Kongresové centrum Praha bude konečně oddluženo

Představenstvo Kongresového centra Praha, a.s., včera rozhodlo o nejlepším návrhu oddlužení KCP v rámci výběrového řízení na projekt„ Návrh restrukturalizace opatření s cílem oddlužení KCP,a.s.“. To bylo vyhlášeno v březnu letošního roku a jeho cílem bylo nalezení řešení složité finanční situace KCP, jenž vznikla z důvodu přeúvěrování z let 1998 – 2000, v důsledku pořádání zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v roce 2000 Českou republikou.

  • 6 minut čtení

 

Představenstvo Kongresového centra Praha, a.s., včera rozhodlo o nejlepším návrhu oddlužení KCP v rámci výběrového řízení na projekt„ Návrh restrukturalizace opatření s cílem oddlužení KCP,a.s.“. To bylo vyhlášeno v březnu letošního roku a jeho cílem bylo nalezení řešení složité finanční situace KCP, jenž vznikla z důvodu přeúvěrování z let 1998 – 2000, v důsledku pořádání zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v roce 2000 Českou republikou.

 

Společnost Kongresové centrum Praha, a.s., (dále jen KCP) byla založena v polovině roku 1995 jako nástupce městské příspěvkové organizace Palác kultury. Jediným akcionářem KCP se stalo hlavní město Praha. Hlavním důvodem transformace byla kandidatura ČR na uspořádání Výročního zasedání Mezinárodního měnového fondu a Skupiny Světové banky v roce 2000. V konečné fázi se celkové náklady na rekonstrukci a dostavbu KCP pro potřeby uspořádání tohoto zasedání, které mělo nesporný ekonomický a zejména politický přínos pro ČR, vyšplhaly, včetně omezení provozu, na více než 4 mld. Kč. Přímé investiční náklady ve výši 3 mld. Kč měly být podle původních příslibů kryty z jedné třetiny státem, z jedné třetiny Českou národní bankou a z jedné třetiny hlavním městem. Díky změně politické situace však dohoda o financování nebyla naplněna a bylo rozhodnuto, že celá rekonstrukce a dostavba bude financována pomocí emise obligací ve výši 55 mil. EUR emitovaných KCP. Stát převzal prostřednictvím ministerstva financí pouze záruky za úhradu obligací, přičemž KCP muselo za tuto garanci zastavit ve prospěch státu veškerý svůj nemovitý majetek. Na dofinancování rozdílu mezi výší částky, kterou KCP získalo emisí obligací, a celkovou potřebou finančních prostředků si KCP ještě muselo vzít úvěry od konsorcia bank ve výši 900 mil. Kč. K 31. 12. 2009, tzn. za cca 10 let uhradilo KCP z titulu dluhové služby více než 2,2 mld. Kč. Do konce roku 2014 bude nutné vynaložit na celkovou úhradu dluhové služby (splátky jistin a úroků) ještě dalších 2,1 mld. Kč.

Představenstvo KCP, a.s., nechalo v průběhu let 2005 – 2009 zpracovat řadu studií, jenž měly navrhnout řešení složité hospodářské situace KCP. Poslední „Návrh restrukturalizačních opatření Kongresového centra Praha, a.s.“ od společnosti OLYMP – finanční společnost a.s. (květen 2009) spolu s Posouzením „Návrhu restrukturalizačních opatření Kongresového centra Praha, a.s.“ zpracovaným společností Ernst & Young (červen 2009) nakonec přispěly k rozhodnutí akcionáře o odprodeji zbytného majetku KCP sestávajícího z hotelového komplexu, Business centra Vyšehrad a volných pozemků. Hlavním požadavkem bylo zachovat budovu KCP ve vlastnictví HMP tak, aby i v budoucnu sloužilo k dosavadní provozované činnosti. „Okamžitě po svém zvolení předsedou představenstva KCP, jsem nechal zpracovat finanční analýzy, které ukázaly, že KCP od svého počátku bylo přeúvěrováno a je nezbytně nutné celou situaci začít neprodleně řešit. Jedinou možnou cestou je odprodat zbytný majetek a pokusit se zachránit hlavní budovu KC,“ říká Milan Richter, předseda představenstva KCP.

