Konference Dny USA a EU
V pražském paláci Žofín se dnes a zítra koná konference Dny USA a EU. Zahájil ji dnes před polednem primátor hl. m. Prahy Pavel Bém, který nad jejím šestým ročníkem převzal záštitu. Odpoledne přijal pražský primátor na Staroměstské radnici významné hosty konference – pana Johna Ashcrofta a generála Jamese L. Jonese.
- 4 minuty čtení
V pražském paláci Žofín se dnes a zítra koná konference Dny USA a EU. Zahájil ji dnes před polednem primátor hl. m. Prahy Pavel Bém, který nad jejím šestým ročníkem převzal záštitu. Odpoledne přijal pražský primátor na Staroměstské radnici významné hosty konference – pana Johna Ashcrofta a generála Jamese L. Jonese.
„Vztahy Evropy a USA jsou pro nás snad tím nejaktuálnějším možným tématem dneška pro obě zúčastněné strany. Euroatlantický civilizační okruh je unikátním prostorem, který již nějakou dobu funguje na mírovém základě, sdílí relativní ekonomickou prosperitu a v drtivé většině i základní společenské hodnoty, což nás výrazně odlišuje od drtivé většiny okolního světa,“ uvedl primátor Bém a shrnul, co přinesl rok uplynulý od minulé konference: „Pokračovala ekonomická a mocenská stagnace evropských zemí, zesiluje ekonomický tah asijského kontinentu, globálně se relativně rychle zhoršuje bezpečnostní situace a svět podlehnul – troufám si tvrdit – hysterii globálního oteplování způsobeného člověkem, po kterou zatím existují velmi sporné vědecké důkazy a která může být značným rizikem pro lidskou svobodu.“ Podle pražského primátora se tyto trendy, snad až na hysterii o globálním oteplování, ukazují jako dlouhodobé a zatím nezvratitelné, což vede k zamyšlení o perspektivách současné civilizace. „Jsem přesvědčen, že ke zdárnému vývoji v prostoru euroatlantické civilizace postačí prostý a neokázalý návrat ke kořenům, na kterých je existence těchto států postavena a která je jejich definičním znakem. Je to především úcta k lidské svobodě a její nekompromisní ochrana, je do obhajoba svobodné ekonomiky s minimem státních zásahů, důraz na volný trh, důraz na model malého státu, který je však silný v oblastech, které jsou mu svěřeny. V mezinárodní politice je to pak obhajoba těchto principů ve zbytku světa a schopnost efektivně eliminovat hrozící nebezpečí,“ řekl Pavel Bém s tím, že jeho myšlenky mohou vyvolat souhlasné ale i nesouhlasné reakce, což je ale podle něj právě předpokladem plodné diskuse této konference.
V zítřejším programu konference je vystoupení zástupců Spojených států - bývalého ministra spravedlnosti USA Johna Ashcrofta a Generála Jamese L. Jonese. S oběma významnými hosty se primátor Pavel Bém setkal odpoledne v Brožíkově síni Staroměstské radnice.
JOHN ASHCROFT
Jeden z nejvýznamnějších a nejzkušenějších ministrů spravedlnosti v historii USA (2000 – 2004). Jeho funkční období bylo poznamenáno energickou veřejnou obhajobou silné antiteroristické strategie prezidenta Bushe. Ashcroft zreorganizoval ministerstvo spravedlnosti s jediným cílem: zabránit dalším teroristickým útokům. Využitím všech dostupných právních prostředků k prosazení zákonnosti, včetně krizových prostředků poskytnutých Zákonem o státní příslušnosti, zahájilo ministerstvo spravedlnosti rozsáhlou protiteroristickou kampaň, která přispěla ke zničení více než 150 teroristických uskupení na celém světě, zlikvidovala teroristické buňky v amerických městech a z teroristické činnosti usvědčila 191 jednotlivců. Násilné zločiny klesly na nejnižší úroveň za posledních 30 let a ministerstvo proti zločincům, jejichž oběťmi se stali nevinní lidé, uplatnilo tvrdé zákony a přísné tresty. Ministerstvo realizovalo projekt „Bezpečné sousedství“ prezidenta Bushe, čímž dosáhlo nárůstu federálních trestních stíhání zločinů páchaných střelnými zbraněmi o více než 76% a trestné činny páchané střelnými zbraněmi byly sníženy na nejnižší úroveň. Nyní je Ashcroft předsedou skupiny The Ashcroft Group, LLC, která poskytuje důvěrné konzultace v oblasti strategie a krizové poradenství vedoucím mezinárodním korporacím.
GENERÁL JAMES L. JONES
Generál James L. Jones byl velitelem vojsk USA v Evropě a vrchních velitelem spojeneckých sil v Evropě (Supreme Allied Commander Europe, SACEUR) v letech 2003 až 2006. V této funkci velel veškerým vojenským operacím pro Severoatlantickou alianci.Po svém odchodu do výslužby v únoru 2007 se mnohokrát vyznamenaný bojový veterán stal prezidentem a výkonným ředitelem Institutu pro energii při Obchodní komoře USA. Během svého působení v NATO byl zastáncem toho, aby se energetická bezpečnost a obrana důležitých infrastruktur staly klíčovou součástí budoucích misí NATO. V rámci svého působení v komoře se Jones snaží přimět odběratele a producenty, aby usilovali o společnou věc – rozšířit různorodost amerických dodávek energie a souvisejících infrastruktur, posílit mezinárodní spolupráci v otázkách energií, chránit národní energetickou bezpečnost a propagovat větší porozumění změnám globálního klimatu i jejich dopadu na životní prostředí. Prosazuje důležitost obnovení pozitivního image USA ve světě a především obnovu vřelých vztahů mezi USA a EU.
V Praze 17.10.2007
MUDr. Pavel Bém – primátor hlavního města Prahy
do funkce opětovně zvolen 30.11.2006, působnost v oblasti finanční a zahraniční politiky, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl. m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl.m. Prahy k městským částem, oblast tělovýchovy.