Kraj hl.m. Praha se připojil k projektu „Kraje pro bezpečný internet“

kraje_pro_bezpecny_internet

Masové rozšíření sociálních sítí a jejich intenzivní využívání především dětmi zvyšuje riziko jejich nebezpečí a zranitelnosti ve světě internetu.

  • 3 minuty čtení

Masové rozšíření sociálních sítí a jejich intenzivní využívání především dětmi zvyšuje riziko jejich nebezpečí a zranitelnosti ve světě internetu. Nejmladší uživatelé často obcházejí limit spodní věkové hranice. Ta je pro zřízení profilu např. u Facebooku nastavena na 13 let a do prostředí sociální sítě se děti dostávají ve věku, kdy nedisponují dostatečnými zkušenostmi v oblasti mezilidské komunikace. Chybí jim i základní povědomí o potřebě ochrany osobních dat a vlastního soukromí. Často se tak stávají terčem manipulace kyberzločinců, která může mít až fatální následky.

Rodiče většinou nepomohou. O sociální sítě se často nezajímají, neznají její rizika a nedokážou dětem poradit v oblastech online rizik a zabezpečení. Tuto situaci chce změnit projekt Kraje pro bezpečný internet (KPBI), který v rámci svých aktivit vytvořil a spustil sadu unikátních e-learningových kurzů. Kyberšikana, bezpečné užívání sociálních sítí, ochrana osobních dat a mobilní bezpečnost jsou základními tématy, která jsou v nich zpracována interaktivní a zábavnou formou. Obsah je doplněn mnoha odkazy na zajímavé zdroje a videa, nechybí praktické rady a návody na řešení konkrétních příkladů. Nabyté znalosti si uživatelé mohou otestovat prostřednictvím kontrolních otázek a jejich odpovědi jsou hned vyhodnoceny. Tyto on-line kurzy jsou určeny dětem a rodičům, začátkem října 2014 budou následovat kurzy pro sociální pracovníky a zástupce policie.

On-line kurzy  doprovází i zábavný soutěžní kvíz pro děti a mládež s tématikou bezpečnosti na internetu. Jeho správným vyplněním jsou účastníci automaticky zařazeni do slosování o hodnotné ceny. Kvíz je určen mladým uživatelům z krajů, které jsou zapojeny do projektu KPBI, a jeho úspěšní absolventi mohou vyhrát tablet, herní konzoli XBox nebo chytrý telefon.

Soutěž je prodloužena do 15. listopadu 2014.

Vznik projektu KPBI byl iniciován Asociací krajů ČR z důvodu absence vzdělávacího programu v oblastech online a kybernetické bezpečnosti. V současnosti takový koncept neexistuje. Přitom děti a mládež patří z hlediska škodlivého obsahu a škodlivých projevů online k nejrizikovější skupině. Není žádnou výjimkou, že děti začínají pracovat s internetem už ve věku čtyř let. Vzhledem k vyspělému grafickému rozhraní především mobilních zařízení je dítě schopno se v prostředí internetu velmi aktivně pohybovat aniž by umělo číst. S vysokou pravděpodobností brzy narazí na obsah, který je svým charakterem u dětí takového věku zcela nevhodný. Jde především o vizualizace násilí, hanobení, extremistických projevů a dětskou pornografii. Shlédnutí obsahu podobného charakteru může dítě velmi významně ovlivnit v jeho dalším vývoji.

Projekt KPBI startoval loni na podzim a jeho hybnou silou je koordinační skupina, sestávající ze zástupců Asociace krajů, Národního centra bezpečnějšího internetu, Plzeňského kraje a Kraje Vysočina, Policie ČR, společností Microsoft ČR a Servodata. Do projektu je momentálně zapojeno sedm krajů spolu s hlavním městem Praha s cílem postupného rozšíření do všech krajů ČR. Jeho náplní je především zlepšení povědomí v oblasti rizikových projevů na internetu, vzájemné informovanosti, vzdělávání, sdílení zdrojů a příkladů dobré praxe. V rámci projektu je už k dispozici bezmála 130 dokumentů, mezi kterými je také velké množství metodik a praktických materiálů. Učitelé je mohou využít přímo ve výuce, dobře poslouží i jako podpůrný materiál pro rozšíření znalostí v oblasti online bezpečnosti pro všechny, kdo se o tuto problematiku zajímají z řad pracovníků krajských úřadů, policie, sociálních pracovníků i rodičů.

Online bezpečnost se nedá vyřešit jednou pro vždy. Jde o souvislý proces, který se týká nás všech uživatelů online prostoru, který spoluvytváříme a jsme za jeho ochranu odpovědni. Dobré znalosti jsou základ a s jejich doplněním vám může významně pomoci právě projekt KPBI a jeho aktuální e-learningové kurzy zveřejněné na adrese http://www.kpbi.cz

Vyzkoušejte své znalosti a pojďte do toho s námi!
Nebuďte lhostejní k bezpečnosti a ochraně především dětí a mládeže!

  • Mladí, nenechte se „hacknout“ a vyhrajte hodnotné ceny v soutěžním kvízu www.kpbi.cz!

 

Kraje pro bezpečný internet:

21. října 2014
21. října 2014