Kouzlo i strasti Karlova mostu - článek radního hl. m. Prahy Milana Richtera, uveřejněný dne 7.2. 2007 v deníku MF DNES

Ve funkci radního hlavního města Prahy, který má na starosti kulturu, jsem několik týdnů.Před pár dny jsem zažil první velký šok. Ze sochy na Karlově mostě, která se jmenuje Kalvárie, zmizel hebrejský nápis. Památkáři lomili rukama. Ztráta nápisu v hebrejštině, který označuje Boží jméno „Svatý, Svatý, Svatý je Hospodin zástupů“, způsobila nevyčíslitelnou historickou a uměleckou škodu.

Kouzlo i strasti Karlova mostu

 

 

 

Mladá fronta DNES | 7.2.2007 | rubrika: Pražské fórum | strana: 5 | autor: MILAN RICHTER

Ve funkci radního hlavního města Prahy, který má na starosti kulturu, jsem několik týdnů.

Před pár dny jsem zažil první velký šok. Ze sochy na Karlově mostě, která se jmenuje Kalvárie, zmizel hebrejský nápis. Památkáři lomili rukama. Ztráta nápisu v hebrejštině, který označuje Boží jméno „Svatý, Svatý, Svatý je Hospodin zástupů“, způsobila nevyčíslitelnou historickou a uměleckou škodu.

Mluvilo se o vandalství, sprosté loupeži, náboženském motivu. Faktem ale zůstalo, že část bronzového nápisu byla pryč, a my všichni se děsili toho, že nenávratně.

První velký šok ale brzy vystřídala první velká radost, o kterou se zasloužili potápěči pražské poříční policie. Tři lidé šest hodin prohledávali centimetr po centimetru dno chladné, zimní Vltavy v hloubce až bezmála pěti metrů. Zbytky utrženého nápisu nakonec skutečně našli. Zachránili tak historickou památku, která na téměř 650 let starém kříži visela od roku 1629.

Ztracená písmena nebyla jedinou součástí výzdoby Karlova mostu, která beze stopy zmizela. Z jednoho z nejkrásnějších a nejslavnějších mostů v Evropě zmizela také téměř padesátikilová soška andělíčka.
Není vyloučeno, že i on teď odpočívá na dně Vltavy jako rybka v akváriu, což je pro něj však poloha nepřijatelná. Znamená to, že se na říční dno potápěči v brzké době asi vydají vícekrát. Doufám, že jejich pátrání bude úspěšné a přinese výsledky.

Toto je opatření nárazové a věřím, že efektivní. Je však třeba přikročit hlavně ke krokům systémovým. Mnohdy kritizovaná městská policie odvedla kus práce. 

Budeme společně s náměstkem primátora Rudolfem Blažkem, který má na starosti bezpečnost, usilovat o to, aby na mostě hlídalo více strážníků. Instalace kamer možná úplně nezabrání vandalismu nebo krádežím, ale rozhodně může působit jako prevence i jako prostředek snadnějšího odhalení vandalů.

Některé hlasy namítají, že moderní technologie a zástupy policejních hlídek vyženou z magického místa genia loci. Považuji to za nesmysl. Naše plány mají hlavně vyhnat vandaly, zloděje, opilce a všechny ostatní, kteří na Karlův most nepřišli obdivovat barokní sochařskou výzdobu, kteří se nekochají monumentálním panoramatem Pražského hradu ani vyhlídkou z Mosteckých věží.

Je smutné, že se najdou lidé, kterým atmosféra několika staletí nezabrání ničit nenahraditelné historické skvosty.
Karlův most je mystické místo. Spousta lidí věří, že když si tu pomyslíte na to, co byste chtěli, přání se vyplní. Smutnou pravdou také je, že místo plnění přání se vám může snadno vyprázdnit kabelka nebo kapsy. Kapsáři mají totiž na přeplněném mostě žně.

Most má v pronájmu Sdružení výtvarníků Karlova mostu. Zisk z prodeje jejich děl jde do kapsy tohoto sdružení. Má-li někdo práva, měl by mít i povinnosti. Sdružení výtvarníků Karlova mostu by se proto mělo podílet na zajištění ostrahy.

Karlův most letos oslaví 650 let. Císař Karel IV. si od astrologů nechal vypočítat nejvhodnější termín, kdy most začít stavět. Roku 1357 údajně přesně 9. 7. v 5 hodin a 31 minut (aby liché číslice šly vzestupně a sestupně - 135797531) začala stavba mostu, ve kterém je podle legendy zazděn meč knížete Brunclíka, jenž se objeví, až bude Čechám zle. Mostu, po kterém dokonce jezdily tramvaje a autobusy. Mostu, který přežil vojenské bitvy, bombardování, požáry, povodně. Mostu, který láká statisíce turistů.

Naší povinností je postarat se o to, aby toto kulturní a historické dědictví zůstalo zachováno v co nejdokonalejším stavu.

Spousta lidí věří, že když si na mostě myslíte na to, co byste chtěli, přání se vyplní. Smutná pravda je, že místo toho se vám může vyprázdnit kabelka a kapsy.


O autorovi| MILAN RICHTER, radní hlavního města pro kulturu

7. února 2007
7. února 2007