V souladu s tímto rozhodnutím akcionáře nechalo představenstvo KCP, a.s., zpracovat Znalecký posudek – ocenění tržní hodnoty KCP od Znaleckého ústavu Vysoké školy ekonomické v Praze (září 2009) a „Odhad tržní hodnoty a návrh základních parametrů možného prodeje, resp. Pronájmu jednotlivých částí společnosti Kongresové centrum Praha, a.s.“ od společnosti Deloitte (listopad 2009). Oba posudky se shodly na tržní hodnotě KCP (bez zohlednění dluhu) ve výši cca. 1,2 mld. Kč. Následně představenstvo KCP, a.s. svým usnesením č. 3 ze dne 19.3.2010 schválilo podmínky a současně vyhlásilo výběrové řízení na projekt „Návrh restrukturalizace opatření s cílem oddlužení KCP, a.s.“ Z 9 společností, které si vyzvedly Podmínky výběrového řízení spolu s dokumentací (Czech Property Investments a.s. Praha, Penta Investments Limited, GL Events, Erste Corporate Finance, Computer Systém Group, HB Reavis management, Skanska CSP Company, Zátiší Catering Group, Skanska Property CR), odevzdaly podle protokolu nabídky v termínu 4 společnosti: HB Reavis management, společenství Penta Investments Limited a Zátiší Catering Group, Computer Systém Group a Skanska Property CR. Hodnotící komise byla složena ze zástupců KCP, zastupitelů HMP, zástupců opozice a Kontrolního výboru ZHMP, Ministerstva financí, Vysoké školy ekonomické, odborníků ze společnosti Deloitte a EuroTrend. Tato komise zasedla poprvé 31. května 2010 a po dalších jednáních jednomyslně rozhodla 23.8.2010 doporučit představenstvu KCP jako nejvýhodnější nabídku předloženou společenstvím Penta Group Investments a Zátiší Group, a.s. Představenstvo KCP, a.s. na svém dnešním jednání se jednohlasně rozhodlo o výběru nabídky doporučené touto komisí.

Vítězná nabídka společenství Penta Investments Limited + Zátiší Catering Group a.s. nabízí jako jediná požadované komplexní řešení. „Podaná cenová nabídka byla v souladu s nezávislými posudky,“ konstatoval zástupce společnosti Deloitte. Zbytný majetek KCP, tj. hotelový komplex, Business centrum Vyšehrad a volné pozemky budou prodány a hlavní budovu KCP bude po dobu 24 let provozovat soukromý operátor pro účely kongresové turistiky. Vyrovnání zahrnuje jednorázovou, resp. postupnou úhradu částky 1,2 mld. Kč (podle aktuálních potřeb úhrady dluhové služby), garanci úvěru ve výši 570 mil. Kč na úhradu zbylé dluhové služby, proinvestování částky ve výši 300 – 350 mil. Kč ve vlastní budově KCP (rozšíření výstavních ploch, modernizaci infrastruktury) do roku 2014 a od roku 2014 do roku 2034 úhradu pronájmu ve výši 50 mil. Kč ročně (stávající hrubý výnos z vlastní budovy KCP je v současnosti na úrovni cca. 35 mil. Kč). Pokud bude akcionář (hlavní město Praha) ochoten přidat z vlastních zdrojů částku cca. 370 mil. Kč dojde k úplnému oddlužení KCP. Hlavní budova KCP zůstane ve vlastnictví města a bude sloužit nadále svému současnému účelu, tj. zabezpečení potřeb kongresové turistiky včetně výstavních ploch na území hl. města.

Následovat bude projednání tohoto materiálu v Radě HMP, Zastupitelstvo HMP bude o celém procesu informováno. Předkládané řešení je ale závislé na postoji ministerstva financí, které má v zástavě prakticky veškerý nemovitý majetek KCP z titulu poskytnuté garance za splacení emise obligací. Pokud toto řešení nebude přijato, je zcela zřejmé, že nejpozději v roce 2014 nebude KCP schopno dostát svým závazkům. To může vést s největší pravděpodobností k vyhlášení úpadku. Jeho řešení pak bude muset nalézt zejména ministerstvo financí, kterému s ohledem na věcná břemena připadne prakticky veškerý nemovitý majetek KCP.

Opatření, jež byla přijata nově jmenovaným představenstvem KCP pod vedením Ing. Milana Richtera v červenci 2008, pomohla zlepšit celkovou finanční situaci KCP (za rok 2009 byl dosažen kladný hospodářský výsledek ve výši 69,2 mil. Kč), ale ani ona nemohou vyřešit složitou situaci KCP v oblasti dluhové služby. „Od svého příchodu do KCP jsem se snažil maximalizovat zisk, což se mi také podařilo. Za mého působení se dosáhlo nejlepších výsledků v hospodaření od roku 2003, a to i přesto, že jsme se nacházeli v období krize. Bohužel ani to nestačí. Jsem rád, že z tohoto výběrového řízení, které trvalo 5 měsíců, vzešla nabídka, která komplexně řeší oddlužení KCP a zároveň městu zůstane zásadní majetek, který je důležitý pro kongresovou turistiku,“ dodává Milan Richter.

 

 

V Praze 27. srpna 2010

 

 

 

27. srpna 2010
27. srpna 2010