Komise jednala o kandidatuře Prahy, respektive České republiky na pořádání olympiády

Komise Rady hlavního města Prahy zabývající se přípravou kandidatury České republiky na pořádání letních olympijských her v příštím desetiletí se dnes v primátorském salónku sešla na svém prvním jednání. Členové komise zdůraznili, že se stále nacházíme ve fázi rozhodování o podání kandidatury. Konečné rozhodnutí o žádosti na pořadatelství LOH 2016 musí být podáno nejpozději na jaře roku 2007. K uskutečnění tohoto kroku komise je třeba mimo jiné získat jednoznačnou podporu veřejnosti a jistotu, že olympiáda by v žádném případě nebyla prodělečná.

  • 3 minuty čtení

Komise  Rady hlavního města Prahy zabývající se přípravou kandidatury České republiky na pořádání letních olympijských her v příštím desetiletí se dnes v primátorském salónku sešla na svém prvním jednání. Členové komise zdůraznili, že se stále nacházíme ve fázi rozhodování o podání kandidatury. Konečné rozhodnutí o žádosti na pořadatelství LOH 2016 musí být podáno  nejpozději na jaře roku 2007. K uskutečnění tohoto kroku komise  je třeba mimo jiné získat jednoznačnou podporu veřejnosti a jistotu, že olympiáda by v žádném případě nebyla prodělečná.

„Hlavní město se bude o pořádání her ucházet pouze za podmínky, že všechny studie a expertízy prokáží, že pořadatelství nebude pro naši metropoli ztrátové, a především za podmínky, že se kandidatuře České republiky, zastoupené Prahou,  dostane podpory vlády, krajů a široké veřejnosti. Základem úspěchu je maximální otevřenost. Prozatím všechna data, která máme k dispozici, jasně ukazují, že v přípravách máme pokračovat,“ vysvětlil pražský primátor Pavel Bém.

V komisi společně zasedli  představitelé hlavního města Prahy, Českého olympijského výboru (ČOV), vlády, parlamentu a občanského sdružení Olympiáda pro Českou republiku. Jejím předsedou se stal primátor  Bém, místopředsedy náměstek primátora Petr Hulinský a předseda ČOV Milan Jirásek.

Ustavení komise předcházelo vypracování ekonomické a marketingové studie o možnostech pořádání LOH firmou PricewaterhouseCoopers ČR v loňském roce. “Ekonomické výpočty této studie jsou optimistické. Výstavba olympijské vesnice pro sportovce i zástupce médií se shoduje s rozvojem rezidenčního bydlení, uspokojením potřeby studentských kolejí, universitního areálu apod. Od roku 1976 nebyly olympijské hry prodělečné. Vynaložené peněžní částky se pořadatelským státům začaly vracet během konání letních olympijských her. Značné zisky získaly z televizních a rozhlasových přenosů do celého světa. Nezanedbatelný finanční příjem přinesli sportovní fanoušci a turisté," informoval náměstek pražského primátora Petr Hulinský.

O již provedených krocích v přípravě územních a urbanistických úvah rozboru a studií informoval další člen tohoto pracovního týmu náměstek primátora Jan Bürgermeister. "Chceme, aby veškerá výstavba chybějících zařízení a sportovišť byla v souladu s dlouhodobými potřebami měst. Musíme zajistit jejich multifunkčnost a tím i jejich efektivní využití před i po olympiádě. Chceme olympiádu bytostně srostlou nejen s Prahou, ale i s celou Českou republikou a plně vyhovující jejím rozvojovým potřebám," sdělil náměstek Bürgermeister.  

Vedení města si nechalo již před dvěma lety vypracovat Útvarem rozvoje HMP územní analýzu pro pořadatelství LOH. Její výsledky prověřily proveditelnost her v jednotlivých vytipovaných lokalitách a ukázaly na nutnost modernizace a rozvoje  potřebných sportovišť a infrastruktury ve všech krajích naší republiky.

Pro Českou republiku i hlavní město by pořádání her bylo jedinečnou příležitostí i podporou jak pro potřebný rozvoj infrastruktury a nové kvality sportovní vybavenosti, tak i impulsem zaměstnanosti, skvělou propagací, přilákáním řady mezinárodních událostí a především obrovským sportovním svátkem.

Příští jednání komise se bude konat v únoru 2006.

Další informace naleznete 

 

V Praze 14.12.2005

 

___________________________________________________________________________

Oblast zahraniční politiky, koordinace přípravy Strategického plánu hl.m. Prahy, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl.m. Prahy k městským částem spadá do působnosti primátora hl. m. Prahy MUDr. Pavla Béma

 

Za správnost:Eva Kolbabová / tel. 236 002 729

14. prosince 2005
14. prosince 2005