav areálu Kampusu Dejvice byl po dlouhá léta zanedbáván a nyní zdaleka neodpovídá jeho možnostem. Proto mě těší, že proměnou podpoříme nejen práci důležitých vysokoškolských institucí, ale také vytvoříme další místo, kde lidé budou chtít trávit volný čas,“ říká 1. náměstek primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček.
Koncepční studie bude řešit zejména kultivaci veřejných prostranství, dopravu, zeleň, akce, které se v areálu odehrávají, a bude také pracovat s otázkou využití jednotlivých budov a jejich hospodárnosti. Vysokoškolský kampus a jeho okolí by tak měl být reprezentativnějším místem, které odpovídá jeho významu.
Areál bude nově živé centrum vzdělávání a výzkumu, kterému se zvýší prestiž a atraktivita. Kromě reprezentativní role bude kampus sloužit i jako klidová zóna pro relaxaci studentů a občanů. V neposlední řadě se v areálu počítá s větším kulturním využitím. V budoucnu by se zde měly pořádat například koncerty či výstavy.
„Klíčovou součástí proměny Kampusu Dejvice bude komunikace mezi všemi zainteresovanými institucemi a občany. Ze zkušenosti víme, že se jedná o nelehký úkol. Zatím se ale vždy osvědčilo, když spolu všichni komunikovali již od samotného začátku. Proto věřím, že se podaří najít důstojnější a příjemnější podobu pro dejvický vysokoškolský areál,“ vysvětluje Ondřej Boháč, ředitel IPR Praha.
Koncepční studie bude kromě návrhu obsahovat také harmonogram a výčet navazujících kroků jako je například Akční plán. Studie bude vytvářena ve spolupráci s pracovní skupinou, kterou zřídili účastníci Memoranda o společném zájmu.
Praha je společně s Českým vysokým učením technickým v Praze (ČVUT), Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze (VŠCHT), Univerzitou Karlovou v Praze (UK), Ústavem organické chemie a biochemie AV ČR, Národní technickou knihovnou a městskou částí Praha 6 již sedmým členem Memoranda, které o proměnu kampusu usiluje.